Další dodavatel fotovoltaiky v insolvenci. Alpha Solar systém dluží miliony

Klienti dodavatele Alpha Solar Systém jsou dalšími oběťmi nesolidního dodavatele fotovoltaiky. Tato společnost se před pár dny objevila v insolvenčním rejstříku.
Klienti Alpha Solar se fotovoltaiky již nedočkají | zdroj: Shutterstock

Nekvalitní a nikdy nedodaná práce

Vysoké vybrané zálohy a pak dlouhé měsíci naprosté nečinnosti, nebo zcela nedotažené instalace, kdy klienti nemohou fotovoltaiku spustit. Tentokrát se jedná o dodavatele Alpha Solar systém, jehož klienti se nyní organizují k obraně. Po měsících ujišťování, že firma situaci zvládne, se nyní ocitla v insolvenčním rejstříku. Pro klienty to znamená extrémně ztíženou cestu k tomu, aby se domohli kompletní realizace fotovoltaiky. Přitom dalším problém, který klienti sdíleli, je také nekvalitní práce.

Vybrali zálohy a nic

Poslední měsíce začaly na sociálních sítích vznikat skupiny klientů a spolupracovníků Alpha Solar, kteří vyjadřovali nespokojenost s vedením společnosti. Ta si měla nabrat velké množství instalací, s jejichž realizací výrazně otálela. Klienti se nedočkali realizace ani po mnoha dlouhých měsících, kdy složili zálohu ve výši 60 %. Rostla nespokojenost a netrpělivost klientů, ale i zaměstnanců a spolupracovníků Alpha Solar, kteří již na začátku roku 2023 neměli dostávat pravidelný plat. Firma neustále posouvala jak termíny realizací, tak výplatu mezd. Ještě nedávno ujišťoval Petr Nečas, majitel společnosti, že se klienti instalací dočkají: „Firma se za mého působení nachází ve výrazně zefektivněném a konsolidovaném stavu a získali jsme příslib investice od strategického partnera – investora. Náš nový partner nám pomůže roztočit ve vysokém tempu realizace Vašich zakázek tak, aby všechny zakázky bez výjimky byly dokončeny maximálně do poloviny prosince 2023, mnohé i výrazně dříve.“

Dlužili i na mzdách

Firma zřejmě nebyla v dobrém stavu již přes rok. Klienti čekali velmi dlouho po podpisu smlouvy na realizace. Pokud již firma elektrárnu instalovala, klienti si stěžovali na nedostatečnou projektovou dokumentaci, provedení bylo nekvalitní, firma si nedělala starosti také například s uzemněním elektrárny. Mnozí klienti se svěřili s tím, že požadují nezávislou revizi fotovoltaického systému od Alpha Solar, neboť firmě nedůvěřují. Problémy měli také spolupracovníci firmy, zaměstnanci zde neměli být prakticky žádní, většina pracovala na IČO. Už na jaře prý vázla výplata mezd, zároveň se omezily výjezdy na realizace. Mzdy dluží Alpha Solar údajně dodnes.

Exekuce, insolvence a trestní oznámení

V říjnu letošního roku byla na firmu uvalena exekuce ve výši několika milionů. První listopadový týden již bylo jasné, že společnost se neprobere. Alpha Solar systém nedlužil jen instalace klientům, ale i svým vlastním dodavatelům. Jeden z nich, společnosti Dratel podal návrh na konkurz: „Dlužník za účelem realizace fotovoltaických elektráren dle informací navrhovatelů inkasoval od jednotlivých zákazníků větší množství záloh, zřejmě v řádů desítek milionů Kč. Dle informací navrhovatelů nyní dlužník není schopen svým závazkům ze smluv se zákazníky dostát, když nemá k jejich realizaci potřebné prostředky a zároveň nemá ani prostředky k tomu, aby uhradil již poskytnutá plnění svých dodavatelů.“ Mezi klienty společnosti se nyní šíří obava, aby majitel firmy Petr Nečas nevyvedl zbylý majetek z firmy a jim při insolvenci nezbyly než oči pro pláč. Proto na majitele firmy začali podávat trestní oznámení. Firma v současné chvíli nekomunikuje. Případ budeme nadále sledovat.

Související článek

Nemocnice zavádějí úsporná energetická opatření s využitím fotovoltaiky

I nemocnice začaly brát úsporná energetická opatření vážně. V minulém roce a letos se připravuje mnoho projektů, které zahrnují fotovoltaiku a mají nemocnicím ušetřit významnou ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz