Elektromobily ve vlhkém počasí: Měli byste se bát?

O elektromobilech se traduje řada mýtů. Mezi poměrně časté patří ty, které se týkají jejich údržby a chování za vlhka a deště. Díky vysokým bezpečnostním standardům a pečlivému testování ale opravdu nehrozí nebezpečí spojené s vodou.
Jak bezpečné je používat elektromobil za hustého deště? | Zdroj: Getty Images

Elektromobilům voda neuškodí

Spojení vody a elektřiny je obvykle považováno za nebezpečné, ale to u elektromobilů neplatí. Elektrická vozidla jsou navržena tak, aby fungovala i v náročných podmínkách, jako je zima a déšť. Všechny elektromobily procházejí důkladným testováním a musí splňovat velmi přísné bezpečnostní standardy. Akumulátory jsou uzavřeny v pevných a dokonale těsnících krytech, které je chrání před vniknutím vody. Navíc jsou umístěny v podvozku, což zvyšuje jejich ochranu před poškozením.

Jak nabíjet elektromobil za deště

Není třeba dodržovat žádná výjimečná opatření nabíjení elektromobilu je bezpečné za všech povětrnostních podmínek, tedy i za prudkého lijáku, mlhy nebo sněžení. Od kabelů až po nabíječky a nabíjecí body je veškeré zařízení vodotěsné a testované tak, aby bylo bezpečné za všech okolností. Pokud se do nabíječky přece jenom voda dostane, spojení se přeruší a proud nebude téct. Navíc, všechny kabely a nabíjecí body jsou vodotěsné podle vysokých standardů, a obsahují dodatečná bezpečnostní opatření, která odvádějí elektrický proud pryč od uživatele, směrem dolů skrz elektromobil do země. Veškerá elektronika v elektromobilech se řídí přísnými pravidly stanovenými bezpečnostními organizacemi, jako je například Mezinárodní elektrotechnická komise.

Nabíjení elektromobilu za deště doma

Také domácí nabíječky jsou navrženy a testovány pro maximální bezpečnost, a pokud jsou instalovány kvalifikovaným odborníkem, nehrozí riziko zásahu elektrickým proudem. Bez ohledu na to, zda jsou umístěny venku nebo v garáži, všechna nabíjecí zařízení jsou plně vodotěsná. Podobně jako veřejné nabíjecí stanice, i domácí nabíječky jsou bezpečné za jakéhokoli počasí. Pokud vám nabíjecí kabel spadne do louže, není důvod k panice. Tyto kabely vedou elektřinu pouze tehdy, když jsou bezpečně připojeny k vozidlu, což znamená, že elektrický proud se spustí až po propojení obou konektorů. Během bouřky se však vyhněte kontaktu s elektrickými zařízeními a zůstaňte uvnitř, pokud to není nezbytné.

Jak bezpečně jezdit elektromobilem za deště

Elektrická vozidla jsou navržena tak, aby byla bezpečná i při jízdě v dešti, podobně jako auta se spalovacími motory. Při jízdě za deště je důležité dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel: Při jízdě je vhodné jezdit plynule a pomaleji, což pomáhá lépe reagovat na změny na mokré vozovce a minimalizuje riziko smyku. Je také důležité prodloužit brzdnou dráhu, protože mokrá vozovka může prodloužit brzdnou vzdálenost, a proto je dobré udržovat větší odstup od vozidel před vámi. Vyhněte se projíždění hlubokými kalužemi nebo stojatou vodou, protože to může způsobit poškození vozidla. Ujistěte se, že jsou okénka zavřená, aby se dešťová voda nedostala do interiéru vozidla a nepoškodila elektroniku, jako jsou spínače a tlačítka na palubní desce. Před jízdou zkontrolujte, zda stěrače a osvětlení fungují správně, což je klíčové pro udržení dobré viditelnosti.

Bezpečné mytí elektromobilu v myčce

Díky důkladné izolaci je mytí elektromobilů v automatických myčkách bezpečné. Ani soustředěný proud vody nepoškodí jejich elektrický systém, elektromotor či baterie, které jsou dobře utěsněné. Jak jistě každý uživatel elektroauta ví, při mytí v automatické myčce by mělo být vypnuté zapalování, vůz by měl být nastavený na neutrál s dostatkem energie v baterii. Také veškeré automatické funkce jako jsou například stěrače čelního skla musí být deaktivované. Stejně jako u každého jiného auta by měla být zrcátka sklopená a anténa a všechny ostatní vyčnívající prvky odstraněny. Měli byste také zkontrolovat, zda jsou okna a dveře správně zavřené. V automatických myčkách není potřeba omezovat ani mytí podvozku citlivé a elektrické komponenty jsou chráněny před vlhkostí a splňují příslušné zákonné požadavky. Pro jistotu ale, pokud by silné proudy vody zasáhly senzory, mohou to interpretovat jako signál a spustit odpovídající automatické reakce, odborníci proto doporučují při mytí auta vždy zapínat „mycí režim“.

Zdroj: Carwashpro, Hertz.

Související článek

Unie schválila zavedení cel na čínské elektromobily. Oponenti se obávají odvetných opatření Pekingu

Evropská komise dostala zelenou pro zavedení dodatečných cel na dovoz elektromobilů z Číny, které definitivně dosáhnou 35 procent, jak informovala ČTK. Tento krok je odpovědí ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.