Čeští Greenbuddies pokořili hranici jednoho gigawattu

Čeští Greenbuddies pokořili hranici jednoho gigawattu. Solární elektrárny staví ve více než polovině států EU. Česká společnost Greenbuddies, specializující se na výstavbu středních a velkých fotovoltaických elektráren, dosáhla významného milníku v podobě 1 GWp celkově nainstalovaného výkonu.
Střešní instalace Balsta Švédsko | zdroj: Greenbuddies

Solární elektrárny staví v sedmnácti zemích Evropské unie, a to na pozemních, střešních a vodních lokalitách. Více než polovinu z tohoto výkonu pak instalovala v Holandsku a Německu. Aktuálně se Greenbuddies soustředí i na český trh, kde jejich obří elektrárny najdeme na mladoboleslavské Škodovce nebo Kongresovém centru.

„Za tímto milníkem se skrývá dva a půl milionu instalovaných solárních modulů, ale především sedm let usilovné práce. Těší nás, že svým dílem můžeme přispívat k udržitelnější energetické budoucnosti ve více než polovině zemí Evropské unie,“ uvádí spolumajitel a zakladatel Greenbuddies, Aleš Spáčil. Postavené elektrárny ušetří každoročně 400 tun na uhlíkových emisích.

Greenbuddies dosáhli hodnoty jednoho gigawattpeaku instalovaného výkonu solárních elektráren po sedmi letech svého působení v celkově sedmnácti zemích Evropské unie (Německu, Holandsku, Belgii, Chorvatsku, Itálii, Francii, Slovensku, Maltě, Rakousku, Dánsku, Švédsku, Finsku, Lucembursku, Estonsku, Polsku, Maďarsku a České republice). Největší podíl výkonu, přes 600 megawattpeaků, instalovali v Holandsku a Německu, a tyto země pro ně představují klíčové trhy i nadále. Na českém trhu začali Greenbuddies působit koncem roku 2021 ve chvíli, kdy se situace na tuzemském trhu s obnovitelnými zdroji energie začala měnit. Stihli zde realizovat rozsáhlé střešní instalace na pražském Kongresovém centru nebo pro automobilku ŠKODA Auto v jejich mladoboleslavském závodě. V příštím roce v České republice Greenbuddies plánují realizovat například rozsáhlou pozemní instalaci o výkonu bezmála osm megawattpeaků ve středočeské obci Ovčáry v industriální zóně kolínské automobilky, kde tak využijí ladem ležící pozemek.

Mezi nejvýznamnější zahraniční projekty Greenbuddies patří střešní solární elektrárna ve švédské Balstě, kde na střechách logistického areálu vyrostla obří fotovoltaika velká přibližně jako jedenáct fotbalových hřišť o rozloze 80 tisíc metrů čtverečních a výkonu devět megawattpeaků. Jedná se o největší střešní solární park v severských zemích. V rakouském Lutzmansburgu pak instalovali největší rakouský carport neboli solární přístřešek se 454 parkovacími místy, kdy součástí dodávky bylo i deset nabíječek.

Greenbuddies mají také bohaté zkušenosti s různorodými typy lokalit, kde solární elektrárny instalovali. V Nizozemsku si museli poradit s bahnitým podkladem, ve Francii čelili strmým alpským svahům a v Česku momentálně připravují projekt, který počítá se vznikem solární elektrárny na sanované skládce. V severním Německu také aktuálně instalují fotovoltaické panely na vodě v zatopené těžební jámě. Výsledná elektrárna s výkonem 1,6 megawattpeaků bude využívat speciální technologie ‚tracking azimutu‘, kdy se moduly natáčejí za sluncem, což je u projektů na vodě velmi novátorské, ale zároveň velmi efektivní řešení.

Oficiální vznik společnosti Greenbuddies se datuje do února roku 2017, kdy ji zakládali Aleš Spáčil a Ondřej Vodsloň. Oba majitelé následně své byznysové aktivity započali v zahraničí – v Holandsku, protože český trh v té době stagnoval. V prvním roce dosáhla firma obratu ve výši tří milionů korun, v letošním roce Greenbuddies odhadují celkový obrat na 850 milionů. „Naše původní ambice nepřesahovaly meze živnostenského podnikání. O to více si dosažených výsledků ceníme,“ dodává Aleš Spáčil. V roce 2024 oba spolumajitelé – Spáčil i Vodsloň – věří, že výrazně překročí hranici jedné miliardy.

Související článek

Chcete naplno využít solární energii? Spojte baterie s umělou inteligencí!

Pokud chcete využívat fotovoltaiku naplno a chcete dosáhnout co nejvyšší samostatnosti, vyplatí se baterie v propojení s umělou inteligencí. To ve společnosti Resacs, která se ...