Drahá elektřina? Češi jsou tři procenta pod průměrem EU, mají ale drahé poplatky

Poradenská společnost ENA připravila studii srovnání ceníků 740 evropských dodavatelů energií včetně těch českých. Podle této studie jsou v Česku ceny elektřiny na nižší úrovni, konkrétně tři procenta pod unijním průměrem. Celkově kazí relativní obrázek to, že řada zemí elektřinu dotuje, zatímco v Česku je tržní prostředí.
Češi mají výrazně dražší poplatky než jiné země EU | Zdroj: Getty Images

Informace o cenách elektřiny v jednotlivých členských státech zveřejňuje Eurostat, agentura Evropské unie. Tyto zprávy jsou k nám poněkud nelichotivé, Česko vychází pravidelně jako země, která má jednu z nejvyšších cen elektřiny v Evropě.

Společnost ENA ale vychází z poněkud jiných údajů. Zjistit ceny elektřiny totiž není zcela jednoduché. Ačkoliv každý dodavatel elektřiny udává tyto ceny ve svém ceníku, konkrétní nabídka pro odběratele se může lišit a dodavatel ve snaze jej získat, mu může nabídnout zcela jiné ceny. Tento rozdíl byl dřív zcela zásadní, a proto naše země vycházela jako jedna z nejdražších – Eurostat bral hodnoty z ceníků, lidé ale měli elektřinu levnější.

Ceníky klesly

To se ale změnilo a data Eurostatu zachycují statistický průměr reálných cen v dané kategorii. Mezitím ale došlo ještě k jiné změně, a to sice, že ceníkové ceny klesly. Změnou metodiky jsme si tedy nepomohli, protože již druhým rokem ceníky pro koncové spotřebitele v ČR klesají, rychleji než nyní Eurostatem publikované průměrné ceny.

Data ENA zachycují stav trhu ve 2. čtvrtletí tohoto roku, současné ceníky ve 4. čtvrtletí jsou ještě levnější. Studie poradenské společnosti ENA srovnala aktuálně veřejně nabízené ceníky 749 dodavatelů z 12 evropských zemí. Do studie byla kromě České republiky zahrnuta Belgie, Dánsko (pouze plyn), Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko a Velká Británie. Celkem bylo do analýzy zahrnuto téměř 14 000 produktů a porovnání zahrnuje veškeré položky, které zákazníci platí, včetně silové složky, marže obchodníka, regulované části, daní a dalších plateb, jako jsou například příspěvky na obnovitelné zdroje a podobně.

Češi mají výrazně dražší poplatky než jiné země EU

Cena elektřiny se skládá z několika složek. Kromě silové elektřiny, kterou nabízejí dodavatelé elektřiny, to je cena za distribuci a další daně a poplatky. Podle studie mají tyto složky ceny energií ve sledovaných zemích různou váhu. Co se týká silové elektřiny a marže obchodníka, pak platí české domácnosti průměrnou cenu.

U elektřiny platí Češi vyšší daně a poplatky na podporované zdroje energie (POZE), než je obvyklé v jiných státech, což naopak celkovou cenu zvyšuje. Zejména ve východoevropských státech pak statistiku zkreslují různé křížové dotace a státní podpora.

V Česku je v roce 2024 liberalizace

Například na Slovensku nebo v Maďarsku jsou některé poplatky stále odpuštěné, případně je cena zastropována, ačkoliv už energetická krize skončila. V některých zemích stále i v roce 2024 pokračovalo dotování cen z rozpočtu nebo různé křížové dotace, kdy například velkoodběratelé mají vyšší ceny elektřiny na úkor domácností (Slovensko, Maďarsko, Polsko, Itálie), v dalších se neplatí speciální poplatky za POZE, případně je na sebe bere i letos stát (Německo), zatímco v České republice je od roku 2024 plné tržní prostředí.

Ceny elektřiny tři procenta pod průměrem

Z výsledku studie ENA vyplývá, že Česká republika si v koncových cenách elektřiny ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi vede dobře. V roce 2024 se celkový vážený průměr cen placených českými odběrateli (domácnosti, maloodběratelé i velkoodběratelé) za elektřinu nachází zhruba tři procentní body pod průměrnou cenou mezi zkoumanými státy. Nejméně za elektřinu platí Španělé, nejvíce Italové.

Konkrétně sektor domácností (typizovaná domácnost se spotřebou 3,5 MWh) se nachází mírně pod průměrem sledovaných zemí. Jde o situaci dlouhodobou, v poslední době zejména ovlivněnou poměrně výrazným zlevňováním prakticky všech dodavatelů po konci energetické krize. Také podnikatelé včetně velkoodběru platí za elektřinu spíše podprůměrné ceny. Zde je zajímavé, že státy, které dotují elektřinu domácnostem (Polsko, Maďarsko), mají naopak pro průmyslové podniky ceny výrazně vyšší, než je průměr sledovaných zemí.

Zdroje: ENA, Eurostat

Související článek

Požáry nebo výbuchy baterií? Okolo fotovoltaiky panuje mnoho mýtů a neprávem je označována jako riziková, říká technický ředitel Svatomír Rafaj

Pražská energetika se spojila se společností SolidSun, čímž získala předního lídra na trhu s fotovoltaickými elektrárnami. A zatímco poptávka na firemním trhu stoupá, zájem u ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.