Solarni magazin nové logo

Cena elektřiny v Německu překročila 100 eur za megawatthodinu. Co to znamená pro Česko?

Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, dnes překročila 100 eur (zhruba 2500 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle analytiků stojí za zdražováním elektřiny více faktorů, včetně narůstající spotřeby, růstu cen emisních povolenek a zemního plynu a poklesu produkce větrných elektráren v Německu.
Ilustrační foto | zdroj: Bigc Studio

„Cena ročního kontraktu na elektřinu ve středu překonala úroveň 100 eur za MWh. Jedná se o nejvyšší cenu od začátku prosince minulého roku. Elektřina reaguje na nárůst cen emisních povolenek a také plynu, který taktéž roste na letošní maxima,“ sdělil ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

„Na trhu se projevuje zvýšená poptávka akcelerující evropské ekonomiky, naopak se vyčerpal pozitivní efekt mírné zimy a relativně plných plynových zásobníků. Na trhu s komoditami se také projevuje příliv spekulativní likvidity,“ upozornil analytik.

V dlouhodobém horizontu je podle Tylečka zapotřebí počítat s vyššími cenami elektřiny, které se budou držet na trojciferných úrovních. „Růst cen jde ruku v ruce se zelenáním energetiky a plánovaným utlumováním levných uhelných elektráren v příštích letech. Poslední měsíce poklesu cen vnímám jako střednědobý výkyv, který navázal na předchozí období extrémních pohybů na trhu. V dalších měsících očekávám postupný vzestup cen, který bude záviset na míře akcelerace ekonomického růstu ve středoevropském prostoru,“ uvedl Tyleček.

Analytik Naser Hashemi ze společnosti LSEG v souvislosti s dnešním růstem ceny elektřiny poukázal na sníženou produkci větrných elektráren v Německu a rostoucí poptávku v regionu. Tyto faktory podle něj kompenzují vyhlídky na růst produkce solárních elektráren v Německu.

Související článek

Česko získá 3,2 miliardy eur na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla

Evropská komise (EK) Česku schválila program státní podpory za 3,2 miliardy eur (75 miliard Kč) na podporu výroby elektřiny z nových a zmodernizovaných elektráren, které ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz