České domácnosti ročně spotřebují více energie než průmysl. Pomoci mají efektivní renovace

Více než polovina obyvatel žije v domech postavených před rokem 1980, které jsou v původním stavu. Přitom renovace přináší řadu výhod od zlepšení kvality vnitřního prostředí až po významné finanční úspory. Aby se v České republice rozběhla renovační vlna, je nezbytné poskytnout lidem podporu, například prostřednictvím poradenské sítě.
Na podporu renovací se zaměřil seminář pořádaný aliancí Šance pro budovy | Zdroj: ŠPB

„Je důležité si uvědomit, že renovace, které primárně vedou ke snížení spotřeby energií, dělají lidé přirozeně a v první řadě pro sebe,“ řekl Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny a předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Dále upozornil, že domácnosti spotřebovávají příliš mnoho energie, a proto platí zbytečně vysoké účty. S průměrnou spotřebou 18 MWh tvoří domácnosti 31 procent celkové spotřeby energie v České republice, což je více než průmysl. Právě vhodné renovace přitom mohou ušetřit náklady.

„Člověk, který chce realizovat energetické úspory, ale neví jak a kde začít, potřebuje dostupnou pomoc. Proto chceme nastavit jednotný, snadno dostupný a kvalitní systém, který nabídne v každém regionu poradenské služby na jednom místě za spolupráce různých subjektů. Od základního poradenství primárně zajišťovaného místními akčními skupinami, přes odborné konzultace a výdej renovačních pasů certifikovanými energetickými specialisty až po projektovou přípravu poskytovanou projektanty a odborníky,“ zdůraznil důležitost dostupného poradenství Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Jak poradenství funguje?

Kvalitní a dostupné poradenství a finanční podpora ve formě dotací jsou základní pilíře ke snižování energetické náročnosti budov. Stavební spořitelny navíc od ledna poskytují i dotační poradenství. „Od března do září využilo této možnosti téměř čtrnáct tisíc lidí,“ informoval Vošický.

Při renovacích je také důležité věnovat pozornost vnitřnímu prostředí budov, protože podmínky, ve kterých žijeme, se odráží na našem fyzickém i psychickém zdraví. „Dlouhodobý pobyt v nezdravém vnitřním prostředí může mít pro lidské zdraví až fatální následky. Špatně větrané prostory s vysokou vlhkostí a nadměrným množstvím prachu, plísní či škodlivých látek mohou způsobovat chronické respirační problémy a zvyšovat riziko astmatu a alergií,“ konstatovala Barbora Macková, hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu.

„Nejde ale jen o dýchací potíže, například nedostatek denního světla může ovlivnit náladu i schopnost koncentrace, z dlouhodobého hlediska může vést u citlivých jedinců až k psychickým problémům. Symptomy jako vleklá únava, problémy se spánkem a špatným soustředěním či stresem si přitom lidé s prostředím, ve kterém pobývají, často ani nespojují,“ dodala.

Příležitosti a rizika

Michal Čejka, konzultant v oblasti energetické náročnosti budov a OZE v Centru pasivního domu, dále představil příležitosti i rizika spojená s poradenským systémem. „Poradenství je velkou příležitostí pro nastartování renovační strategie, ale musíme poznat i rizika, abychom jim úspěšně předešli. Velkou hrozbou může být snaha získat v krátkém čase velký počet nových poradců pomocí vysokých dotací. To by současný trh zaplavilo předraženým a nekvalitním poradenstvím. Cílem je dlouhodobá a dobře zacílená podpora s postupným nárůstem kvalifikovaných poradenských kapacit,“ uvedl Čejka.

„Velkým rizikem je i nastavení renovačního pasu, na kterém celá renovační strategie i poradenství bude stát. Musí být jednoduchý, smysluplný, praktický a srozumitelný, doslova ušitý na míru majitelům stávajících energeticky náročných domů. Primární je realizovat úsporná opatření, nikoli vytvářet další papíry,“ apeloval.

„Pokud renovační pas bude kvalitní a majitelé nemovitostí díky němu dostanou informace, kolik renovace bude stát, co přinese a jaké mají možnosti, tak se díky tomu snadněji rozhodnou a vydají se některou cestou, ať už dotační, nebo nedotační,“ řekl Zdeněk Bohutínský z Energetické agentury Vysočiny a zdůraznil, že poradenská střediska v současné době fungují, ale je jich málo a je potřeba je rozšířit.

Portál Refsite

Při výběru dodavatele pro renovaci nemovitosti je potřeba správně zvažovat nabídky. Vedle řady kvalitních společností se totiž najde i spousta nepoctivých firem, a právě na ně upozornil Petr Kotek, místopředseda Asociace energetických specialistů a zakladatel respektovaného portálu Refsite.

„S rizikovými firmami lze bojovat různými způsoby, my jsme se rozhodli spustit portál Refsite, který se snaží sbírat reference z terénu nejen od majitelů nemovitostí, ale i od EKIS konzultantů, a na ty nepoctivé firmy upozorňovat,“ uvedl.

Zdroj: ŠPB

Související článek

Řešení drahé elektřiny, nebo nebezpečí? Spotové tarify velcí hráči nedoporučují

Je spotový tarif budoucnost energetiky, nebo jde o nebezpečí, které může zákazníka hodně stát? Velcí dodavatelé elektřiny varují, zatímco například Delta Green, dodavatel a poskytovatel ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.