Solarni magazin nové logo

Baterie pro domácí fotovoltaickou elektrárnu: ano nebo ne?

Pořídit k domácí fotovoltaické elektrárně baterie nebo ne? A pokud ano, jaké existují druhy, jak se instalují a vyžadují nějakou údržbu? Většina odborníků se shoduje na tom, že by zákazníci měli investovat do bateriového úložiště. Jaké parametry by měly tyto baterie mít?
Důležitá je životnost baterie pro FVE | zdroj: Shutterstock

Proč si pořídit baterii k FVE?

Zejména v letním období fotovoltaické panely vyrobí nadbytek elektřiny, tzv. přetoky, které odchází do sítě. Někteří zákazníci tyto přebytky prodávají, zatímco jiní si je ukládají do baterie. Díky tomu mohou využívat energii v době, kdy panely neprodukují žádnou energii, například večer.

Kapacita baterií? Nejlépe dvojnásobek výkonu elektrárny

Kapacita baterií by měla odpovídat výkonu elektrárny, ale ideálně by měla být dvojnásobkem výkonu FVE. Na 1 kWp výkonu elektrárny by tak měly připadnout 2 kWh kapacity akumulátoru. Domácnosti mají možnost zvolit lithium-iontové baterie (tzv. Li-ion) v různých variantách s odlišným chemickým složením. Kromě toho mohou využít virtuální baterie, kdy se přebytky ukládají do sítě, odkud si je domácnosti mohou za zvýhodněných podmínek odčerpat zpět.

Životnost jako důležitý ukazatel

Když zákazníci vybírají akumulátory pro FVE, měli by brát v úvahu kapacitu a energetickou účinnost (lithium-iontové baterie dosahují účinnost 95 až 98 %). Vít Pokorný, specialista na FVE systémy ve společnosti E.ON Energie uvedl pro web elektřina.cz: „Životnost fyzických baterií je dána přirozeným stárnutím materiálu a počtem cyklů (úplné nabití a vybití baterie). Některé baterie zaručují životnost na 10 000 cyklů s tím, že běžná domácnost provede přibližně 250 cyklů / rok. Životnost z pohledu cyklů je tak velmi vysoká.“

Zákazníci by si také měli zjistit informace o počtu garantových nabíjecích cyklů, bezpečnosti a udržitelnosti akumulátorů z hlediska životního prostředí. Někteří dodavatelé dávají záruku nikoliv na počet nabíjecích cyklů, ale na životnost v letech. „Výrobci běžně poskytují záruku 5 až 10 let. Proč nenabízejí delší je spíše otázka na ně.“ dodal Vít Pokorný.

Instalaci baterií by měly domácnosti nechat na odborných firmách. Výhodou je, že baterie nevyžadují údržbu a stačí pravidelná vizuální kontrola.

Zdroj: www.e15.cz, www.elektrina.cz

Související článek

Stížnosti na energošmejdy se množí, oběti loví i v restauracích

S oživením energetického trhu roste také aktivita nepoctivých zprostředkovatelů. Na praktiky tzv. energošmejdů zaznamenává Energetický regulační úřad (ERÚ) od začátku roku zvýšené množství stížností. Spotřebitelé ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz