Byrokratické peklo. Proč si na sdílení elektřiny ještě počkáme?

Sdílení elektřiny mělo „vypuknout“ už od července, ale jak to tak vypadá, budeme si na něj muset počkat. Na vině jsou byrokratické průtahy a lhůty, které jsou třeba pro jejich vyřízení. Každý krok bude muset následovat po sobě, a tak se vše může pěkně protáhnout. Pomoci by mohl Energetický regulační úřad.
Ilustrační foto | zdroj: Mandfrexy

Byrokracie brzdí sdílení
Sdílení elektřiny by se mohlo posunout až do nového roku. Podle Unie komunitní energetiky hrozí jeho několikaměsíční odsunutí kvůli byrokratickým překážkám plynoucím z Řádu Elektroenergetického datového centra, které bude sdílení elektřiny v Česku zaštiťovat.

Kvůli nim by bylo možné začít se sdílením až po 180 dnů dlouhém procesu u Elektroenergetického datového centra. Znění řádu ale může ještě upravit Energetický regulační úřad. „Těší nás, že má Česká republika po několika letech zákon, který ukotvuje komunitní energetiku a je kvalitní jak na české úrovni, což ukázalo jeho vítězství v žebříčku Zákon roku, tak i v kontextu celé Evropy. O to smutnější je, že praktické fungování sdílení mezi lidmi brzdí byrokracie, která využívání jeho benefitů neustále oddaluje. Proces jako z pohádky o kohoutkovi a slepičce naštěstí ještě může zjednodušit Energetický regulační úřad,” říká Laura Otýpková, právnička a expertka na energetické právo z Frank Bold.

Vyhláška od Energetického regulačního úřadu může pomoci
Sdílení elektřiny upravuje novela energetického zákona Lex OZE II. Skutečné sdílení ale mělo začít od července, kdy mělo být spuštěné Elektroenergetické datové centrum, které bude sdílet a vyhodnocovat údaje o výrobě a čerpání elektřiny jednotlivými subjekty. Chod centra se bude řídit Řádem Elektroenergetického datového centra, v němž se ale objevilo hned několik byrokratických překážek, které mohou start sdílení elektřiny zkomplikovat. „Aby mohl zájemce elektřinu začít sdílet, musí nejprve získat smlouvu o přístupu do informačního systému Elektroenergetického datového centra, následně se registrovat a absolvovat dalších pět kroků. Každý z nich má přitom vlastní lhůtu a celkem se může proces protáhnout až na 180 dní. Kdyby byl Řád Elektroenergetického datového centra v souladu s již schválenou vyhláškou o Pravidlech trhu s elektřinou, celý proces by mohl být kratší o dva měsíce. Problematická je také nerovnováha mezi jednotlivými uživateli Elektroenergetického datového centra, kterou řád nastoluje odlišným přístupem centra k odběratelům a dodavatelům elektřiny,“ uvádí Unie komunitní energetiky.

ERÚ: Termín schválení vyhlášky dodržíme
Jde o schvalování Řádu Elektroenergetické datové centrum (nikoliv uvedení), který centrum předložilo ERÚ (nikoliv na základě vyhlášky, ale energetického zákona; zákon mj. v přechodném ustanovení stanoví, že ho má/měl EDC předložit ke schválení do konce září, tj. předložen byl o několik měsíců dříve). Aktuálně k Řádu EDC probíhá povinný veřejný konzultační proces. Dnes o půlnoci skončil termín pro zasílání připomínek. Následně je bude nutné vypořádat a případně zapracovat úpravy do Řádu EDC. Přesný termín, vzhledem k tomu, že ke schvalování dojde až s ukončením VKP (vč. vypořádání připomínek), nyní nelze předjímat. Vše však směřujeme k tomu, že řád měl byl schválen (a tím zahájena činnost EDC) do 1. srpna 2024,“ řekl Solárnímu magazínu Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Související článek

Nová zelená úsporám: Zálohy a výhodnější úvěry pro všechny

Dotační program funguje řadu let a za tu dobu prošel mnohými změnami. Nyní se ruší standardní Nová zelená úsporám, ale zavádí se zálohové vyplácení dotací ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.