Agregace a flexibilita bude do budoucna velký trend energetiky. Slouží k tomu, aby se předešlo obrovským výkyvům, které vytváří dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména z fotovoltaik. Ty jsou závislé na počasí a mají svou špičku v jednu chvíli. Tehdy je elektřiny přebytek. Pokud slunce nesvítí, pak je jí naopak nedostatek.
Řízením dodávky a spotřeby elektřiny lze předcházet výkyvům a rozložit vyrobenou energii i do období, kdy fotovoltaiky nevyrábějí. Toto chytré plánování snižuje cenu elektřiny a účastníkům přináší finanční odměnu. Čím více zapojených domácností, tím větší tlak na cenu a efektivnější využití výroby i spotřeby. Agregace malých výrobců a spotřebitelů tak hraje klíčovou roli pro celý energetický systém.
Lidé flexibilitu neznají, přesto jim může ušetřit tisíce
Ačkoliv agregaci a flexibilitu zavádí třetí novela energetického zákona, která je sice schválená, ale doposud nevstoupila v platnost, společnost Delta Green, energetický startup, již nyní dokázal sdružit výrobce a spotřebitele do jednoho velkého bloku v objemu 1 MW, právě takovou sílu mají všechny zúčastněné domácnosti.
„Flexibilní spotřeba elektřiny je pro 99 procent lidí nový pojem a přístup. Počáteční nejistota rychle zmizí, jakmile lidé poznají, že je služba nijak nelimituje v běžném fungování, a naopak s sebou přináší finanční benefity. Vytvořit platformu, ve které lze transparentně a v aktuálním čase vidět, co se lidem s jejich elektřinou děje a proč, byla také jedna z největších výzev, které jsme museli překonat,” vysvětluje spolumajitel Delta Green Jan Hicl.
Snížení nákladů na energie o třetinu
Delta Green cílenou spotřebu a dodávku elektřiny testuje už rok a výsledky si pochvaluje stejně jako její klienti, kteří se účastní: „Čtyřčlenná rodina v domku zaplatí ročně za energie okolo 35 tisíc korun. U nás jim teď mohou náklady klesnout až o třetinu. Měsíčně ušetří na elektřině až tisíc korun,” komentuje Hicl úspory, které může Delta Green domácnostem přinést.
Důležité je, že domácnosti tato cílená spotřeba nijak neomezuje, není třeba v určitou chvíli nevyužívat určité spotřebiče apod. Vše se děje automaticky. Domácnost umožní agregátorovi, tedy Delta Green, aby získal vzdálený přístup k baterii a fotovoltaice. Díky chytré technologii se baterie automaticky nabíjí, pokud je elektřiny přebytek, a naopak dodává do sítě, pokud je elektřiny nedostatek, například ve večerní špičce. Zásadně ovšem tak, aby měla sama domácnost vždy dostatek elektřiny k dispozici.
Domácnosti se mohou zapojit do agregace
Na službě spolupracuje Delta Green s Nano Energy a také společností ČEPS, která má za úkol pečovat o distribuční soustavu: „Agregátoři se stávají stále významnější skupinou poskytovatelů služeb výkonové rovnováhy, které jsou nezbytné pro spolehlivý a bezpečný provoz elektrizační soustavy. Zapojení domácností možnosti agregace flexibility dále rozšiřuje, a může tak zvýšit konkurenci na trhu SVR, což se projeví tlakem na jejich cenu,“ říká Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ČEPS.
Uhelné elektrárny se budou vypínat dříve
Agregace a flexibilita nejenže bude snižovat cenu elektřiny všem, ale umožní také, abychom méně zapínali uhelné elektrárny, které se nyní pro vyrovnávání sítě využívají: „Podobné služby, které umožňují běžným domácnostem aktivně vydělávat na poskytování flexibility elektrické sítě, nejsou zatím běžné ani v západní Evropě. Díky přesouvání spotřeby elektřiny do doby, kdy svítí slunce nebo fouká vítr, navíc domácnosti nejen šetří své peněženky, ale také aktivně snižují potřebu spouštět fosilní elektrárny, čímž pomáhají snižovat emise. Podle evropské asociace Smart Energy Europe by právě taková flexibilita mohla v EU do roku 2030 přinést přes 300 miliard eur ročně ve formě nižších cen energií a menších investic do sítí a zdrojů elektřiny,” dodává Jan Hicl.
Zdroj: Delta Green