Pro koho jsou dotace určené
Tyto dotace neslouží firmám, které chtějí na elektřině vydělávat a stavět velké solární parky, ale společnostem, které mají zájem hlavně ušetřit a fixovat si tak do budoucna cenu elektřiny, podobně jako to dnes už běžně dělají domácnosti. O dotace na pořízení fotovoltaiky mohli podnikatelé v poslední době žádat u dvou ministerstev. Ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2022 zveřejnilo výzvu Fotovoltaické systémy s/bez akumulace – I. Výzva, zatímco Ministerstvo životního prostředí představilo výzvu RES+. Ta je určena nejenom firmám, ale také obcím a dalším subjektům. Nejnověji je možné o podporu žádat u Národní rozvojové banky, která nabízí bezúročné půjčky, u kterých odpouští část splátek.
Výzva od Ministerstva průmyslu a obchodu
Dotace, které nabízelo Ministerstvo průmyslu a obchodu, jsou již vyčerpané a je tedy třeba počkat si na další výzvu. Termín na dokončení podporovaných projektů se posunul na 30. červen 2025, takže ne všechny instalace jsou již dokončené. Výzva byla určena jak podnikatelům, kteří provozní budovu, na kterou se měla fotovoltaika instalovat, vlastnili, tak i těm, kteří byli v nájmu. Vlastníkům byla určena celková alokace 3 miliardy korun a těm, kteří objekt nevlastní 1 miliarda korun.
Překročená alokace
Původní alokace se výrazně překročily, nakonec by mělo být v rámci této dotace vyplaceno 5,7 miliardy pro vlastníky a přes 1 miliardu pro ostatní. Jednalo se o střešní, ale také pozemní instalace. Výše podpory činila 35 % pro fotovoltaické systémy, 50 % pro systém akumulace mimo území hlavního města Prahy a 45 % pro systém akumulace na území hlavního města Prahy. Výzva se realizovala z Národního plánu obnovy a vzhledem ke snadnější administrativě se mezi žadateli setkala s velkým úspěchem. Nyní má rozhodnutí o poskytnutí dotace 4122 žadatelů, ale k 4. 7. 2024 bylo proplaceno zatím jen 1670 žádostí. Díky tomu se má postavit ještě (nebo se staví) cca 456 MWp FVE a 76 MWh akumulace.
Dotace od Ministerstva životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí připravilo výzvu RES+. O tuto dotaci je možné žádat od letošního března až do konce letošního roku, je určena pro skutečně široký okruh žadatelů, mezi které mimo jiné patří i obce, spolky apod. O dotace se žádá prostřednictvím portálu Státního fondu životního prostředí. Předmětem výzvy je výstavba fotovoltaických elektráren včetně systémů akumulace energie, vodíkových technologií a prvků aktivního energetického hospodářství, výstavba a modernizace větrných elektráren včetně systémů akumulace energie, vodíkových technologií a prvků aktivního energetického hospodářství. Další podporované investice jsou výstavba a modernizace malých vodních elektráren s instalovaným výkonem do 10 MW, výstavba geotermálních zdrojů energie a výstavba a modernizace přečerpávacích vodních elektráren.
Výzvy pro firmy, obce a kraje
Cílovými příjemci jsou držitelé licence pro podnikání v oboru výroby elektřiny, energetická společenství, kraje, obce a jejich samosprávné celky a fyzické osoby. V tomto programu doposud Státní fond životního prostředí přijal 2724 žádostí. Nejvíce je žádostí o dotace na instalace fotovoltaiky pro veřejné budovy – těch od března dorazilo 1116.
Žádosti o 24,7 miliardy korun
Celkem chtějí žadatelé vyplatit dotaci v souhrnné hodnotě 24,7 miliardy korun. Pokud se všechny tyto projekty uskuteční, instaluje se výkon 3780 MW a získá kapacita akumulace 308 MW. Doposud je v programu schváleno 1826 žádostí, díky kterým by mělo vzniknout 2231 MW instalovaného výkonu, z toho 49 MW na veřejných budovách. Vyplaceno bylo 35 žádostí v hodnotě 31 milionů korun.
Fotovoltaika pro firmy se vyplatí
Komora obnovitelných zdrojů zveřejnila modelový příklad, podle kterého se fotovoltaika firmám s dotací vyplácí a její návratnost činí několik let. Například při instalovaném výkonu do 50 kW, na které není třeba povolení jsou parametry následující:
Instalovaný výkon 49,6 kWp
Cena cca 1 300 000 Kč bez DPH
Dotace 390 000 Kč
Vlastní zdroje 910 000 Kč bez DPH
Roční výroba cca 50 MWh, při ceně silové elektřiny 4 Kč/kWh je návratnost:
- při využití 100 % vyrobené energie je 4,55 roku
- při využití 90 % vyrobené energie je 5,05 roku
- při využití 80 % vyrobené energie je 5,69 roku
- při využití 70 % vyrobené energie je 6,5 roku
Při ceně silové elektřiny 3 Kč/kWh je návratnost:
- při využití 100 % vyrobené energie je 6 let
- při využití 90 % vyrobené energie je 6,74 roku
- při využití 80 % vyrobené energie je 7,58 roku
- při využití 70 % vyrobené energie je 8,66 roku
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí