Burza elektřiny nejenom pro výrobce a dodavatele

O burze elektřiny před lety mnozí ani nevěděli. Nyní na ni svalují to, že je u nás elektřina drahá. Jak se na burze vlastně tvoří cena elektřiny?
Ilustrační foto | zdroj: Pexels

Burza elektřiny nejenom pro výrobce a dodavatele

Burza elektřiny je elektronická služba, díky které se v jeden okamžik střetne poptávka elektřiny s její nabídkou. Vzhledem k povaze elektřiny se zde neskladuje, nelze ji ani nijak označit, jde zkrátka jen o účetní operaci. Burzy elektřiny se účastní nejenom velcí výrobci elektřiny a dodavatelé elektřiny, ale mohou zde být zastoupené také obce, města, kraje, průmyslové a zemědělské společnosti, teplárny, vodárny nebo státní instituce. Každý účastník obchodu musí uhradit poplatek a být licencovaný.

Specifika trhu s elektřinou

Pro obchodování s elektřinou jsou typické určité zvláštnosti. V první řadě nelze elektřinu skladovat, vyrobit ji například dopředu a potom spotřebovávat, jak je nám libo. V rozvodné síti musí být vždy přesně tolik elektřiny, kolik se jí má právě spotřebovat. To výrazně komplikuje běžný dvoustranný obchod, kdy se domluví kupující a prodávající, ačkoliv i tyto obchody se na trhu s elektřinou dějí. Elektřinu nelze někde vyrobit, uskladnit a poté ji prodat tomu, kdo o ni má zájem. Kvůli této proměnlivosti trhu je třeba na prodej elektřiny aplikovat speciální postupy. Burza elektřiny nabízí anonymní obchodní digitální platformu, která zvládne zobchodovat obrovská množství energií v krátkém čase a která zaručuje všem zúčastněným, že se veškeré obchody s jistotou uskuteční. Zároveň nehrozí, že zákazník cenu za elektřinu nezaplatí. Většinou také platí, že ceny elektřiny na burze mohou být podstatně nižší než při tradičním dvoustranném obchodu.

Místo, kde se setkává poptávka a nabídka


Na burze elektřiny se obchoduje aukčním způsobem. Zadají se požadavky odběratelů a k těm se přidají nabídky obchodníků. Párování poptávky a nabídky probíhá ve stanovený čas. Dále se mohou nabídky a poptávky průběžně párovat tak, jak přicházejí. Nejvíce se obchodují takzvané Futures, jde o nákup a prodej se spekulací, že cena vybrané komodity (elektřiny) bude v určitém čase v budoucnosti vyšší či nižší, než je tomu dnes. Na burze se obchodují ve velkém zejména tyto dva základní produkty, a to tzv. BASE LOAD, což je dodávka elektřiny během všech 24 hodin, 7 dní v týdnu, dále pak PEAK LOAD, kdy se dodává elektřina 12 hodin denně od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin. Nejdražší je vždy elektřina, která je spotřebovaná ve špičce. Pro obchodování na burze platí minimální hodnota kontraktu, která je opravdu velmi vysoká. Činí 1 MW každou hodinu dodávky po celou dobu dodávky. Pro domácnosti a menší odběratele tedy určitě nemá vstup na burzu smysl.

Pražská a lipská burza

Pražská energetická burza PXE je dceřinou pobočkou společnosti European Energy Exchange AG, Evropské energetické burzy EEX. Ta je přitom součástí obří skupiny Deutsche Börse Group. Její sídlo je v Lipsku. Obchodují se zde produkty navázané na elektrickou energii a plyn, a to jak na spotovém, tak na derivátovém trhu. Prodaná elektřina může volně proudit státy díky evropské elektrizační síti, která má zavedené přeshraniční přenosové kapacity. I ty zajišťuje burza. Díky burze a propojenosti sítě je český trh silně provázaný s celým evropským trhem a také cena elektřiny na pražské burze souvisí s vývojem ceny na Evropské burze energií EEX v Lipsku.

Související článek

Prodáváte elektřinu z fotovoltaiky? Pozor na skryté pasti, které vás mohou stát tisíce

Pro výrobu elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky je charakteristická určitá nerovnováha Někdy není elektřiny dost a někdy se vyrábí s obrovskými přebytky Jak výhodné je nyní tyto ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz