Solarni magazin nové logo

Dodavatelé FVE. Mají být na webových stránkách kontakty nebo stačí jen info@xxx?

Redakce Solárního magazínu mapovala webové stránky dodavatelů fotovoltaických elektráren. Z celkového počtu 310, které jsme dohledali kontakty na konkrétní jména osob na svých stránkách má jen 44 společností. O kvalitě firem to nemusí nic vypovídat, ale přece jen budí větší důvěru vidět za firmou konkrétní lidi. Mezi společnostmi nabízející instalace FVE nás zaujala společnost Sunus z Brna. Její ředitelce Monice Mitáčkové jsme položili několik otázek.
Monika Mitáčková, ředitelka společnosti Sunus s.r.o. | Foto: Sunus

Na Vaši společnost jsme narazili úplnou náhodou. Naše redakce mapovala webové stránky téměř všech společností, které nabízejí fotovoltaické elektrárny. Vaše firma nás zaujala svým přímým kontaktem na vedení firmy včetně mobilního telefonu. Vy jste ředitelkou společnosti, a když jsem Vám na mobil zavolal, zvedla jste ho hned. Je to běžné, že zvedáte telefony všem?

Předně jsem ráda, že jste nás našli a že jsme Vás zaujali. V dnešní době je pro klienta opravdu složité se zorientovat ve spoustě firem, které nabízí fotovoltaickou elektrárnu. My se odlišujeme svým přístupem od prvotního kontaktu až po předání díla. Sám jste si mohl ověřit, že již při prvotním kontaktu jste se okamžitě dovolal a mohl sdělit svůj požadavek. Jsme našim klientům otevření, ano, zvedáme telefony všem.

Takže se přímo k Vám dovolají i zákazníci, kteří řeší třeba i drobnost v průběhu instalace? 

Naše firma je našim klientům otevřená v průběhu celého procesu před realizací, realizace i po realizaci. Řešíme s klienty dotace. Jsme s každým klientem v kontaktu tolik, kolik potřebuje. Pokud myslíte přímo mne, ano, každý se mi může dovolat. O každé naší realizace vím, a pokud se vyskytnou problémy, řešíme vše společně až do úspěšného konce.

Nyní si dovolím několik otázek, týkající se Vašeho přístupu k zákazníkům. Když si jako zákazník vyberu Vaši společnost, kdo přijede na obhlídku instalace jako první?

Jako první Vás navštíví náš obchodně-technický zástupce. Projde s Vámi místo realizace, navrhne velikost FVE, domluví se s Vámi na umístění technologie. Dostanete nákres správného umístění FVE vzhledem ke světovým stranám a výpočet budoucí výroby FVE. Při naší práci využíváme nejmodernější technologie, například využití dronu pro fotografie objektu nebo využití aplikace pro simulaci umístění panelů na střechu objektu a výpočet výkonu budoucí FVE.

Co všechno obsahuje Vaše cenová nabídka?

Naše cenová nabídka je opět otevřená. Máme zde vypsané všechny komponenty a všechny práce, které instalace FVE obsahuje včetně venkovního měření. Máme zde také vyčísleny náklady za zpracování dokumentace, vyřízení dotace a zařízení celého připojení s distributorem energie. Nabídka je kompletní, klient ví, kolik ho bude celé dílo včetně připojení stát, nemáme žádné skryté poplatky. Jednoduše řešeno, snažíme se o maximální transparentnost.

Kdo připravuje technickou dokumentaci a na co kladete velký důraz?

Technickou dokumentaci připravuje specialista, který má k tomu oprávnění, na základě námi dodaných parametrů. Již máme zpracovány stovky dokumentací, takže je opravdu umíme. A to se týká nejen dokumentace pro rodinné domy, ale také pro firmy, obecní úřady, školy.

 Jak přistupujete k placení záloh?

To je velké téma v dnešní době. Naše firma, již od svého zahájení, vybírá první zálohovou platbu (ve výši 50% ceny FVE) až týden před samotnou realizací. To znamená, že při podpisu smlouvy zákazník nic neplatí.

Jak si vybíráte kolegy, kteří provádí instalaci panelů na střechu?

