České domácnosti netrpělivě vyhlížejí balkonovou fotovoltaiku: Kde to ještě vázne

Loňský rok se postavilo rekordní množství solárních mikrozdrojů na rodinných domech. Jaké možnosti ale mají nájemníci nebo členové SVJ či bytových družstev, jejichž vedení o fotovoltaiku nemá zájem?
Lze očekávat, že české balkony kromě satelitů a prádla brzy obsadí i soláry | Zdroj: Editee

Balkonovky se liší výkonem

Řešení vzniklo v Německu, kde se balkonová fotovoltaika nebývale rozšířila. Zahrnuje možnost umístit solární panely na balkon nebo na terasu a během chvíle začít vyrábět elektřinu ze slunce. Sestava obsahuje bifaciální solární panely, propojovací kabely s koncovkami a střídač, lze ji doplnit i baterií. Na trhu jsou různá řešení, která se liší svým výkonem, a to od 200 do 800 Wattů, jež dokážou vyrobit ročně od 0,25 MW do 1 MW. Výkon fotovoltaiky by se přitom měl odvíjet od spotřeby elektřiny určité domácnosti, ideálně tak, aby tyto hodnoty byly v rovnováze.

Jak balkonová fotovoltaika funguje

Fotovoltaické panely vyrábějí stejnosměrné napětí (nejčastěji 12 či 24V), elektřinu na střídavé napětí přemění střídač zapojený do běžné zásuvky. Odtud už elektřina dále putuje běžnými rozvody. A protože jde vždy cestou nejmenšího odporu, spotřebovává se právě v místě výroby. Celá instalace se přitom zapojuje do zcela běžné zásuvky se samostatným jističem. Výkon panelů se odvíjí od počasí, ale závisí i na jejich umístění. Panely by tak neměly být směrovány na sever, ale ideálně na jih, v úvahu připadá rovněž západ a východ.

Potřebná povolení pro balkonovou instalaci

Systém sice umožňuje zapojení do zcela běžné zásuvky a okamžitý start a výrobu elektřiny, ale tak jednoduché používání balkonové fotovoltaiky zase není. Pokud zařízení instalujete v bytovém domě, je třeba požádat o souhlas Společenství vlastníků jednotek nebo družstvo, protože jde o zásah do vzhledu domu. Pokud je žadatelem nájemník, musí vše nejprve probrat s majitelem bytu.

Je třeba vždy žádat o připojení u distributora

Zákon nerozlišuje, zda se připojuje střešní elektrárna s desítkou panelů, nebo dva panely na balkon, proto je třeba i v tomto případě zažádat o připojení distributora, a to i pokud nehodláte posílat přetoky do distribuční sítě. Bohužel je třeba přiznat, že distributoři na připojení balkonové fotovoltaiky nejsou příliš připraveni, žadatel se tak může setkat s nepochopením situace a jeho žádost může zůstat nevyřízena. Usnadněnou situaci mají pouze ti, kdo chtějí připojovat balkonovou fotovoltaiku v zóně působnosti distributora EG.D, tedy v jižních Čechách a na části jižní Moravy.

Jen dodavatel EG.D nabízí specializovanou žádost

Distributor EG.D umožňuje podat specializovanou žádost, a to pro zdroje do 800 W, které nedodávají elektřinu do sítě. Deklaruje přitom, že uspokojí každého žadatele o připojení. Dokument musí obsahovat osobní údaje a kontakty žadatele, informace o fotovoltaice, adresu umístění výrobny, typ, počet a jednotkový výkon fotovoltaických panelů ve wattech, údaje o akumulaci (baterii), pokud je instalována. Dále se v online formuláři vybírá konkrétní jednopólové schéma. Žádost se podává online, na internetu lze také sledovat její vyřízení. U ostatních distributorů je třeba využít všeobecnou žádost o připojení mikrozdroje do 10 kW do sítě.

Jak omezit přetoky z balkonové fotovoltaiky

Balkonová fotovoltaika by neměla vyrábět více, než představuje spotřeba domácnosti. Přetoky do distribuční sítě nejsou povoleny, a pokud by k nim došlo, provozovatel fotovoltaiky by musel hradit značnou pokutu. K přetokům přitom může dojít velmi snadno. Stačí, aby bylo pěkné počasí a domácnost bez větší spotřeby elektřiny. Takové situaci je třeba aktivně zamezit, případně uzavřít smlouvu s firmou, která bude elektřinu vyrobenou navíc vykupovat. To se však při dnešních cenách přetoků příliš nevyplatí. Ideální je tedy doplnit řešení o ohřev vody. Další možností je doplnit balkonovou fotovoltaiku o přístroj v podobě chytré zásuvky, který neustále měří spotřebu elektřiny, a v koordinaci se střídačem se tak ze solárních panelů dostane do elektrického rozvodu pouze přesné množství energie, odpovídající spotřebě.

Zdroj: Egd.cz

Související článek

Malé fotovoltaiky lámou rekordy! Domácnosti našly klíč k budoucnosti udržitelné energetiky

Od fosilních zdrojů výrazně ustupujeme a elektřinu vyrábíme stále častěji ze slunečního svitu, to vyplývá z roční zprávy o provozu elektrizační soustavy v Česku, kterou ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.