Nově se program dělí na dva podprogramy. Oprav dům po babičce se zaměřuje na důkladné zateplení rodinného domu. Podmínkou je realizace tzv. optimálního zateplení, na něž může domácnost získat příspěvek až 1 milion korun. Nově je pod tento dotační titul zařazena i podpora novostaveb v tzv. nulovém standardu s dotací až 400 tisíc korun.
Při současné instalaci fotovoltaiky a výměně zdroje vytápění budou domácnosti navíc odměněny kombinačním bonusem až 100 tisíc korun. Žadatelé v tomto programu také získají již zavedený rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě.
V rámci druhého podprogramu Nová zelená úsporám Light budou podpořeny realizace jednotlivých opatření samostatně nebo v kombinaci. Může jít o částečné zateplení rodinného domu či jen výměnu oken a dveří s maximální výší podpory 500 tisíc korun nebo o instalace domácích fotovoltaik, výměny neekologických zdrojů tepla, využití dešťové vody apod.
Za kombinaci zateplení s fotovoltaikou a výměnou zdroje tepla je možné získat v tomto programu až 60 tisíc korun. Podprogram je určen jak pro běžné domácnosti, tak se zvýhodněnou podporou pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy.
Pro všechny žadatele v obou podprogramech, včetně nízkopříjmových domácností, platí jednotné podmínky. Oprávněným žadatelem musí být fyzická osoba, která je zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti. Celkový majetek domácnosti nesmí přesáhnout dvě nemovitosti, přičemž do tohoto limitu se započítávají i družstevní byty. Další podmínkou je trvalý pobyt žadatele v dotované nemovitosti po dobu nejméně pěti let od dokončení projektu.
Peníze předem a výhodný úvěr
V obou podprogramech se vyplácejí finanční příspěvky dopředu: „Hlavní změnou je, že renovace rodinných domů budou nyní dostupné i pro domácnosti, které renovace odkládaly z důvodu nedostatku finančních prostředků na vstupní investici. Nově totiž všichni žadatelé dostanou vyplacenou zálohu předem,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Žadatelé mohou zároveň na všechny renovace spojené se zateplením v jakémkoliv rozsahu získat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen a bank: „Jedná se tak o jedinečný finanční nástroj, který vznikl poprvé ve spolupráci státu a bankovního sektoru. Program cílíme především na komplexní renovace rodinných domů, protože jen tak může být dům dlouhodobě energeticky úsporný. Při správném zateplení a dalších opatřeních šetří dům výrazné množství energie, a tedy i finance jejich majitelům,“ dodal Hladík.
Nová zelená úsporám a fotovoltaika
Výše příspěvků na domácí fotovoltaické elektrárny se oproti předchozím pravidlům snížila. Stát si však uvědomuje, že samotná instalace fotovoltaiky na střechu již nestačí – klíčová je efektivní spotřeba vyrobené elektřiny. Proto se nově zvýhodňují řešení, která kombinují výrobu a spotřebu s využitím chytrého řízení.
To přivítala také Solární asociace: „Finální podoba podpory pro domácí solární elektrárny zajistí, že instalace fotovoltaických elektráren na rodinných domech bude i nadále finančně zajímavá. Podmínky kromě toho motivují zájemce k výběru kvalitní realizační firmy tím, že odměňují chytrá řešení, která jsou zapojená do systému flexibility či sdílení. Podmínky jsou rozumným kompromisem a za sektor oceňujeme možnost s ministerstvem a Státním fondem životního prostředí opakovaně vyjednávat. Solární elektrárny jsou z hlediska dosažení klimatických cílů v oblasti elektroenergetiky naprosto klíčové a sektor potřebuje dlouhodobě finanční stabilitu,“ řekl Ondřej Pícha, člen představenstva Solární asociace.
Pouze čtvrtina domů je zateplených
V celém programu je kladen důraz na provázanost opatření, zejména na to, aby fotovoltaické elektrárny byly instalovány přednostně na zateplených domech. Zateplení je totiž klíčovým prvkem dotačního programu.
„Komplexní zateplení, které může uspořit až 70 % nákladů na vytápění, stále chybí zhruba třem čtvrtinám rodinných domů v Česku. Vytopit tyto domy bude čím dál dražší a bydlení v nich nekomfortní. Rozumná míra dotace v kombinaci se zvýhodněným úvěrem nabízí pomoc majitelům těchto nemovitostí,“ sdělila Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.
Zdroj: MŽP, SFŽP