Další neviditelné soláry. Moduly, které mezi taškami neuvidíte

Fotovoltaika se snaží být co nejvíce nenápadná a firmy usilují o řešení, které vzhled střechy „nabourá“ co nejméně. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Title nejsou na první pohled patrné, jsou určené k instalaci mezi střešní krytinu.
Moduly nejsou na střeše patrné, instalují se mezi střešní tašky | zdroj: Wienerberger

Moduly se umístí mezi tašky

Ne všude lze využít běžné fotovoltaické panely. Na mnoha místech je využít nelze, a tak se výrobci předhánějí s řešeními, která vzhled střechy naruší co nejméně. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile od rakouského výrobce se instalují přímo mezi střešní tašky Tondach. Moduly zapadají do skladby střešního pláště a díky tomu nenarušují estetický vzhled budovy. Moduly vznikly právě kvůli požadavku na estetický vzhled střechy. Dvojité tvrzené sklo zajišťuje pevnost a odolnost modulů proti vnějším vlivům prostředí a díky bezrámové technologii zabraňují také rychlejší degradaci fotovoltaických článků v modulu. Jejich výhodou je i splynutí s okolím. „Oproti solárním panelům, které se montují do nosných částí střechy a působí na střeše nepřirozeně, jsou moduly od Wevoltu v jedné linii s taškami a nejsou na střeše vůbec patrné. Jedná se tak o velmi estetické řešení, které zpříjemňuje využití energie ze slunce,” popisuje Daniel Frejvald, produktový manažer Wevolt za Wienerberger.

zdroj: Wienerberger

Kompatibilní se střešní krytinou

Integrované fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile jsou vyráběny v Nizozemsku a montují se už během hrubé stavby domu, společně se střešními taškami, aby na střechu přesně pasovaly a zároveň těsnily. Kompatibilní jsou s modely Tondach Planoton 11 (Figaro 11) a Renoton 11 (Hranice 11). „Díky tomu, že se fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile instalují přímo na střešní latě mezi krytinu, nenarušují střešní plášť. Do budoucna tak mohou zpřístupnit možnost využívat sluneční energii i u budov, kde je instalace klasických solárních panelů problematická, a to zejména z hlediska omezení stavebních úřadů či Národního památkového ústavu,” říká Robert Krestýn, obchodní ředitel značky Tondach od Wienerbergeru.

zdroj: Wienerberger

Nenarušují ráz domu

Moduly Wevolt X-Tile jsou instalovány přímo mezi střešní krytinu. Investorům tedy odpadá nutnost instalace klasických nadstřešních panelů. Díky tomu lze ušetřit část nákladů za běžnou krytinu. Moduly Wevolt X-Tile se odlišují zejména tím, že jsou na střeše téměř k nerozeznání od klasických střešních tašek, díky tomu nenarušují plášť a celkový ráz domu. Fotovoltaika je plně kompatibilní s pálenou střešní taškou Tondach Planoton 11 (Figaro 11), Renoton 11 (Hranice 11) a kompletně zapadá do systémového řešení střechy Tondach. Garance lineární stability výkonu střešních modulů Wevolt X-Tile je i po 30 letech nejméně na 85 % své účinnosti. Wienerberger navíc nabízí 15 let záruku. Moduly jsou vyřešeny tak, aby na střechu bez problémů pasovaly a vše dobře těsnilo. Solární střešní moduly jsou navíc lehké a nezatěžují tedy nosnou konstrukci střechy. Jsou lehčí než střešní tašky, které v místě instalace nahrazují.

Související článek

Byrokratické peklo. Proč si na sdílení elektřiny ještě počkáme?

Sdílení elektřiny mělo „vypuknout“ už od července, ale jak to tak vypadá, budeme si na něj muset počkat. Na vině jsou byrokratické průtahy a lhůty, ...