Ceny elektřiny po energetické krizi: Je doba levné energie minulostí?

Před pár lety nás velmi nepříjemně zaskočila energetická krize. Ceny elektřiny od té doby naštěstí neustále klesají, ale k cenám z roku 2020 mají stále velmi daleko. Dočkáme se ještě někdy poklesu?
I když se bude cena silové elektřiny snižovat, růst bude cena za distribuci | zdroj: Getty Images

Před třemi lety cena elektřiny čtvrtinová

Cena elektřiny na burze činila v roce 2020 zhruba 40 EUR. Zákazníci tehdy ceny energií příliš neřešili. A ani to, od koho energie odebírají. Ceny byly totiž natolik nízké, že změnou dodavatele se nikdo příliš nezabýval, protože úspora, která by ze změny plynula, nebyla příliš vysoká. Od roku 2021 začala cena elektřiny kvůli souběhu několika faktorů růst. Na cenu elektřiny měl velký vliv přechod na obnovitelné zdroje. Zatímco se začaly zavírat uhelné a jaderné elektrárny, výkon solárních a větrných elektráren nebyl dostatečný a poptávka po elektřině stoupala, což mělo za následek zvyšování ceny. Výrobu elektřiny z uhelných elektráren zároveň prodražovaly emisní povolenky, které si musí zakupovat všichni velcí znečišťovatelé včetně uhelných elektráren. Omezením těžby ruského plynu rostla jeho cena, což mělo vliv na cenu elektřiny, protože se vyrábí i z plynu. Cena elektřiny na burze začala šplhat a někteří čeští dodavatelé měli problém tento růst ufinancovat. V říjnu 2021 zkrachoval největší český alternativní dodavatel elektřiny Bohemia Energy, což také zapříčinilo další zdražování elektřiny. Mnozí zákazníci skončili v režimu dodavatele poslední instance a čelili několikanásobnému zdražení elektřiny. Zatím nejvyšší cena elektřiny na burze byla v srpnu 2022, kdy se šplhala k 1000 EUR za 1 MWh, přitom v roce 2020 byla cena kolem 44 EUR.

V roce 2023 cenový strop

Připomeňme, že cena na burze se v cenících dodavatelů elektřiny odrazí s určitým zpožděním. Okamžitě ji pocítili ti, kteří měli tzv. spotové tarify, které se řídí podle obchodů na burze. Ty stát později zakázal. Stát pro rok 2023 stanovil cenový strop na elektřinu, a to v ceně 6 korun za kilowatthodinu. V létě 2023 pak začali dodavatelé elektřiny zlevňovat a v současné době je možné najít celou řadu nabídek, které jsou pod cenovým stropem. Cenový strop platil do prosince 2023, nyní jsou opět ceny elektřiny bez omezení.

Dramatické změny nečekejte

Od loňského léta dochází k poklesu ceny elektřiny na burze – až na současnou cenu kolem 130 EUR. Od začátku roku 2023 osciluje kolem této úrovně a k prudším výkyvům již nedochází. Pro rok 2024 se nepředpokládají výraznější změny, ať už zdražování nebo zlevňování. Pozitivní vliv na cenu elektřiny by mělo ukončení války na Ukrajině, dále budování nových LNG terminálů v přístavech a teplá zima. Odborníci se ovšem shodují na tom, že tyto vlivy by neměly způsobit násobný nárůst či pokles ceny elektřiny tak, jak tomu bylo v období energetické krize. Ta je zřejmě již za námi a dramatické změny se konat nebudou, a to jak pozitivní, tak negativní.

Doba levné elektřiny je pryč

S velkou pravděpodobností se již nikdy nevrátí ceny z roku 2020. Od té doby došlo k příliš mnoho změnám, ke kterým patří také tlak na udržitelnost. Doba je tedy více než výhodná pro samovýrobce, kteří se tak mohou drahým energiím ubránit a účty za elektřinu si výrazně snížit. Investice do fotovoltaiky se už díky dotacím vrátí během pár let. Díky novému energetickému zákonu se mohou zapojit i instituce a bytové domy. Lze tedy očekávat, že ten pravý solární boom ještě přijde.

Související článek

Brněnská firma získala od EU peníze na rozvoj energetické inteligence

Brněnská technologická společnost Mycroft Mind, která je součástí skupiny TTC, získala z fondů Evropské unie podporu deset milionů eur, v přepočtu 251 milionů korun, na ...