Elektromobil a fotovoltaika: jak solární elektrárna mění budoucnost elektromobilů?

Elektromobilita rezonuje Evropskou unií. Je jen otázkou času, kdy masivně přibude automobilů na elektrický pohon. Jakým způsobem se dá využít fotovoltaika pro nabíjení elektromobilů? A proč společně s elektromobilem pořídit na střechu domu fotovoltaickou elektrárnu?
Elektromobil nabijete zdarma elektřinou vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou | zdroj: Getty Images

Přetoky do sítě? Raději pro nabíjení elektromobilu

Solární energie a elektromobil: toto spojení zaujme ekologicky smýšlející lidi i ty, kteří chtějí snížit výdaje za provoz domácnosti. Důležitou roli v tom hrají fotovoltaické elektrárny, které mohou sloužit jak pro napájení domu, tak pro dobíjení elektromobilu. Kombinace FVE a elektromobilu je vhodná pro majitele fotovoltaického systému, který vyrobí více elektřiny, než kolik domácnost spotřebuje. Majitelé FVE a elektromobilu výrazně ušetří na elektřině i za palivo do automobilu na ropné palivo, které by je stálo tisíce až desetitisíce korun ročně.

Elektromobil jako záložní zdroj energie

Budoucnost elektromobilů není pouze v ekologické přepravě. Automobily s baterií mohou jednou sloužit jako powerbanky na dovolené i jako záložní zdroj energie pro domácnosti při výpadcích proudu. Fotovoltaická elektrárna zase může dobíjet elektromobil během výpadků elektřiny. V současnosti nabízejí elektromobily s možností dobíjení menších elektrických zařízení například značky Hyundai, Kia a Ford.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa vidí budoucnost v energetice takto: „V případě, že je elektrické energie v síti opravdu velký nedostatek, tak mám baterii, která se nabíjí primárně z fotovoltaických panelů na střeše, ale může to být i připojený elektromobil a z těch mohu pomoct síti a něco do ní dodat a dostat zaplaceno. Baterie ale může sloužit taky jako záložní zdroj,“ vysvětluje.

Moderní elektromobily se nabíjejí v průměru 8 až 12 hodin z klasické zásuvky a 3 až 5 hodin z wallboxu. Majitelé fotovoltaických systémů mohou elektromobil nabíjet v libovolném čase, například v době, kdy elektrárna vyrábí nejvíce energie a vznikají přetoky.

Dobíjecí stanice se zajímavou dotací

Dobíjení elektromobilu z fotovoltaiky je dnes běžnou záležitostí. Při realizaci FVE je vhodné zřídit nabíjecí stanici a zohlednit tomu výkon fotovoltaiky. Pokud dojde zdroj solární energie, přepne se stanice na dobíjení z rozvodné sítě. Zájemci o dobíjecí stanice (tzv. wallboxy) získají dotaci ve výši 15 000 Kč na jeden dům při současném čerpání dotace na zateplení, novostavbu nebo výměnu a instalaci zdrojů energie. Cena wallboxu bez příplatkových funkcí a instalace se pohybuje v průměru od 15 000 Kč do 28 000 Kč.

Některé nabíjecí stanice obsahují inteligentní hardware pro plánování nabíjecí strategie, případně disponují solárním manažerem pro zpracování dat a návrhy strategií. Výsledkem je inteligentní spolupráce s fotovoltaickou elektrárnou.

Podmínky pro získání dotace na dobíjecí stanici

  • Dotace se vztahuje na dobíjecí stanice, které mají funkci řízení odběru elektřiny při dobíjení elektromobilu z elektrorozvodné sítě.
  • Dobíjecí stanice a parkovací místo musí být na pozemku domu, který je ve vlastnictví žadatele.
  • Dotace se nevztahuje na dobíjecí stanice pro veřejnost a komerční provoz.

Budoucnost? Fotovoltaika na střechách elektromobilů

Fotovoltaika na střechách domů a budov je již běžnou záležitostí. Očekává se, že se tento trend rozšíří na osobní elektromobily pro přizpůsobení teploty v interiéru a k prodloužení dojezdu. Nové solární panely se jeví efektivněji a levněji než starší modely panelů. Fotovoltaické střechy již vlastní elektromobily se specifickou výbavou. Dotýká se to také nákladních aut – například firma Scania testovala v minulém roce první kamion s částečným solárním pohonem a akumulátorem o kapacitě 300 kW. Dánský startup Lightyear pro změnu pracuje na napájecím solárním modulu, který by měl vyrábět energii při běžném provozu.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/fotovoltaika-solary-elektromobil-auto.A230420_065033_automoto_mom
https://www.energiezamene.cz/digitalizace-energetiky-je-blizka-budoucnost-2
https://www.solaring.cz/blog/elektrina-a-energetika/nabijeni-elektromobilu-z-fotovoltaiky/
https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/
https://elektrickevozy.cz/clanky/lightyear-sliboval-revolucni-solarni-elektromobil-ted-nabizi-neco-lepsiho

Související článek

Jak obejít cla? Číňané otevírají továrny na výrobu elektromobilů v Evropě

USA uvalily stoprocentní cla na dovoz čínských elektromobilů. I Evropa se brání nadměrnému dovozu EV z Číny, a to zaváděním cel. Tři čínské automobilky však ...