Solarni magazin nové logo

Bezpečné vypnutí fotovoltaiky podle vyhlášky ministerstva

Od prvního května tu máme novou povinnost – udělat svět krásnější, a hlavně bezpečnější všude tam, kde nainstalujeme solární elektrárnu s výkonem větším než 10 kWp. O co jde si povíme v tomto článku.
Dát ke každému panelu FVE optimizér se nevyplatí | zdroj: Shutterstock

My elektrikáři víme

Vyhláška není dlouhá, nese jen nemnoho sdělení, ale jedno je zásadní. Je sice napsána tak kostrbatě, že se v tom pomalu ani prase nevyzná, ale po delším slovním rozboru je jasné, co se chce. Výrobny, které nejsou rodinné domy a jsou na budově, musí mít nainstalováno odpínání panelů už na střeše tak, aby se nikde na vedení nemohlo po vypnutí objevit DC napětí vyšší než bezpečné. My, elektrikáři procházíme v tříletém cyklu školením a zkouškou a bezpečné hladiny máme v malíku. Kdyby byl drát od panelů holý, bylo by to 60V, ale on má izolaci, tak bezpečné napětí je 120 V. Vyhláška tedy říká, že technicky při instalaci musíme zajistit, aby po stisku bezpečnostního tlačítka (nebo výpadku sítě například vypnutím hlavního jističe v elektroměrovém rozvaděči při požáru) na střeše nebylo možné nikde najít napětí více než 120 V a bylo možno dům hasit bez rizika úrazu elektrickým proudem.

Rapid shutdown pomocí optimizérů

Použít optimizery je možné a praktické řešení, které s sebou nese výrazně vyšší investiční náklady. Pokud se opřeme o technologii firmy Tigo, pak se dá předpokládat nutnost optimizéru pro každý panel (pořízení a instalace je v ceně kolem 1500 Kč/kus) a pak fixní náklad na instalaci monitoringu v ceně cca 10 tisíc (cena přes palec včetně instalace a nastavení). Pro 20 kWp FVE se snadno dostaneme na investici 70 tisíc. Příjemný bonus je u tohoto řešení v cca 5-7% navýšení produkce energie z panelů. Nepříjemné je umístění opravdu velkého množství sofistikované elektroniky přímo na střeše, kde větru, dešti nikdo neporučí.

Rapid shutdown jako jednoúčelové řešení

Myšlenka je tato. Do krabičky (např. Od výrobce ZJBENY) pod panel strčíme DC stykač (něco málo elektroniky tam být musí) a tímto zajistíme vypínání dvojic panelů… komerční panel, který by měl 60V bychom asi nenašli… když to budou 2 dvojice, tak jedním vrzem to je pro 4 panely. Krabičky budeme napájet zcela bezpečným malým napětím 12V a když napájení vypneme, panely se odpojí. Vyřešeno.

Cena krabičky vyjde s instalací na 1500 Kč taky jako u optimizérů, ale fixní náklad bude třeba kolem 2 tisíc. Pro 20 kWp bude třeba čtvrtina zařízení na střeše, celé to vyjde na dvacku. Ochudíme se o relativně spornou optimalizaci, dáme na střechu méně elektroniky a celé to maximálně zjednodušíme. Když je to tak easy, tak proč ne všude?

Vladimír Růžička, jednatel společnosti VR OZE systems s.r.o.

Související článek

Solární firmy v nejistotě. Ministerstvo změnilo podmínky dotací bez předchozího upozornění

Ministerstvo životního prostředí před týdnem oznámilo, že uzavírá příjem žádostí o dotaci Nová zelená úsporám Light zhruba na měsíc. Nyní oznámilo nové podmínky, které začali ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz