Dotace z NZÚ Light se opět otevírají, nově mohou žádat i invalidní důchodci

Od dnešního dne si lze opětovně zažádat o dotace na zateplení a renovace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light provozovaném Státním fondem životního prostředí (SFŽP) a ministerstvem životního prostředí (MŽP).
Ilustrační obrázek - zateplení střechy | zdroj: Getty Images

Nově si o dotace budou moci zažádat vedle seniorů například příjemci invalidních důchodů i domácnosti pobírající přídavky na děti. SFŽP přijal od ledna minulého roku téměř 56.000 žádostí na dotace z tohoto programu za více než šest miliard korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) to sdělil novinářům na tiskové konferenci.

„Podpora seniorů a domácností s nižšími příjmy bude i nadále pokračovat, finanční prostředky z Modernizačního fondu nabídneme širšímu okruhu zájemců. Rozšíříme jej o rodiny, které pobírají přídavky na děti. Parametry programu, nastavené s ohledem na finanční možnosti oprávněných žadatelů, umožnily realizaci zateplení a instalaci ekologického a úsporného ohřevu vody i těm nejzranitelnějším domácnostem, které nejvíce pocítily skokový nárůst cen energií,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Cílem programu Nová zelená úsporám Light byla podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem. Nově mohou o dotace z NZÚ Light žádat vedle invalidních důchodců a sociálně slabých rodin také majitelé bytů a společenství vlastníků jednotek (SVJ), ve kterých již bylo renovováni alespoň 75 procent objektu. Finance na dotační program jsou hrazeny z Modernizačního fondu, tedy z peněz emisních povolenek. Momentálně se v programu počítá s třemi miliardami korun. Pokud by byl větší zájem, MŽP by podle Hladíka uvažovalo o navýšení.

Fond k dnešnímu dni schválil více než 54.000 žádostí, téměř 52.000 úspěšných žadatelů dosud obdrželo peníze ve výši 5,8 miliard korun. Podle dat MŽP se 35 procent dotací vydalo na výměnu oken a 26 procent na výměnu dveří. Mezi žadateli podle Hladíka převládali hlavně senioři, tři procenta žadatelů ale nově činili jedinci s invalidním důchodem třetího stupně. Průměrně podle MŽP domácnost po renovacích ušetří ročně u zateplení 6900 korun a u solárního ohřevu vody 5000 korun.

Dotace až 240.000 korun může pokrýt až 100 procent způsobilých výdajů na zateplení fasády, střechy, stropu a podlahy, výměnu oken i vchodových dveří a na solární fotovoltaický nebo termický ohřev vody. Žadatelé budou moci čerpat až 150.000 korun na výměnu oken a vchodových dveří a 90.000 korun na instalaci systému na solární ohřev vody s bojlerem. Bez bojleru bude maximální dotace 60.000 korun. Solární panely budou muset být velké minimálně 2,5 metru čtverečních anebo jejich výkon bude muset být alespoň dva kilowatty.

V novém programovém období se zpřísňují požadavky na montáž oken a dveří, naopak v případě zateplení bude možné zohlednit stávající zateplení a tím snížit nároky na tloušťku nově instalovaného izolačního materiálu. V případě solárního ohřevu vody budou v závazných podmínkách přesněji definovány nároky na instalované systémy. V případě termického i fotovoltaického systému bude povinná ochrana proti opaření. Přepnutí na bivalentní, tedy přídavný, zdroj ohřevu v případě nedostatečného výkonu solárního systému bude automatické a nikoliv manuální. Solární systém bude nově možné instalovat s novou akumulační nádrží nebo ho připojit k již existujícímu bojleru.

Související článek

Na Tachovsku vyrostly dvě fotovoltaické elektrárny za 230 milionů

Developerská společnost CTP postavila za 230 milionů Kč dvě fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 8,1 megawattu. Podle investora jde o dosud nejrozsáhlejší střešní fotovoltaický projekt ...