Asociace: Zdražení energií ohrozí konkurenceschopnost skláren na světovém trhu

Zrušení státního příspěvku na energie a jejich skokové zdražení sníží konkurenceschopnost českých sklářských a keramických podniků na světovém trhu. Zároveň na sklářský a keramický průmysl stát uvaluje dodatečné náklady v době, kdy jsou firmy zasaženy ochlazením ekonomiky. Uvedla to Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR (ASKP) v tiskové zprávě. Její tajemník Marek Novák ČTK také sdělil, že firmy očekávají v letošním roce pokles tržeb a některé mohou i propouštět.
Firmy tak momentálně omezují výrobu a mohou i propouštět | zdroj: Freepik

„Výrobci skla a keramiky budou od začátku příštího roku zatíženi novými náklady v souvislosti s konsolidačním balíčkem a návrhy změn v souvislosti s regulovanými cenami energií v řádech minimálně desítek milionů na jednu středně velkou a velkou firmu. Toto ‚zrušení osvobození‘ a nárůst nákladů regulovaných složek vzdaluje české firmy od evropského trhu a z rozhodnutí vlády je znevýhodňuje jak v domácí, tak i v evropské soutěži,“ řekl Novák

Sklářský a keramický průmysl v Česku je přitom proexportně orientovaný. Do Evropské unie jde podle Nováka 70 procent produkce českého skla, keramiky a porcelánu. Některé z firem vyvážejí i 95 procent své produkce do celého světa. Přestože se firmy snaží ušetřit zaváděním inovativních postupů a úsporných režimů, a to hlavně ve výrobě, začíná být zajištění těchto záležitostí pomocí standardně dostupných nástrojů pro skláře a keramiky poměrně velkým problémem.

Podnikům se přitom podle dříve zveřejněné tiskové zprávy asociace v minulém roce poměrně dařilo, a i navzdory zvyšující se inflaci byly firmy schopné navýšit své tržby. Podle Nováka to bylo ale do značné míry dáno nárůstem cen výrobků, zdražováním dalších vstupů a právě podporou státu na energie.

Letos výrobci evidují v posledních měsících trend klesající poptávky po jejich výrobcích, a to napříč sklářskými a keramickými výrobními obory. Asociace prozatím nemá k dispozici čísla k vývoji produkce, uvedla ale, že pokles je znát od první poloviny letošního roku. Firmy tak momentálně omezují výrobu a mohou i propouštět. Podle ASPK sklářské a keramické firmy zaměstnávají desítky tisíc lidí a často v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti.

Složitá situace byla například v porcelánce Thun 1794, která se s ohledem na pokles zakázek rozhodla uzavřít výrobní závod v Klášterci nad Ohří a převést výrobu do ostatních závodů.

V rámci konsolidačního balíčku vláda zruší stávající daňové osvobození u mineralogických procesů. Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií, která se na konečné ceně energií podílí v desítkách procent. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.