Dramatický pokles poptávky po fotovoltaice. Do kurzu přichází zateplení

Fotovoltaika zažila ohromný rozmach. Především v období rostoucích cen energií o ní uvažovaly desítky tisíc domácností. Nyní ale přichází obrat: zájem o fotovoltaické elektrárny klesá, a to z několika důvodů.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Změna dotačních podmínek: Nižší příspěvek na FVE

Hlavním faktorem je zhoršení dotačních podmínek. Program Nová zelená úsporám přinesl nižší dotace pro fotovoltaiku. To vedlo k nárůstu cen fotovoltaických elektráren, což mnohé lidi odradilo. Podívejme se, co se změnilo: od 15. února 2024 došlo ke změně v dotačních podmínkách. Zatímco dříve mohli zájemci získat dotaci na fotovoltaiku ve výši 200 tisíc korun (což zvýšilo poptávku po FVE), od poloviny února tohoto roku se nejvyšší možná částka snížila o 40 tisíc korun. Existuje sice výjimka, kdy lidé mohou dosáhnout na původní částku, ovšem pouze při souběžném zateplením domu.

Proč je zateplení domu pro stát prioritou?

To samozřejmě vyvolává otázky, proč stát tak aktivně podporuje zateplení domů. Státní fond životního prostředí tím chce motivovat domácnosti, aby se nejprve zaměřily na zateplení domu a až poté řešily přechod na obnovitelné zdroje energie. Pokud se podíváme na dotační program Nová zelená úsporám, zjistíme, že jeho hlavním cílem je snížit energetickou náročnost budov, což zahrnuje i zateplení domů. Díky tomu mohou domácnosti snížit svou spotřebu energie. Proto stát nově podporuje kombinaci FVE a úsporných opatření.

Jaká je výše dotací pro fotovoltaickou elektrárnu?

V rámci programu Nová zelená úsporám Standard můžete získat na fotovoltaiku od 51 000 Kč do 160 000 Kč. K tomu můžete obdržet bonus ve výši 10 000 Kč za připojení bojleru o minimálním objemu 120 litrů a bonus ve výši 30 000 Kč za kombinaci se zateplením domu. Minimální podporovaný instalovaný výkon FVE je 2 kWp. V rámci programu Oprav dům po babičce získáte na fotovoltaiku od 60 000 Kč do 200 000 Kč v kombinaci se zateplením.

Proč klesl zájem o fotovoltaiku a jak zareagovaly firmy?

Pro mnoho domácností již nejsou tyto dotační programy atraktivní, proto upouštějí od úvah instalace FVE. Firmy skutečně mohly zaznamenat menší zájem o fotovoltaické systémy. Změnit by se to mohlo s příchodem slunečného počasí, kdy se poptávka po fotovoltaice naopak zvyšuje. Pokud se ale podíváme na loňský rok, vyšší zájem o fotovoltaiku vyvolaly extrémní ceny energií. Státní fond životního prostředí obdržel i více než 200 žádostí denně. Až do 15. února 2024 jsme stále pozorovali přetrvávající zájem o FVE díky výhodnějším podmínkám dotací.

Na firmách specializujících se na fotovoltaickými systémy je, aby přesvědčily zákazníky, že změny v dotačních programech nejsou tak drastické, jak se zdá. Kromě toho některé firmy na to zareagovaly tak, že vyrovnávají nižší dotace výhodnější cenou.

Stát chce omezit množství přetoků do sítě

Stát přistupuje ještě k jednomu kroku: omezí dotace a rezervovaný výkon pro připojení fotovoltaických elektráren do sítě na 50 % maximálního výkonu FVE. Tímto opatřením ministerstvo životního prostředí usiluje o zvýšení počtu domácích fotovoltaických elektráren připojených k síti. Tento limit však může přinést problémy těm, kteří se spoléhají na odvádění přetoků do sítě.

Důvodem pro tato opatření je nedostatečná kapacita sítí nízkého napětí, což brání novým připojením. Ministerstvo tvrdí, že omezení rezervovaného výkonu na 50 % představuje maximálně 13% omezení dodávek do sítě u malých fotovoltaických elektráren. Avšak toto tvrzení se stalo terčem kritiky.

Je těžké předpovědět, jak se bude trh s fotovoltaikou vyvíjet v budoucnosti. Je ale pravděpodobné, že zájem o fotovoltaické elektrárny se opět zvýší.

Zdroje:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/pad-fotovoltaiky
https://novazelenausporam.cz/

Související článek

Průhledné fotovoltaické panely? V budoucnu mohou nahradit skleněné výplně oken

Ačkoli je před sezónou nebo spíše po sezóně, tohle kosmetické řešení by mohlo upoutat pozornost na prosklených fasádách obchodních center nebo kancelářských budov, kdy technologie ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.