AGEL buduje největší park obnovitelné energie. Bude vidět z vesmíru!

V Indii vznikl ambiciózní projekt. V indickém státě Gudžarát buduje společnost Adani Group Khavda Renewable Energy Park. Jejím cílem je postavit největší elektrárnu na čistou energii na světě, která má být pětkrát větší než Paříž. Elektrárna bude stát na neúrodné solné poušti a představuje jedinečný projekt v oblasti výroby čisté energie.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Společnost Adani Group investuje 20 miliard dolarů do gigantické elektrárny

Tato gigantická elektrárna bude viditelná z vesmíru a zvládla by napájet celé Švýcarsko. Projekt, který nemá obdoby, se realizuje v Indii a na svědomí ho má Sagar Adani, výkonný ředitel společnosti Adani Green Energy Limited (AGEL). Tento muž je synovcem Gautama Adaniho, druhého nejbohatšího muže v Asii, jehož majetek dosahuje 100 miliard dolarů. Gautam Adani vlastní společnost Adani Group a patří mezi významné těžaře a přední dovozce uhlí do Indie.

Společnost AGEL buduje rozlehlý solární a větrný energetický park v západoindickém státě Gudžarát, jehož odhadovaná hodnota činí 20 miliard dolarů. Společnost avizovala, že projekt plánuje dokončit do pěti let. Již nyní se očekává, že se bude jednat o největší obnovitelný park na světě, který vyprodukuje elektřinu na pokrytí spotřeby 16 milionů indických domácností.

Ekonomika v Indii je náročná na emise

Khavdáský obnovitelný energetický park představuje důležitý krok v boji proti znečištění atmosféry a dosahování klimatických cílů v Indii. Současně uspokojí rostoucí energetické nároky nejlidnatější země světa s nejrychleji se rozvíjející ekonomikou. V současné době pochází 70 % indické elektřiny z uhlí, a proto park hraje důležitou roli v transformaci energetické obměny této země.

Park o rozloze přes 518 kilometrů čtverečních

Khavdáský park se nachází pouhých 19 kilometrů od jedné z nejnebezpečnějších hranic světa, která odděluje Indii a Pákistán. S rozlohou přesahující 518 kilometrů čtverečních se stane největší elektrárnou na planetě bez ohledu na typ zdroje energie. Adani uvedl, že tato rozhlehlá a neobydlená oblast, bez divoké zvěře, vegetace a lidských sídel, nenabízí žádné jiné alternativní využití.

Zdá se, že Gautama Adaniho nic nezastaví

Rok 2023 byl pro společnost turbulentní. Skupina Adani čelila obviněním z mnohaletých podvodů a zaznamenala dramatický pád na akciových trzích, stejně jako pokles osobního majetku Gautama Adaniho. Indický konglomerát na to reagoval tvrzením, že se jednalo o nepodložená a zákeřná obvinění. Zdá se však, že se společnost z této situace dokázala vzpamatovat a pro nadcházející desetiletí plánuje investovat 100 miliard dolarů do energetické transformace, přičemž 70 % těchto investic je určeno na čistou energii.

Společnost Adani Group pomůže dosáhnout Indii klimatických cílů

Centrum čisté energie společnosti Adani Group přichází v momentě, kdy si Indie stanovila ambiciózní klimatické cíle. Premiér Narendra Modi slíbil, že do konce tohoto desetiletí budou obnovitelné zdroje energie pokrývat 50 % energetických potřeb země. V roce 2021 se Modi zavázal, že Indie dosáhne čistých nulových emisí do roku 2070.

Vláda má další ambiciózní cíl, a to produkovat do roku 2030 nejméně 500 gigawattů (GW) elektřiny vyrobené z nefosilních paliv. Adani Green Energy Limited (AGEL), největší indická společnost zaměřená na obnovitelné zdroje energie, výrazně přispěje k tomuto cíli: plánuje vyrobit 30 GW elektřiny v Gudžarátu. To by představovalo zhruba 6 % z celkového cíle.

Poptávka po energii v Indii poroste, a tím i po fosilních palivech

Poptávka po energii v Indii se od roku 2000 zdvojnásobila a očekává se, že v budoucnu bude nadále růst. Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) předpovídá, že Indie bude v příštích 30 letech čelit největšímu nárůstu energetické poptávky ze všech zemí světa. Vzhledem k tomu, že 80 % energie v Indii pochází z fosilních paliv, je důležité, aby země investovala do udržitelných zdrojů energie a postupně snižovala závislost na uhlí a ropě.

zdroj: https://edition.cnn.com/2024/03/19/business/india-adani-green-energy-plant-climate-intl-hnk/index.html

Související článek

Výstavba velkých solárních parků a větrných farem zrychlí, slibuje návrh zákona

Povolení výstavby velkých solárních parků nebo větrných farem v Česku by mělo zrychlit. Počítá s tím návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který ...