ČEZ Distribuce letos připojil přes 47.800 fotovoltaik, téměř zdvojnásobil počet

Největší distributor v zemi společnost ČEZ Distribuce letos připojila přes 47.800 fotovoltaických elektráren. Za dosavadní část roku tak téměř zdvojnásobila počet fotovoltaických elektráren ve své síti. Nyní jich má přes 100.000 s celkovým výkonem přes 1,8 gigawattu (GW).
Zapojení fotovoltaiky | zdroj: Ross Hellen

Loni firma připojila kolem 21.000 zařízení. ČTK o tom informovala společnost ČEZ Distribuce. Pokračující velký zájem o připojování hlásí i další distributoři.

„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy 16,5 miliardy korun, což je historicky největší objem investic a staveb. Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, jsme vyčlenili z této částky 6,8 miliardy pro úpravy a posílení sítí,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Vedle solárních elektráren je podle společnosti patrný také rostoucí zájem o větrné elektrárny. Letos zatím distributor eviduje 211 žádostí o připojení s požadovaným výkonem 3,16 GW. Z toho bylo 163 žádostí na hladině vysokého napětí a 48 na hladině velmi vysokého napětí. Letos jich zatím bylo připojeno sedm, loni dvě. V současné době zatím společnost eviduje 96 připojených větrných elektráren s celkovým výkonem 329 MW.

Rychlý solární boom podle energetické firmy zároveň vedl k omezením při připojování. Jde například o omezení povolovaného výkonu v některých vytížených lokalitách.

Další navýšení připojených zařízení v minulých týdnech ohlásila také distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON. Ta v letošním roce připojila do své sítě přes 26.000 fotovoltaických elektráren o výkonu přibližně 211 megawattu (MW). V obou případech jde o více než dvojnásobek zdrojů připojených za celý loňský rok. Jedním z hlavních důvodů je zrychlení připojování. Pokračující velký zájem letos potvrzoval i třetí velký distributor PREdistribuce.

Prudký nárůst počtu nových zdrojů v soustavě vedl také k prvním potížím v jejím fungování. Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil v době Velikonoc stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.

Související článek

Díky integrovaným systémům fotovoltaiky lze ušetřit. Montovat je mohou i pokrývači

Stále více výrobců se snaží, aby fotovoltaika na střechách domů působila co nejméně rušivě. Ivan Starodubov ze společnosti GSE Intégration představil další zajímavý projekt, díky ...