Češi podceňují úspory: Fotovoltaika ušetří až trojnásobek odhadovaných částek!

V Česku je stále obrovský prostor na energetické úspory. S těmi vlastně teprve začínáme. Prim přitom hraje fotovoltaika, ačkoliv se stát snaží domácnosti tlačit v první řadě do zateplení domů. Vyplývá to z nejnovějších průzkumů. Podle toho, který si nechala provést společnost ČEZ, si většinou myslíme, že můžeme ušetřit méně, než to ve skutečnosti je.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Z průzkumů, který pro ČEZ prováděla agentura IPSOS, vyplývá, že většina domácností podceňuje výši úspor, jakou jim mohou přinést fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo. Celkem 47 % domácností plánuje další úsporná opatření, 14 % zatím neví jaká. Většina domácností chce dál omezovat plýtvání, některé ale chtějí výrazněji investovat. Podle průzkumu chce 11 % instalovat FVE, 7 % tepelné čerpadlo, 17 % plánuje stavební úpravy (výměna oken, zateplení). Nejvíce lidí (68 %) chce šetřit energiemi, zejména nižší teplotou vytápění.

Místo tisíců ušetří deseti tisíce
Na dotaz, kolik si myslí, že by jim fotovoltaika ročně mohla uspořit, odhadují v průměru něco kolem 7 000 korun za rok. Většina zákazníků ČEZ, kteří si soláry pořídili, ale ve skutečnosti ušetřila trojnásobnou částku, tedy přes 20 000 korun. U tepelného čerpadla nahrazujícího elektrokotel je ten rozpor mezi odhadovanou a reálnou úsporou ještě mnohem vyšší. Ti, co neplánují FVE, odhadují roční úsporu na 2 050 korun. Ti, co plánují si myslí, že ušetří 7 200 korun, ve skutečnosti tato úspora činí 23 000 korun. Podobné je to u tepelných čerpadel. Roční odhadovaná úspora je u těch, co si ho neplánují pořídit 1 270 korun, u těch, co plánují 4 700 korun, ve skutečnosti je to 64 000 korun. „Příliš konzervativní odhad potenciálu úspor z fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla může být jedním z důvodů, proč lidé váhají s jejich pořízením. Proto jsme se rozhodli demonstrovat přínosy těchto technologií přímo na domácnosti jednoho z našich zákazníků. Jeho spotřebu budeme detailně sledovat, abychom ukázali, že má smysl do dlouhodobých opatření investovat,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Úspory chce většina
Podle posledního průzkumu společnosti IPSOS z letošního jara provedlo nějaká úsporná opatření zaměřená na snížení spotřeby energie v posledním roce 60 % lidí, téměř polovina respondentů (47 %) chce pokračovat v úsporách i nadále. O instalaci fotovoltaiky uvažuje čtvrtina domácností, které bydlí v rodinném domě, o tepelném čerpadlu pak 14 %. Informace o tom, jak efektivně šetřit, očekávají lidé zejména od svých dodavatelů energií. Stále více z nás chce na úsporná opatření získávat peníze od státu. Zvyšuje se podíl domácností, které nechtějí financovat opatření ze svých prostředků, ale budou žádat o dotace. 62 % má jasno, jakou dotaci chtějí využít. O úsporných technologiích do budoucna uvažují zejména lidé, kteří bydlí v rodinných domech. Fotovoltaiku si plánuje do budoucna pořídit 25 % domácností. Tepelné čerpadlo si plánuje do budoucna pořídit 14 % domácností.

Za energie ročně deseti tisíce
Další zajímavý průzkum realizovala stavební spořitelna Buřinka ve všech krajích ČR. Vyplývá z něj, že například Vysočina by mohla spotřebovávat o polovinu méně energie pro vytápění rodinných domů, než je tomu nyní. Stačilo by domy zateplit či vyměnit staré kotle. Každý třetí majitel rodinného domu platí podle průzkumu za vytápění a energie přes 60 000 korun. Přitom zateplenou fasádu má pouze čtvrtina rodinných domů, opravenou střechu pětina, 10 % má fotovoltaické panely a 11 % tepelné čerpadlo. V souvislosti s nástupem období rekonstrukcí zjišťovala Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), jak k nim majitelé rodinných domů v jednotlivých krajích České republiky přistupují, zda volí energeticky úsporná řešení, jak je financují a zda zbytečně neutrácejí za vytápění.

Teplo a peníze nemusejí utíkat okny, zdmi, ani střechou
Třetina majitelů rodinných domů na Vysočině platí za energie a vytápění přes 60 000 korun ročně. Pro srovnání, v Pardubickém kraji je to jen 21 % respondentů, v celorepublikovém průměru 29 %. „Pokud majitelé rodinných domů zrealizují potřebná opatření, jako např. zateplení, výměnu zdroje tepla za modernější a úspornější, je podle naší studie možné v kraji Vysočina uspořit 54 % energie potřebné na vytápění. Potenciál pro pozitivní změnu tedy vidím velký,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Související článek

Malé fotovoltaiky lámou rekordy! Domácnosti našly klíč k budoucnosti udržitelné energetiky

Od fosilních zdrojů výrazně ustupujeme a elektřinu vyrábíme stále častěji ze slunečního svitu, to vyplývá z roční zprávy o provozu elektrizační soustavy v Česku, kterou ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.