Dynamický nákupní systém urychluje pořízení elektromobilů

Liberecký kraj pořídil dalších 16 automobilů s elektrickým pohonem pro své organizace, elektromobily vybavil kraj záchrannou službu, školy, zařízení sociálních služeb, dětské domovy, sloužit budou i krajské správě silnic. Celkem hodlá kraj nakoupit 34 elektromobilů, do června příštího roku navíc na pěti místech budou nabíjecí stanice, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Nová auta přišla bezmála na 15 milionů korun, z toho téměř třetinu pokryje dotace z Národního plánu obnovy.
Ilustrační foto | zdroj: Liberecký kraj

Pravidelné jízdy organizací

„V řadě těchto organizací podnikají během týdne mnoho kratších jízd v okolí svého sídla – jde například o pravidelný převoz klientů sociálních služeb k lékařům či za službami a dopravu žáků škol na praxe nebo soutěže. U záchranky vozy nebudou sloužit k cestám za pacienty, ale k zajištění provozu výjezdových základen, přepravě personálu na školení a výcvik nebo k převážení zdravotnického materiálu,“ doplnil Mikulička.

Dynamický nákupní systém

Elektromobily nakupuje kraj prostřednictvím takzvaného dynamického nákupního systému, který je rychlejší a pružnější než standardní způsob nákupu, jakým je například otevřené výběrové řízení. Firmy mají možnost se do systému registrovat, kraj tak nakupuje spotřební materiál, ale například i telekomunikační služby, v minulosti tímto způsobem nakupoval i elektřinu a plyn. „V tuto chvíli máme již z celkově plánovaných elektromobilů dodáno 28,“ řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Dodávky elektromobilů a plánované dobíjecí stanice

Už v dubnu a květnu podle Ulvra převzal kraj 12 sedmimístných a osmimístných elektromobilů, pořídil je organizacím sociálních služeb, středním školám a také středisku ekologické výchovy. Do poloviny příštího roku je v plánu ještě výstavba pěti dobíjecích stanic – v Liberci u krajského úřadu, u Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, v areálu Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, u Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou a v areálu Střední zdravotnické školy a střední odborné školy v České Lípě.

Související článek

Elektromobil s cenou půl milionu korun míří na evropský trh!

Německý koncern Volkswagen Group se chystá otřást evropským trhem s elektromobily. Představil plán na výrobu cenově dostupného modelu ID.1, který by se měl začít prodávat ...