Fotovoltaiky narušují stabilní provoz energetické sítě
Solární boom je v Česku nezvratný, což dokládá instalace 83 tisíc nových fotovoltaických systémů za rok 2023. Není pochyb o tom, že jde o ekologický krok vpřed. Obchodníci s energiemi a provozovatelé rozvodných sítí nejsou touto expanzí nadšeni. Kromě majitelů domů přistupují k FVE i obce, firmy a vlastníci bytových domů. Problém však spočívá v tom, že s přibývajícím počtem solárních a větrných elektráren je čím dál těžší a dražší udržet stabilní provoz energetické sítě. To má za následek růst cen elektřiny pro všechny spotřebitele.
Dodavatelé se perou s odhadem, kolik se spotřebuje elektřiny
Dodavatelé elektřiny musí dopředu hlásit, kolik energie spotřebují jejich zákazníci. K tomu využívají chytré programy a data o tom, kolik elektřiny lidé spotřebují v daný den a v různé časy. Občas se ale stane, že je odhad mimo realitu, a pak musí platit pokuty. S rostoucím počtem solárních elektráren se tato situace stává čím dál častěji. Solární panely totiž vyrábí elektřinu podle intenzity slunečního svitu, což znamená, že množství vyrobené elektřiny se během dne mění. Dodavatelé tak mají potíže předpovědět přesnou spotřebu.
Kdo zaplatí zvyšující se náklady dodavatelů elektřiny?
Aby se dodavatelé elektřiny vyhnuli pokutám, musí si dělat větší rezervy: nakupují více elektřiny, než jaká je skutečná spotřeba. A to se samozřejmě promítá do ceny elektřiny, kterou platí koncoví zákazníci. V tomto okamžiku se nabízí otázka: měly by být náklady rovnoměrně rozděleny mezi všechny klienty, nebo by je měli nést jen ti, kteří nejvíce narušují stabilitu sítě – tedy majitelé solárních elektráren? Společnost Centropol jako první zvažuje zavedení tarifů, které by zlevnily elektřinu pro domácnosti s předvídatelnou spotřebou. To je výhodné například pro bytové domy a majitele domů bez solární elektrárny.
„Obtížně predikovatelná odchylka nás opravdu trápí. Zatím to nikdo do ceny nepromítá, nikdo z dodavatelů s tím nechce přijít jako první. Uvidíme, jestli se odváží Centropol. Ale určitě je spravedlivé reagovat na to, že u spotřebitelů, kteří mají vlastní zdroj, je spotřeba nepredikovatelná,“ vyjádřil se k problematice Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Někteří experti jsou proti pranýřování majitelů FVE
Někteří experti se domnívají, že zavedení poplatků pro majitele solárních panelů není řešením zdražování cen elektřiny. Argumentují tím, že ti, kteří přispívají do sítě čistou energií bez emisí, by za to neměli být trestáni. Navíc podle nich nárůst cen distribučních služeb není primárně způsoben nárůstem počtu fotovoltaických elektráren.
Cena za podpůrné služby začala stoupat před více než dvěma lety, a to i v době, kdy se ceny elektřiny zvyšovaly po celé Evropě. Tento nárůst tedy přímo nesouvisí s rostoucím počtem obnovitelných zdrojů energie, který v té době ještě nebyl takový dynamický jako dnes.
Řešení? Individuální posouzení, jak zatěžujete síť
V budoucnu by se za elektřinu mělo platit podle toho, jak moc zatěžujete síť. Tento systém již začíná platit pro velké firmy a kolem roku 2027 by se to mělo dotknout i běžných domácností a malých firem. Pravděpodobně to vyvolá politické spory, protože někteří lidé budou muset platit za elektřinu víc než doposud.
Budou majitelé solárních panelů a dalších malých elektráren platit za síť extra poplatky? Někteří experti zdůrazňují, že je nezbytné nalézt spravedlivější systém financování sítě, do kterého by se zapojili všichni. Jen tak bude systém udržitelný.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-cash-only-solarnici-budou-muset-prispet-na-provoz-siti-vic-nez-ostatni-248393?noredirect=1
https://www.obnovitelne.cz/clanek/3102/platit-za-vlastnictvi-solaru-absurdni-napad-rikaji-experti