Ceny elektřiny klesají, jaké smlouvy se teď vyplatí uzavřít?

Ceny elektřiny na burze letí dolů, a to dokonce na úroveň léta roku 2021 před energetickou krizí. Tento trend je ovlivněn několika faktory, jako je cena emisních povolenek a dostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jaké úvazky jsou nyní nejvýhodnější a od koho si elektřinu objednat?
Ceny elektřiny letí dolů, jít do fixace je výhodné | zdroj: Getty Images

Cena za MWh elektřiny se na burze dostala na cenu kolem 80 EUR. Podle trendu nejde o nějaký výstřelek, ale o jasné směřování ceny elektřiny. Důvodů je několik. V první řadě je to cena emisních povolenek, která také klesá. Díky pěknému počasí vyrábějí obnovitelné zdroje dostatek elektřiny, na kterou povolenky nejsou potřeba, zároveň je evropský průmysl utlumený a nespotřebovává elektřiny tolik. Povolenek je tedy nyní více, než je třeba a jejich cena klesá. Cena elektřiny klesá, a to se zobrazuje také v cenících dodavatelů pro odběratele.

Měsíc bez změny ceny

Zatímco dříve byl nejčastějším produktem, který si zákazníci u dodavatele elektřiny pořizovali, ten s fixací na dva roky, nyní jsou volby zákazníků podstatně širší, stejně jako nabídka dodavatelů. Vybírat lze totiž s dlouholetých úvazků, ale i z těch, které jsou jen na jeden měsíc. Podle srovnávače Energetického regulačního úřadu, který získává údaje od většiny dodavatelů elektřiny, nabízejí tu nejnižší cenu právě úvazky na měsíc. Co takový úvazek pro odběratele znamená? Cena elektřiny je odvozena od ceny elektřiny na burze a je neměnná vždy po dobu 1 kalendářního měsíce. Dodavatel informuje o nové ceně elektřiny na další kalendářní měsíc. Smlouvu lze ukončit výpovědí s měsíční výpovědní lhůtou nebo odstoupením, a to nejpozději do 5. dne před účinností nové ceny na další kalendářní měsíc. Smlouvu lze ukončit také při změně vzorce pro výpočet ceny (pokud se cena zvyšuje) nebo při změně veřejných obchodních podmínek, kdy musí dodavatel zákazníka informovat. Na rozdíl od tzv. spotových tarifů je cena elektřiny po celý měsíc stejná, při spotovém tarifu se mění dokonce co hodinu.

Delší fixace

Objednat si lze také úvazek s fixací na tři roky, kdy se ale cena postupně snižuje a první dva roky se hradí cena vyšší, než je průměrná na trhu. U rok a půl nebo dva roky trvající fixace se lze dostat na ceny kolem 3500 korun bez DPH za MWh. Například Centropol nabízí v současné době fixaci na rok a půl za 3997 korun včetně DPH. K této ceně silové elektřiny je třeba připočítat ještě všechny složky celkové ceny elektřiny, například cenu za distribuci. Konečná cena za MWh se pohybuje v závislosti na jističi, distribučním území a mnoha dalších parametrech od necelých 600 korun až do 800 korun.

Neveřejné nabídky

Připomeňme, že mnozí dodavatelé poskytují zákazníkům také tzv. neveřejné nabídky. To jsou nabídky, které nejsou v cenících, ale prodejci včetně přeprodejců je mohou nabízet podle uvážení zákazníkům. Proto je vhodné jít výhodné ceně elektřiny aktivně naproti a sám se dotazovat na různých místech. Vyplatí se zajímat se o cenu elektřiny několik měsíců před ukončením smlouvy a například půl roku před koncem zaslat dotaz stávajícímu dodavateli, s jakými cenami lze pro další období počítat, a to za různých úvazků a fixací. Se stejným dotazem je možné oslovit komerční srovnávače (většinou není třeba dělat srovnání, které je pouze marketingovým trikem, ale stačí pouze zaslat e-mail) a dále pak ostatní dodavatele. Pak si lze z nabízených cen vybrat tu nejvýhodnější.

zdroj: srovnavac.eru.gov.cz

Související článek

Dodavatelé a zprostředkovatelé čelí nejvyšším sankcím v historii ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) za první pololetí letošního roku uložil za protispotřebitelské praktiky dodavatelů a zprostředkovatelů pokuty za 12 milionů korun. Je to nejvíce za ...