AV ČR: Česko má předpoklady, aby zde byl postaven prototyp fúzní elektrárny

Česká republika má podle odborníků z Akademie věd ČR všechny předpoklady, aby se stala zemí, ve které bude kolem roku 2050 postaven a uveden do provozu prototyp jaderné fúzní elektrárny, umožňující vyrábět elektřinu bez negativních dopadů na životní prostředí. Prototyp by mohl být například na místě některé z bývalých uhelných elektráren a jeho výstavba by byla výrazným přínosem pro české firmy. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaného Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance, senátory a vedení ministerstev a krajských úřadů. ČTK má stanovisko k dispozici.
Stavbu fúzní elektrárny bude platit Evropská unie s rozhodující účastí evropského průmyslu | zdroj: ITER

Podle odborníků jaderná fúze představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj energie a elektrárny na jejím principu budou bezpečné. Mimo jiné kvůli tomu, že v jejich reaktorech není možná samovolná fúze a při jakékoli závažnější poruše se palivo rychle ochladí a proces slučování jader se okamžitě zastaví. Prototyp fúzní elektrárny DEMO se začne v Evropě stavět v druhé polovině 30. let a v plném provozu bude kolem roku 2050. Česko má předpoklady, aby to bylo právě zde, uvedli experti a zdůvodnili to mimo jiné aktivní účastí země na projektu DEMO nebo výstavbou fúzního reaktoru typu tokamak COMPASS-U v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

„Výstavba prototypu fúzní elektrárny DEMO na našem území by s rozpočtem přes 20 miliard eur (zhruba 488 miliard Kč) umožnila rozsáhlé zapojení českého průmyslu do stavebních a technologických zakázek s vysokou přidanou hodnotou. Stavba elektrárny v místě s dostatečným připojením na energetickou soustavu, např. v lokalitě některé z bývalých uhelných elektráren, by přispěla k ekonomickému rozvoji celé oblasti, protože řadu komponent bude nutné vyrábět v místě výstavby z důvodu velkých rozměrů znemožňujících transport,“ konstatovali odborníci.

Pro úspěšnou kandidaturu ČR na umístění elektrárny DEMO je podle nich nyní klíčové úspěšné dokončení projektu COMPASS-U, zahájení včasné přípravy kandidatury, zvýšení podpory pro přípravu odborníků pro české firmy, aby byly schopné se ucházet o zakázky ve fúzních projektech, a podpora souvisejícího průmyslu.

Stavbu fúzní elektrárny bude platit Evropská unie s rozhodující účastí evropského průmyslu. Přípravné práce na projektu začaly v roce 2014, nyní jsou ve fázi koncepčního návrhu projektu. Termín na podání kandidatury na umístění elektrárny zatím nebyl určen. Podle AV lze ale předpokládat, že rozhodnutí o jejím místě bude přijato do konce tohoto desetiletí.

V Československu se počátek výzkumu jaderné fúze datuje do 70. let 20. století. Instalace současného tokamaku v Praze začala v roce 2005. Hlavním cílem zařízení byla vědecká a technická podpora budování Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) ve Francii. Na obřím projektu spolupracuje přes 30 zemí. Zařízení má otevřít cestu k levné, bezpečné a životní prostředí nezatěžující energii.

Související článek

Jak zajistit hlasování o fotovoltaice ve společenství vlastníků jednotek?

Fotovoltaika na střeše bytových domů dostala díky novele energetického zákona zelenou. Záměr si ale musí společenství vlastníků bytových domů odhlasovat. Jak důležité hlasování připravit? ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz