Další neviditelné soláry. Moduly, které mezi taškami neuvidíte

Fotovoltaika se snaží být co nejvíce nenápadná a firmy usilují o řešení, které vzhled střechy „nabourá“ co nejméně. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Title nejsou na první pohled patrné, jsou určené k instalaci mezi střešní krytinu.
Moduly nejsou na střeše patrné, instalují se mezi střešní tašky | zdroj: Wienerberger

Moduly se umístí mezi tašky

Ne všude lze využít běžné fotovoltaické panely. Na mnoha místech je využít nelze, a tak se výrobci předhánějí s řešeními, která vzhled střechy naruší co nejméně. Fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile od rakouského výrobce se instalují přímo mezi střešní tašky Tondach. Moduly zapadají do skladby střešního pláště a díky tomu nenarušují estetický vzhled budovy. Moduly vznikly právě kvůli požadavku na estetický vzhled střechy. Dvojité tvrzené sklo zajišťuje pevnost a odolnost modulů proti vnějším vlivům prostředí a díky bezrámové technologii zabraňují také rychlejší degradaci fotovoltaických článků v modulu. Jejich výhodou je i splynutí s okolím. „Oproti solárním panelům, které se montují do nosných částí střechy a působí na střeše nepřirozeně, jsou moduly od Wevoltu v jedné linii s taškami a nejsou na střeše vůbec patrné. Jedná se tak o velmi estetické řešení, které zpříjemňuje využití energie ze slunce,” popisuje Daniel Frejvald, produktový manažer Wevolt za Wienerberger.

zdroj: Wienerberger

Kompatibilní se střešní krytinou

Integrované fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile jsou vyráběny v Nizozemsku a montují se už během hrubé stavby domu, společně se střešními taškami, aby na střechu přesně pasovaly a zároveň těsnily. Kompatibilní jsou s modely Tondach Planoton 11 (Figaro 11) a Renoton 11 (Hranice 11). „Díky tomu, že se fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile instalují přímo na střešní latě mezi krytinu, nenarušují střešní plášť. Do budoucna tak mohou zpřístupnit možnost využívat sluneční energii i u budov, kde je instalace klasických solárních panelů problematická, a to zejména z hlediska omezení stavebních úřadů či Národního památkového ústavu,” říká Robert Krestýn, obchodní ředitel značky Tondach od Wienerbergeru.

zdroj: Wienerberger

Nenarušují ráz domu

Moduly Wevolt X-Tile jsou instalovány přímo mezi střešní krytinu. Investorům tedy odpadá nutnost instalace klasických nadstřešních panelů. Díky tomu lze ušetřit část nákladů za běžnou krytinu. Moduly Wevolt X-Tile se odlišují zejména tím, že jsou na střeše téměř k nerozeznání od klasických střešních tašek, díky tomu nenarušují plášť a celkový ráz domu. Fotovoltaika je plně kompatibilní s pálenou střešní taškou Tondach Planoton 11 (Figaro 11), Renoton 11 (Hranice 11) a kompletně zapadá do systémového řešení střechy Tondach. Garance lineární stability výkonu střešních modulů Wevolt X-Tile je i po 30 letech nejméně na 85 % své účinnosti. Wienerberger navíc nabízí 15 let záruku. Moduly jsou vyřešeny tak, aby na střechu bez problémů pasovaly a vše dobře těsnilo. Solární střešní moduly jsou navíc lehké a nezatěžují tedy nosnou konstrukci střechy. Jsou lehčí než střešní tašky, které v místě instalace nahrazují.

Související článek

V dole Bílina testují využití pásových dopravníků pro fotovoltaické panely

V dole Bílina na severu Čech testují odborníci využití středních dílů pásových dopravníků pro umístění fotovoltaických panelů. Po dopravnících se nyní vozí uhlí a vytěžená ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz