Směrnice Evropského parlamentu mimo jiné doporučuje národním vládám přijetí změn u kolaudací nových staveb tak, aby tam, kde je to technicky možné, byly instalovány solární střešní panely. Názory, jestli to má nařizovat přímo zákon, se liší. Developeři i stavební firmy vesměs tuto iniciativu vítají. Rovněž i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
„Je to správná cesta k tomu, aby tam, kde lze solární panely umístit, bylo činěno právě na zastavěných územích, jako jsou budovy, nikoliv na zemědělské půdě,“ uvedl pro Solární magazín Jiří Nouza. I národní legislativa jde podle jeho názoru správným směrem. „Domnívám se, že o moc zjednodušeněji se už fotovoltaická elektrárna povolovat nedá,“ dodal. I podle námi oslovených developerů a stavebních firem jde o správnou cestu. „Ze strany klientů vnímáme zájem o úsporu energií zejména v aktuálním období vyšších cen energií a vysoké inflaci,“ říká Martin Klíma, Senior Project Manager společnosti Crestyl.
Jako příklad uvedl projekt ve Vysokém Újezdu. „Jedná se o několik etap výstavby rodinných domů, kterých naše společnost od r. 2018 postavila již desítky a plánujeme výstavbu dalších. Ačkoliv se vždy snažíme domy stavět v třídě energetické náročnosti B, legislativní požadavky se neustále zpřísňují (tak jako u domácích spotřebičů – není A jako A+++). Nedá se tedy srovnávat energetický štítek před 5 lety a nyní – toto reflektujeme v instalaci fotovoltaických panelů již ve standardu a s přípravou na rozšíření o bateriové úložiště. S ohledem na snížení zájmu o plyn ze strany klientů budeme na další etapě osazovat místo plynových kotlů tepelná čerpadla,“ dodal. Doporučení Evropského parlamentu hodnotí kladně i ředitel společnosti GOOPAN Radek Říha. „Podpora instalace solárních střešních panelů na nových stavebních projektech může vést k většímu využití obnovitelných zdrojů energie a snížit závislost na fosilních palivech. Je však důležité dbát na to, aby taková opatření byla prováděna s ohledem na technickou proveditelnost, ekonomickou efektivitu a možné dopady na estetiku staveb,“ vysvětluje.
Podle jeho názoru by se národní legislativa měla soustředit na zjednodušení administrativních procesů pro získání povolení pro instalaci střešních fotovoltaických panelů, dále na poskytování ekonomických pobídek, jako jsou daňové úlevy nebo dotace pro podporu instalace fotovoltaických systémů. Důležité je také, podle Radka Říhy z firmy GOOPAN, stanovení standardů kvality a bezpečnosti pro instalaci a provoz střešních fotovoltaických panelů a v neposlední řadě také podpora výzkumu a vývoje pro zlepšení technologií fotovoltaických panelů a snížení jejich nákladů. “Důležitá je spolupráce s občany, komunitami a místními orgány, aby byla zajištěna jejich podpora a spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ dodává Říha. Podle výkonné ředitelky společnosti Central Group Michaely Tomáškové je důležité, aby se ke zpřísňování norem požadovaných u nové výstavby přistupovalo racionálně. Aby jejich zavádění nevedlo v důsledku jen k dalšímu prodražování výstavby.
Central Group staví ve všech projektech bytové domy jako energeticky velmi úsporné. „Mohou ušetřit až 50 % nákladů na vytápění v porovnání s bytem v panelovém domě a jsou šetrné k životnímu prostředí. U výstavby bytových domů dlouhodobě využíváme ekologické prvky – jedná se například o rekuperace, zelené střechy nebo retenční nádrže na dešťovou vodu. V některých nově plánovaných projektech počítáme také s instalováním fotovoltaických panelů,“ uvedla pro Solární magazín Michaela Tomášková. Jako příklad vyzvedla jeden z projektů. „S využitím fotovoltaických panelů počítáme například u rezidenční čtvrti Westpoint, která vyroste v Praze 6. Na její podobě se podílí osm předních ateliérů včetně renomovaných architektů Jakuba Ciglera a Evy Jiřičné. Právě Eva Jiřičná a ateliér AI DESIGN v nové čtvrti postaví architektonicky výjimečný rezidenční ECO-SMART objekt s vertikálním parkem, s integrovanou zelení na terasách, s automatickým zavlažováním a fotovoltaickými panely,“ dodala.
Realizovali jste zajímavou instalaci FVE?
Napište nám: [email protected]
Fotografie: Vzorový dům v Malčicích 66 u Písku společnosti Goopan. Patrový dům se sedlovou střechou a dispozicí 5+kk nabízí prostorné a pohodlné bydlení pro 4-6 člennou rodinu. Část domu se zelenou střechou disponuje 60 m² podlahové plochy, kterou lze využít dle libosti. Dům je vybaven nejmodernějšími technologiemi, jako jsou fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo či rekuperační jednotka.