Jsme stabilní tým, fluktuace pracovníků u nás není. Každý z nás je stejně důležitý a problém jednoho je problém všech. Všichni máme stejný pracovní cíl a to je spokojený zákazník. Nechci, aby to znělo jako fráze, protože o to opravdu všichni usilujeme. Reference našich klientů hovoří za nás.

Máte pro všechny spolupracovníky jasná pravidla, co a jak mají zapojovat a jaké materiály používat?

Ano, máme jasno. Používáme ty nejlepší komponenty pro FVE, ale také veškerý doplňkový a elektro materiál při instalaci vybíráme z těch nejkvalitnějších. Chceme, abychom klientovi předali dílo v co největší kvalitě a nejlepším provedení.

Naši kluci se při každé instalaci setkávají s něčím novým. I když používáme stejné komponenty a díly, nemovitost je vždy jiná, specifická. Zatím si kluci poradili s každou realizací.

Pořizujete si z instalace fotografie? Mám na mysli, co a jak kdo zapojil?

Ano, každá naše realizace je pro nás nový případ projekt, ke kterému si pořizujeme nejen fotografie, ale také detailní popis o celém vývoji už od podpisu smlouvy.

Jak probíhá předání díla? Kdo přijede za klientem, aby mu vše vysvětlil a jaké materiály obdrží?

Vzhledem k tomu, že instalace FVE + elektroinstalace u rodinného domu nám zabere, ve většině případů, jeden jediný den, klient je u celého procesu přítomen a po celý den se různě vyptává. Po realizaci nám podepíše předávací protokol. Klient od nás obdrží technickou dokumentaci, revizi, smlouvu s distributorem a náš vlastní manuál, kde se klient detailně seznámí se všemi komponenty, používáním FVE, vzdáleným monitoringem a spoustou dalších důležitých informací. Také po instalaci a vyplacení dotace zůstává klient naším klientem a zajišťujeme následný servis.

Jak přistupujete k případnému záručnímu servisu. Máte vnitřně stanovené lhůty na opravy?

Samozřejmě, vše máme zajištěno a klient je o všem informován. Standardně nabízíme klientům online podporu a snažíme se do druhého pracovního dne reagovat. Nabízíme rovněž placené roční servisy, při nichž provedeme předem dohodnuté servisní prohlídky na fotovoltaických panelech a celé fotovoltaické technologii. Celkově je pro nás servis velmi důležitý a klademe na něj velký důraz. Podtrhuje to naši kvalitu.

Myslíte si, že ceny FVE půjdou směrem dolů, nebo spíše nahoru?

V minulém roce si trh s FVE zažil neuvěřitelné období plné zvratů, v tomto roce se vše začíná stabilizovat. Mé přání je, aby se komponenty zlevňovaly, aby si je mohlo dopřát co nejvíce klientů. Věřím, že pořídit si FVE má smysl. Zajistíte si tak energetickou nezávislost, určitou samostatnost, a to vše ze sluníčka, které je tu pro nás všechny zadarmo. Proto je naší vizí: „Připojíme Vás ke Slunci.“

Co je podle Vás největším problémem, se kterým se v praxi setkáváte?

Podle mne jsou to dezinformace, které klient různě dostává. Na začátku celého procesu klient neví, co všechno bude potřebovat a co která nabídka na FVE obsahuje. Bohužel, každá nabídka je jiná a každá obsahuje něco jiného. Klient se řídí jen konečnou cenou na papíře, ale nemá jistotu, že to bude konečná cena i ve skutečnosti. Proto také dochází k velkému rozdílu cen a klient si myslí, že některé firmy jsou hodné a některé chtějí pořádně vydělat. Pravdu ale zjistí až následně, a to už bývá pozdě. Firma Malina Group je tomu krásným příkladem.

Solární magazín bude i nadále přinášet rozhovory se zajímavými lidmi z fotovoltaického byznysu. Pokud máte nějaký tip, napište nám na [email protected]

Související článek

Nenechte se zaskočit. Co vše by měla pokrývat pojistka vaší fotovoltaiky?

Instalace střešní fotovoltaiky zažívá v Česku svůj nebývalý rozvoj. Zároveň se jedná o drahou investici ve výši několika stovek tisíc korun, která by měla mít ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz