AV ČR: Česko má předpoklady, aby zde byl postaven prototyp fúzní elektrárny

Česká republika má podle odborníků z Akademie věd ČR všechny předpoklady, aby se stala zemí, ve které bude kolem roku 2050 postaven a uveden do provozu prototyp jaderné fúzní elektrárny, umožňující vyrábět elektřinu bez negativních dopadů na životní prostředí. Prototyp by mohl být například na místě některé z bývalých uhelných elektráren a jeho výstavba by byla výrazným přínosem pro české firmy. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaného Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance, senátory a vedení ministerstev a krajských úřadů. ČTK má stanovisko k dispozici.
Stavbu fúzní elektrárny bude platit Evropská unie s rozhodující účastí evropského průmyslu | zdroj: ITER

Podle odborníků jaderná fúze představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj energie a elektrárny na jejím principu budou bezpečné. Mimo jiné kvůli tomu, že v jejich reaktorech není možná samovolná fúze a při jakékoli závažnější poruše se palivo rychle ochladí a proces slučování jader se okamžitě zastaví. Prototyp fúzní elektrárny DEMO se začne v Evropě stavět v druhé polovině 30. let a v plném provozu bude kolem roku 2050. Česko má předpoklady, aby to bylo právě zde, uvedli experti a zdůvodnili to mimo jiné aktivní účastí země na projektu DEMO nebo výstavbou fúzního reaktoru typu tokamak COMPASS-U v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

„Výstavba prototypu fúzní elektrárny DEMO na našem území by s rozpočtem přes 20 miliard eur (zhruba 488 miliard Kč) umožnila rozsáhlé zapojení českého průmyslu do stavebních a technologických zakázek s vysokou přidanou hodnotou. Stavba elektrárny v místě s dostatečným připojením na energetickou soustavu, např. v lokalitě některé z bývalých uhelných elektráren, by přispěla k ekonomickému rozvoji celé oblasti, protože řadu komponent bude nutné vyrábět v místě výstavby z důvodu velkých rozměrů znemožňujících transport,“ konstatovali odborníci.

Pro úspěšnou kandidaturu ČR na umístění elektrárny DEMO je podle nich nyní klíčové úspěšné dokončení projektu COMPASS-U, zahájení včasné přípravy kandidatury, zvýšení podpory pro přípravu odborníků pro české firmy, aby byly schopné se ucházet o zakázky ve fúzních projektech, a podpora souvisejícího průmyslu.

Stavbu fúzní elektrárny bude platit Evropská unie s rozhodující účastí evropského průmyslu. Přípravné práce na projektu začaly v roce 2014, nyní jsou ve fázi koncepčního návrhu projektu. Termín na podání kandidatury na umístění elektrárny zatím nebyl určen. Podle AV lze ale předpokládat, že rozhodnutí o jejím místě bude přijato do konce tohoto desetiletí.

V Československu se počátek výzkumu jaderné fúze datuje do 70. let 20. století. Instalace současného tokamaku v Praze začala v roce 2005. Hlavním cílem zařízení byla vědecká a technická podpora budování Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) ve Francii. Na obřím projektu spolupracuje přes 30 zemí. Zařízení má otevřít cestu k levné, bezpečné a životní prostředí nezatěžující energii.

Související článek

Spotové ceny elektřiny jsou o polovinu nižší než ty fixované

Ceny elektřiny jsou stále velmi vysoké ve srovnání s těmi před energetickou krizí. Možností, jak na elektřině výrazně ušetřit, je odebírat je v tzv. spotu, ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.