Bude zlevňovat cena fotovoltaiky? Měla by. V Číně už je levnější

Ceny fotovoltaických elektráren by mohly začít klesat. Nahrává tomu trvalý pokles cen fotovoltaických panelů v Číně. Tam se vyrobí více než 70% celosvětové produkce.
Ceny fotovoltaických systémů by měly klesat o tři až pět procent ročně | zdroj: Shutterstock

Ceny panelů ovlivňuje čínská produkce
Ceny u největších čínských producentů fotovoltaických panelů klesly za deset let až o sedmdesát procent. S drobnými výkyvy, které ovlivnila pandemie koronaviru a následně vysoký nárůst cen energií v Evropě je trend klesající. Podle zprávy National Renewable Energy Laboratory (NREL) se předpokládá, že ceny fotovoltaických systémů budou do roku 2030 klesat o 3-5% ročně. „Díky technologickému pokroku a většímu objemu výroby očekáváme, že cena fotovoltaických systémů bude nadále klesat,“ říká Dr. Robert Margolis, vedoucí solárního výzkumu v NREL.

Ceny

Podle čínského webu Solarbe se nyní ceny polykrystalických panelů u výrobců pohybují kolem 4300Kč za kWp, přičemž některé firmy nabízejí ceny nižší a to i 3800 Kč za kWp. Ceny monokrystalických panelů jsou vyšší, ale jejich cena se postupně díky vysoké poptávce především v Číně neustále snižuje. Rozdíl mezi těmito druhy panelů jsou nejen v ceně, ale i účinnosti. Monokrystalické moduly jsou založené na bázi vysoce čistého křemíku, jsou proto dražší a efektivnější. Efektivita fotoelektrické konverze u nich činí 16% až 20%. Výhodou je, že při montážích FVE vyžadují menší prostor, mají delší životnost můžou mít různé barevné provedení. Polykrystalické moduly sestávají z polykrystalického křemíku, jsou levnější, ale s menší efektivitou konverze kolem 12% -14%.

Největší producenti

Celosvětově zůstává Čína dominantním hráčem na poli výroby fotovoltaických systémů. Podle zprávy International Energy Agency (IEA), Čína v roce 2021 vyráběla asi 70% celosvětové produkce fotovoltaických systémů. Tento podíl se ještě zvýší. Čína totiž nadále zvyšuje kapacitu a efektivitu své výroby. Dr. Paolo Frankl z IEA uvedl, že „Čína zůstává dominantním hráčem v globální výrobě fotovoltaických systémů, a to jak z hlediska kvantity, tak kvality.“


Deset největších světových producentů Fotovoltaických panelů:
1. JinkoSolar (Čína)
2. JA Solar (Čína)
3. Trina Solar (Čína)
4. LONGi Solar (Čína)
5. Canadian Solar (Kanada)
6. Hanwha Q CELLS (Jižní Korea)
7. GCL-Poly (Čína)
8. Risen Energy (Čína)
9. First Solar (USA)
10. Yingli Solar (Čína)

zdroj: NREL, Solarweb

Související článek

Benešov chce instalovat fotovoltaické elektrárny na dalších budovách ve městě

Benešov chce instalovat fotovoltaické elektrárny na dalších budovách ve městě. Po zimním stadionu a bazénu, kde začal provoz solárních panelů letos v březnu, by měly ...