Elektrárna svépomocí. Český kutil provozuje čtyři vlastní ostrovní systémy

Češi jsou známí svou zručností a láskou k moderním technologiím, což se projevuje i v oblasti fotovoltaiky. Pan Michal je příkladem kutila, který si sám postavil několik ostrovních systémů, aby napájel své domácí spotřebiče.
Fotovoltaika nejprve napájela jen venkovní osvětlení. Zdroj: Michaela Kadlecová, Solární magazín

Energetická nezávislost díky ostrovní fotovoltaice

Přístup pana Michala ukazuje, že s dostatkem odhodlání a samostudia lze dosáhnout energetické nezávislosti bez nutnosti připojení k distribuční síti. A jak na to šel? Nejprve vytvořil napájení pro světla: „První malý ostrov jsem si udělal v roce 2012 na osvětlení cesty a zahrady. Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodl tvořit malé ostrovy pro konkrétní spotřebiče místo jedné velké elektrárny pro vše společně. Na velkou totiž nemám vhodnou střechu a po samostudiu problematiky bych fotovoltaiku na střechu ani nechtěl,“ řekl Solárnímu magazínu pan Michal, s tím že beztak nechce řešit přetoky ani prodeje elektřiny: „Každý ostrov si ladím tak, aby vyráběl jen to, co potřebuji, a fungoval co nejdéle v roce.“

Veškerá fotovoltaika je umístěna venku. Zdroj: Michaela Kadlecová, Solární magazín

Solární elektřina pro ohřev vody, nabíjení mobilu, světla i chladničky

V současné době provozuje Michal již několik ostrovních systémů: „Mám čtyři a chystám další. Jeden napájí čerpadla ve vodních prvcích na zahradě, zahradní osvětlení a příležitostnou venkovní chladničku. Druhý slouží jen k ohřevu vody v bojleru v domku pro hosty, třetí pohání dvě chladničky, jeden mrazák, televizi a nabíjí mobil a laptop, občas nějaké to elektrické nářadí. Poslední napájí elektrický ohradník pro zvířata, wifi na domě, plynový kotel, elektroniku a čerpadlo termických panelů pro ohřev vody v našem domě, přes léto zvládne ještě i filtraci v bazénu, dvě robotické sekačky, čerpadlo venkovní sprchy a akumulační baterie pro nářadí,“ vypočítává.

Fotovoltaika je v bezpečí uvnitř vysloužilé chladničky. Zdroj: Michaela Kadlecová

Solární ohřev vody za dvacet tisíc

Výdaje vynaložené na elektrárny vycházejí pro Michala mnohem nižší než u klasického mikrozdroje: „Například kompletní ostrov na ohřev vody v bojleru se šesti bifaciálními panely 455 Wp mě vyšel na 1700 Kč a za měnič Bel jsem dal 5700 Kč. Pak už stačilo jen dodat nějaké dráty. Konstrukci na panely jsem vyrobil z toho, co jsem měl doma k dispozici. Celkem jsem se tak vešel maximálně do 20 000 korun.“ Komponenty sháněl hlavně na Facebooku, něco také z Číny, měniče pořídil z českého e-shopu: „Kromě ohřevu vody jsou panely použité nebo starší. Zato stály třeba jen 500 korun.“

Střídač Bel stál jen 5700 Kč. Zdroj: Michaela Kadlecová, Solární magazín

Bez dotace a distribuce

Pan Michal si veškeré části elektráren pořídil z vlastních prostředků: „Nechci dotaci. Dotace má určité podmínky, které se musí dlouho plnit.“ Zároveň se nehodlá připojit ani do distribuční sítě: „Distribuce nikdy. Můj sen je se od ní nakonec odpojit úplně a výpadky vykrýt elektrocentrálou, kterou dobiju baterky.“ Jeho elektrárny kromě té na ohřev vody mají totiž všechny baterii, takže umožňují elektřinu ukládat.

Fotovoltaika napájí také venkovní sprchu. Zdroj: Michaela Kadlecová, Solární magazín

Sklony panelů podle aktuální spotřeby

Ostrovní systémy dokážou víceméně pokrýt veškeré potřeby domácnosti: „Výhodu ostrovů vidím v tom, že si každou elektrárnu mohu individuálně nasměrovat podle konkrétní potřeby připojených spotřebičů. Takže třeba na ohřev vody mám elektrárnu směrovanou na jihozápad, protože panely jsou bifaciální a vyrábí i zadní strana, i když omezeně. Nejvíc vyrobí před večerem, kdy je potřeba teplé vody nejaktuálnější. Navíc je mám v úhlu vhodném hlavně pro nízké zimní sluníčko, protože přes léto je výkonu nadbytek a stejně bych ho všechen nezužitkoval. I ostatní panely mám vhodně umístěné tak, že na ně svítí slunce téměř celý den, i když ne vždy v optimálním úhlu. Zato vyrábějí od úsvitu do soumraku.“

Zdroj: www.battery.cz

Související článek

O sdílení elektřiny je velký zájem, nejvíce o užívání sám se sebou

Elektroenergetické datové centrum zaznamenalo téměř osm tisíc registrací pro sdílení elektřiny mezi více odběrnými místy. Podmínkou je instalace chytrého elektroměru. EDC očekává, že plný provoz ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.