„Budeme se snažit co nejvíc (elektřiny) spotřebovat, ale myslíme si, že všechno nespotřebujeme,“ řekl starosta. Osazené byly podle údajů radnice fotovoltaické panely s celkovým výkonem 156,6 kWp. Práce začaly na jaře. Byly to dvě akce s celkovými náklady 5,7 milionu korun, na které poskytl skoro tři miliony korun operační program Životní prostředí.
Město se 7500 obyvateli má ještě další plány na rozvoj fotovoltaiky. „Připravujeme projektování, budeme žádat o dotaci. Pokud ji získáme, budeme stavět,“ řekl starosta.
Radnice také projevila zájem o spolupráci se Svazem vodovodů a kanalizací Žďársko v komunální energetice. Zástupci svazu dříve uvedli, že zvažují založení širšího energetického společenství, které by umožnilo sdílet elektřinu z obnovitelných zdrojů v regionu. Přebytečný elektrický proud z obecních zařízení by pak bylo možné zpracovávat v úpravnách a čistírnách vody, jejichž provoz je energeticky náročný a kontinuální, na rozdíl třeba od škol.
Na řadě míst Vysočiny se podnikatelé snaží najít místa pro nové větrné elektrárny. U Bystřice nad Pernštejnem narážejí na ochranné pásmo leteckého koridoru armády. „V příhodných lokalitách, kde by se to nabízelo, zatím investoři, kteří by do toho chtěli jít, nebyli schopní překonat překážku toho leteckého koridoru,“ řekl Horák.