Diskriminace ze strany obchodníků? Komunitní energetika potřebuje posílit ochranu sdílejících zákazníků

Poslanecká sněmovna v minulém týdnu projednávala novelu energetického zákona Lex OZE III. Novela zavádí akumulaci elektřiny a agregaci flexibility, která sdružuje výrobu a spotřebu elektřiny za účelem vyrovnávání a stabilizace zatížení sítě, a zároveň doplňuje i některá ustanovení ke sdílení elektřiny.
Pro efektivitu celého systému komunitní energetiky je klíčové sdílení elektřiny neomezovat | Zdroj: Getty Images

Unie komunitní energetiky (UKEN) považuje za zásadní chránit sdílející zákazníky před případnou diskriminací ze strany obchodníků s elektřinou, která by mohla komunitní energetiku v praxi omezit. „Ochranu zákazníků, kteří se zapojí do sdílení elektřiny, před potenciálním diskriminujícím chováním obchodníků považujeme za naprosto zásadní pro úspěšné fungování komunitní energetiky,“ uvedla Eliška Beranová, právnička UKEN a Frank Bold.

„Podle pozměňovacího návrhu podpořeného hospodářským výborem by se obchodníci měli zdržet jednání, kterým by uzavření smlouvy se zákazníkem podmiňovali zákazem sdílet elektřinu, či omezením jejího množství. A pokud k tomu neexistuje spravedlivý důvod, neměl by obchodník sdílející znevýhodňovat cenovými, ani jinými podmínkami,” dodala.

Zmíněná ustanovení o ochraně spotřebitele přitom vycházejí z podrobné debaty v rámci energetického sektoru, do které se zapojilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Energetický regulační úřad (ERÚ) i zástupci obchodníků.

„I přesto však nyní hrozí, že budou na základě pozměňovacího návrhu skupiny poslanců z ochrany před diskriminací vyjmuty samosprávy, spolky i jiné právnické osoby. U fyzických osob pak hrozí významné snížení míry ochrany – obchodník by sice nemohl sdílení úplně zakázat, ale mohl by podstatně omezit, kolik elektřiny smí zákazník sdílet,” informovala Beranová.

Efektivní sdílení

K naplnění potenciálu komunitní energetiky a zpřístupnění výhod z lokálního sdílení obnovitelné energie pro co nejvíce obyvatel Česka je klíčové sdílení elektřiny neomezovat, ale naopak podpořit, například zavedením efektivních metod sdílení elektřiny.

Proto UKEN doporučuje od 1. 7. 2025 zavést hybridní metodu sdílení elektřiny, která umožní sdílejícím využít o 20–50 % více vyrobené elektřiny než nyní. V tomto případě se navíc jedná pouze o úpravu, kterou zvládne již současné Elektroenergetické datové centrum (EDC). 

„Metodu sdílení elektřiny určuje v podstatě matematický model, ten lze upravit i ve stávajícím systému. Víme to i díky předchozím jednáním s ERÚ a EDC. Odpor vnímáme spíše ze stran dodavatelů elektřiny, protože díky efektivním metodám sdílení od nich lidé ve společenstvích odeberou méně elektřiny,“ shrnuje Martin Krupa, jednatel ECM System Solutions.

Zdroj: UKEN

Související článek

V panelácích se přes léto nedá vydržet. Modrozelená infrastruktura může snížit vysoké teploty

Česká rada pro šetrné budovy iniciovala diskusi, které se účastnili odborníci z developerských firem, aby se pobavili o pozitivech modrozelené infrastruktury, která je schopna přinést ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.