Ceny elektřiny klesají. Vyplatí se letos fixace?

Končí vám smlouva s dodavatelem elektřiny? Jaké ceny elektřiny můžete očekávat a podle jakých kritérií byste měli letos dodavatele elektřiny volit?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Výběr dodavatele elektřiny

Ani v roce 2024 bohužel nemůžeme čekat příliš velký pokles ceny elektřiny, a to kvůli výraznému růstu ceny za distribuci elektřiny. Dodavatelé samotní ale cenu spíše snižují. Celkově by tedy byla cena elektřiny dost podobná té loňské. Už 18 let si můžeme v České republice volit svého dodavatele elektřiny. Od liberalizace trhu v roce 2006 zde vznikly desítky, až stovky dodavatelů, kteří se odlišují zejména cenou za kilowatthodinu elektřiny, případně délkou fixace. S důvěryhodností českých dodavatelů elektřiny otřáslo chování tzv. energošmejdů, kteří nabízeli velmi nevýhodné úvazky, do kterých připoutali zejména ty zákazníky, kteří problematice příliš nerozuměli, dále pak hromadný pád několika dodavatelů elektřiny před dvěma lety. Zatímco před energetickou krizí mnozí vůbec netušili, že si mohou svého dodavatele volit a zůstávali u toho původního, v souvislosti s velkým nárůstem ceny elektřiny nyní lidé velmi pečlivě volí, komu budou za elektřinu platit. Kritériem je jednak cena elektřiny, dále pak také serióznost dodavatele. Tedy to, zda je jeho nákupní politika v pořádku a zda má pro své zákazníky nakoupený dostatek elektřiny. Na to je pamatováno i v novele energetického zákona, který již vstoupil v platnost. „Jde o situaci, kdy si obchodník nezajistil dostatek elektřiny nebo plynu dopředu na stanovené období. Jedná se o reakci na krachy alternativních dodavatelů na podzim roku 2021, který způsobil řadě zákazníků problémy. Tímto opatřením chceme zabránit opakování kauzy Bohemia Energy,“ uvedl ministr průmyslu Síkela.

Délka úvazku ovlivňuje cenu elektřiny

Na konkrétní cenu elektřiny pro určité odběrné místo má vliv také to, zda zákazník zvolí fixaci, případně na jak dlouho. V minulosti byly standardní fixace na rok až tři roky. Platilo přitom, že čím kratší doba fixace, tím byla cena elektřiny nižší. Trh dodavatelů elektřiny se ale za poslední roky výrazně změnil. Fixace se dnes nabízí i na kratší období, existují dokonce i smlouvy na jeden měsíc. Dále se nabízejí smlouvy na rok, 15 měsíců nebo 18 měsíců. Fixace se dále nabízí také v kombinaci se spotovou cenou elektřiny – tedy cenou, která kopíruje cenu elektřiny na burze. V jiných případech se nabízí fixace, přitom cena elektřiny během ní klesá. Ty nejnižší ceny elektřiny přitom poskytují ty nejkratší úvazky, tedy měsíční smlouvy, které nabízejí spíše menší dodavatelé. Například Tedom u svého produktu s měsíční fixací nabízí cenu 2 732 Kč za MWh. Právě měsíční fixace jsou nyní velkým hitem: „Měsíční fixace jsou stále oblíbenější. Cena elektřiny je v tom případě odvozena od krátkodobých trhů. Ceny na těchto velkoobchodních trzích klesají, takže příznivý vývoj cen mohou pociťovat zákazníci téměř bezprostředně,“ řekl Solárnímu magazínu Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií. Nepředpokládá se, že by cena elektřiny v roce 2024 měla nějak výrazně růst nebo klesat. Dlouhodobé fixace ale nelze příliš doporučit, neboť si tak zákazník výrazně zmenšuje svůj manévrovací prostor.

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.