České solární firmy expandují do zahraničí. Je jich celá řada.

Společností, u kterých si můžete v Česku objednat fotovoltaiku, vzniklo opravdu mnoho. Zdejší prostor se pro ně ale ukázal jako malý, a tak některé z firem expandovaly do zahraničí.
České solární firmy expandují do zahraničí kvůli lepší státní podpoře | zdroj: zstockphotos

V zahraničí byla podpora

Solární byznys prošel za poslední desetiletí velkou proměnou. Slibně nastartované odvětví bohužel následně zbrzdila nedostatečná podpora státu, či dokonce jeho naprosté opomíjení. Přitom již tehdy se u nás nacházela celá řada slibně se rozvíjejících se firem. Neměly však v Česku pro své podnikání vhodné příležitosti. Logickým krokem tedy bylo obrátit se do zahraničí, kde je podpora státu mnohem výraznější a kde bude podnikání snazší. Šlo zejména o období od roku 2011, kdy stát výrazně omezil podporu výrobě elektřiny ze slunce. K tomuto kroku dospělo hned několik společností. Firmy odcházely zpravidla nejprve na Slovensko, poté do okolních států, dále do Maďarska, Rumunska a na Ukrajinu. Právě na Ukrajinu zamířila společnost Ekotechnik Czech, která přišla s ambiciózním plánem vybudovat zde 22 solárních elektráren, a to včetně místa bývalé jaderné elektrárny v Černobylu. Dále společnost začala působit v Rumunsku a na Kamčatce.

Polsko, Španělsko, Chille, Ukrajina a další

Do Španělska expandovala společnost Solar Global hned po Polsku. „Po úspěšném prosazení v rámci polské solární vlny a restartu větších solárních projektů v Česku se daří skupině Solar Global také ve Španělsku. Podmínky na Iberijském poloostrově fotovoltaice nadmíru přejí. Věříme, že na první solární parky navážeme výstavbou dalších v očekávaném objemu minimálně desítek megawattů,“ komentuje první španělský solární projekt Vítězslav Skopal, předseda představenstva a zakladatel skupiny Solar Global. Ve Španělsku přitom nejsou právě snadné podmínky. Jednotlivé regionální projekty ve Španělsku centralizovaně schvaluje Úřad pro průmysl, energetiku a doly, který je vždy společný v rámci jednoho autonomního regionu. Vlivem energetické krize ale došlo na určité zjednodušení tohoto procesu, takže nyní trvá několik měsíců. Ve Španělsku působí také Solek Holding. Společnost podnikatele Zdeňka Sobotky působila také v Chille. Menší projekty pak společnost instalovala také v Rumunsku, na Slovensku nebo na Kypru.

Do Česka a ještě dále

Skupina Columbus Energy po loňském vstupu na český trh působí od letošního roku také na Slovensku a na Ukrajině. „Důvodem je jednoznačně potenciál obnovitelných zdrojů energie v těchto zemích a rostoucí zájem domácností i firem o moderní energetiku. Ceny energií, energetická soběstačnost, dotační podpora ze strany států a EU, rozvíjející se elektromobilita nebo redukce uhlíkové stopy – to vše jsou témata, o kterých slyšíme denně a zvyšují zájem o naše produkty a služby. Přestože například na Slovensku je nyní dotační podpora a vůbec podpora ze strany státu poměrně nízká, očekáváme růst zájmu o obnovitelné zdroje v následujících letech,“ uvádí David Krásenský z Columbus Energy. Společnost tak může porovnat místní trhy a nabídku dotací na pořízení. „Hlavní rozdíl českého a slovenského trhu se týká dotací. Ty byly na Slovensku začátkem roku z důvodu velkého zájmu a překročení stanovené sumy pozastaveny. Opětovné spuštění slovenského dotačního programu Zelená domácnostiam se plánuje na září. Nyní si o dotace budou moci zažádat i občané bratislavského kraje, čemuž do teď tak nebylo. Co se týče finanční podpory, ta v minulých letech činila 1500 €.“ Na Slovensku je zároveň návratnost investice menší. „Rozdíl mezi českým a slovenským trhem je také v tom, že na Slovensku klient nemůže prodávat získanou energii zpět do sítě. I díky tomu je návratnost investice delší než v České republice nebo Polsku. Klienti dále mohou stavět elektrárny s výkonem pouze do 10 kWp,“ doplňuje Krásenský.

Související článek

Solární park u Slaného bude menší: Veřejný zájem mění pravidla hry

Budování rozlehlých solárních parků, jako je plánovaný projekt u Slaného, často naráží na odpor místních obyvatel a samospráv. Jak veřejný zájem a strategické pozemky ovlivňují ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.