Česko v čele vývoje: ČEZ podepsal spolupráci s Rolls-Royce na vývoji a výrobě malých modulárních reaktorů

ČEZ získal dvacetiprocentní podíl ve společnosti Rolls-Royce SMR, se kterou bude spolupracovat na vývoji a budování malých modulárních reaktorů nejenom u nás, ale také po celé Evropě.
V Česku by mohlo vzniknout až 10 malých modulárních reaktorů do roku 2050 | Zdroj: Rolls-Royce SMR

Malé modulární reaktory se označují za budoucnost energetiky. Vzhledem k tomu, že jde o zdroje, kterými lze plně kontrolovat a ovládat objem výroby energie, mohou také vhodně doplnit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Česko by se mělo díky podpisu smlouvy o spolupráci mezi společností Rolls-Royce a ČEZ nyní podílet nejenom na vývoji těchto reaktorů, ale také je budovat po celé Evropě.

To, že jde o událost mezinárodního významu, připomněl při podpisu premiér Fiala. „Dnešní podpis smlouvy mezi ČEZ a Rolls-Royce odstartuje novou éru a Česká republika se do budoucna stane významným hráčem ve vývoji a výrobě malých modulárních reaktorů. Malé modulární reaktory jsou obrovskou příležitostí pro tuzemskou ekonomiku a průmysl, pomohou nám zajistit energetickou bezpečnost a soběstačnost na dlouhé roky dopředu. Naše firmy se stanou významným hráčem ve vývoji a inovacích. Při představení Restartu Česka jsem slíbil, že nechceme technologie jen nakupovat, ale především vyvíjet a vyrábět,“ pronesl.

První vzniknou v Temelíně, Tušimicích a Dětmarovicích

Také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček připomněl, že malé modulární reaktory jsou důležitou součástí energetického mixu. „Dukovany a Temelín nejsou všechno. V našem energetickém mixu sehrají velkou roli i malé modulární reaktory. Ty doplní obnovitelné zdroje, na jejichž výstavbě usilovně pracujeme, a přispějí tak v budoucnu k dostupným a čistým energiím pro Česko,“ řekl.

Dále uvedl, kde by tyto modulární reaktory měly vzniknout. „ V Česku by mohlo vzniknout až 10 malých modulárních reaktorů do roku 2050, které nám pomohou nejen naplnit naše klimatické závazky, ale také zajistí dostatek dostupné energie pro naše domácnosti a firmy. První by měly vzniknout v Temelíně, Tušimicích a Dětmarovicích. Výstavba a vývoj malých modulárních reaktorů jsou velkou příležitostí pro české firmy. Náš jaderný průmysl má velkou tradici a máme řadu skvělých expertů, které můžeme nabídnout,“ zhodnotil.

Pomohou při odchodu od uhlí

Malé a střední reaktory hrají důležitou roli vedle velkých jaderných elektráren a rozvoje obnovitelných zdrojů. Tyto reaktory jsou klíčovou technologií, která nám pomůže zajistit energetickou bezpečnost a udržitelnost v souvislosti s očekávaným nárůstem spotřeby elektřiny a nezbytností dekarbonizovat výrobu tepla. Modulární reaktory mají potenciál modernizovat českou energetiku nahrazením zastaralých elektráren a tepláren na uhlí.

Spolupráce Skupiny ČEZ s výrobcem středních modulárních reaktorů Rolls-Royce SMR je významnou příležitostí pro český jaderný průmysl, který má v tomto oboru unikátní know-how. Projekt nabízí České republice velkou přidanou hodnotu, a to tím, že partnerství otevírá nové možnosti spolupráce ve vědě, výzkumu a vodíkových technologiích. Má také potenciál vzbudit další zájem o technické vzdělávání, protože dlouhodobé plány v oblasti s vysokou přidanou hodnotou podporují zájem studentů o techniku.

Spolupráce na několik desetiletí

Po získání nezbytných regulačních povolení a bezpečnostního posouzení investuje ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR a získá v ní přibližně dvacetiprocentní podíl. Společně budou spolupracovat na plánech na vybudování až 3 GW čisté a dostupné energie v České republice.

Spolupráce je připravována na několik desetiletí. Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.

Zdroje: ČEZ, MPO

Související článek

Elektrárna Dětmarovice zatopí v kotlích tuto zimu naposledy. Její vlastník Skupina ČEZ se zbavuje polských uhelných aktiv

S ohledem na uhelné zdroje a jejich nízký potenciál zisku v budoucnu se ČEZ rozhodl zaměřit na obnovitelnou energii. Vedení proto oznámilo prodej svých uhelných ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.