Díky integrovaným systémům fotovoltaiky lze ušetřit. Montovat je mohou i pokrývači

Stále více výrobců se snaží, aby fotovoltaika na střechách domů působila co nejméně rušivě. Ivan Starodubov ze společnosti GSE Intégration představil další zajímavý projekt, díky kterému se fotovoltaika plně integruje do střechy a stává se tak její součástí. Montáž systému mohou provádět i pokrývači.
Ilustrační foto | zdroj: GSE Intégration

Jak se liší integrované systémy od běžných instalací fotovoltaiky?
Většina fotovoltaických zařízení se dnes skládá hlavně z různých systémů BAPV (Building Attached Photovoltaics) instalovaných přímo na střešní krytinu budovy. Takové systémy se nazývají “on roof” (na střeše). Existují také různé systémy BIPV (Building Integrated Photovoltaics), které jsou integrovány přímo do konstrukce budovy, nejčastěji do střechy, a stávají se tak součástí střešní konstrukce. Takové systémy se nazývají „in roof“ (ve střeše), na obrázku níže můžete vidět příklad systému BIPV od GSE Intégration. Za posledních 14 let bylo systémem BIPV společnosti GSE Intégration pokryto více než 6,5 milionu metrů čtverečních střech ve více než 30 zemích s celkovou kapacitou více než 1,3 GWp. Dnes je GSE IN-ROOF SYSTEM™ evropským lídrem na trhu mezi systémy BIPV. Tento systém je tak univerzální, že je kompatibilní se všemi typy střešních krytin, stejně jako s 95 % všech standardních FV modulů na trhu. Kromě toho byly ve spolupráci s výrobci, jako jsou Velux, Fakro a Roto, vyvinuty spojovací komponenty, které usnadňují kombinaci systému GSE IN-ROOF SYSTEM™ se střešními okny.

Systém je ideální pro novostavby nebo rekonstrukce staré střechy, protože je instalován přímo na dřevěnou střešní konstrukci, přímo na střešní latě. Systém se tak stává součástí střešní konstrukce a spolu s fotovoltaickým modulem se mění na střešní krytinu. Toto řešení umožňuje zjednodušit proces zastřešení a ušetřit na střešních materiálech. Systém zahrnuje různé modely rámů vyrobených z odolného a lehkého plastu, schopných odolat vysokému zatížení, teplotám a dalším klimatickým podmínkám.

Co obnáší integrovaný systém, jak se umísťuje na střechu a jak se do něj zasazují panely? Jak se napojuje na ostatní krytinu?
Tento integrovaný systém se skládá z několika komponent, které můžete vidět na obrázku níže, kde můžete vidět, jak se instaluje na střechu a jak jsou do něj zabudovány FV moduly.

Systém může být spojen s jakýmikoli střešními krytinami prostřednictvím spojovacích lamel, které jsou univerzální a kompatibilní se všemi typy střešních krytin, ať už jde o klasickou střešní tašku (břidlicovou, zakřivenou nebo plochou) nebo vlnitý a trapézový plech.

Jak je náročná montáž na čas a práci? Na jaké střechy je systém možné montovat – šikmé, nebo rovné?
Systém je instalován na šikmé střechy s minimálním sklonem 12 stupňů, které jsou nezbytné pro optimální odtok vody. Systém je velmi jednoduchý na instalaci a dva pracovníci jsou zcela snadno za jeden pracovní den schopni nainstalovat stanici v objemu 10 – 20 modulů, tedy 10-16 kilowattů. A co je nejzajímavější, montáž systému mohou provádět pokrývači, kteří projdou školením v montáži systému a veškerou práci související s elektrickým připojením mohou dokončit certifikovaní elektrikáři.

Jaké jsou hlavní výhody tohoto systému?
Systém je tak jednoduchý, že jej lze snadno namontovat a rozebrat s minimálním úsilím a také poskytuje velmi snadný přístup do prostoru pod fotovoltaické moduly v případě údržbářských prací.

Systém je kompatibilní se všemi typy střešních materiálů, ať už se jedná o klasické šindele nebo vlnitý plech. Systém je kompatibilní se střešními okny Velux, Fakro a Roto. Fotovoltaické moduly lze do systému instalovat ve svislé i vodorovné poloze. Systém může mít libovolnou velikost pole, od jednoho fotovoltaického modulu až po pokrytí celého povrchu střechy fotovoltaickými moduly. Maximální rozměry standardních fotovoltaických modulů, které jsou dnes kompatibilní se systémem, jsou 2180×1305 mm (ve svislém formátu), což umožňuje použití fotovoltaických modulů s výkonem až 600 Wp. Systém má velmi high-tech a praktický design, který zajišťuje dostatečné větrání ve střešní konstrukci, neumožňuje hromadění nečistot pod FV moduly a zároveň má velmi moderní a atraktivní vzhled.

Systém je jedním z nejvíce certifikovaných systémů BIPV v EU a je vodotěsný, žáruvzdorný, větraný a recyklovatelný. Systém je ekonomicky výhodný i finančně atraktivní. Cena jednoho metru čtverečního systému se všemi jeho součástmi se pohybuje od 25 do 30 eur. Stejně jako většina střešních materiálů se na systém vztahuje záruka nejméně deset let. Systém je lehký a během přepravy a manipulace zabírá velmi málo místa. Standardní zatížení na metr čtvereční při použití BAPV systému může být 50 – 60 kg, v závislosti na typu střešní krytiny. Zatížení BIPV systému od GSEI nepřesáhne 15 kg. Na jedné europaletě je 116 polorámečků.

Jak je tento systém odolný? Je hořlavý? Jak se chová při požáru?
GSE IN-ROOF SYSTEM™ je zcela vodotěsný. Přestože je jeden komponent systému vyroben z plastu, je systém sám o sobě jedním z nejvíce certifikovaných systémů BIPV na evropském trhu a má požární certifikáty Broof (t1), (t2), (t3) a (t4), které splňují kvalifikační požadavky českého trhu, včetně norm řady ČSN 73 08xx s klasifikačním protokolem dle EN 13501-5 pro zastřešení. Jinými slovy, tento všestranný integrovaný systém je součástí střešního pláště a zároveň montážním systémem pro standardní fotovoltaické panely.

Související článek

Vývoj agrovoltaiky: Legislativa pokulhává za technologickým pokrokem

V minulém roce jsme vstoupili do tzv. terawattové éry, kdy celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických systémů dosáhl jednoho terawattu. V letošním roce už začínáme atakovat hranici ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.