Energetický úřad spustil srovnávač ceníků energií s využitím dat z vyúčtování

Cenové nabídky energií tuzemských dodavatelů si spotřebitelé mohou pro vlastní spotřebu nově porovnat ve srovnávači Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho součástí je nyní funkce, která využívá i data přímo z vyúčtování. Dnes o tom v tiskové zprávě informoval ERÚ. Řada dodavatelů letos postupně upravuje své ceníky, reagují na pokles cen energií na trhu.
Ilustrační foto | zdroj: Pixabay

Srovnávač, který ERÚ provozuje na svých webových stránkách, v současnosti porovnává ceníky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu. Podle úřadu tak systém pokrývá více než 99 procent tuzemského trhu.

Odběratelé musí pro porovnání nabídek nahrát do systému své vyúčtování za energie ve strojově čitelném formátu (PDF), v němž ho běžně zasílají dodavatelé v elektronické komunikaci. Podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka tak není nutné nic přepisovat. „Stačí, aby (spotřebitel) nahrál fakturu a webové stránky to udělají za něj,“ řekl.

„Spotřebitelé si ve srovnávači mohou filtrovat produkty i podle toho, zda chtějí fixaci, případně na jak dlouhou dobu. Zároveň srovnávač rozlišuje to, když má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy. Spotřebiteli se snažíme dát maximum nezávislých informací,“ uvedla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

ERÚ dále upozornil na základní rizika při změně dodavatele energií. Primárně úřad doporučil zkontrolovat v nové smlouvě, zda neobsahuje nebezpečná ustanovení a dodavatel se v ní skutečně zavazuje k tomu, co slibuje v nezávazných nabídkách. Prostudovat je pak nutné také smlouvu se starým dodavatelem, zejména pak za jakých podmínek mohou lidé od kontraktu odstoupit.

zdroj: srovnavac.eru.gov.cz

Úřad v této souvislosti připomněl, že u smluv na dobu neurčitou činí výpovědní lhůta typicky tři měsíce, po kterých je možné odejít bez sankce. U smluv na dobu určitou pak smlouva končí pevně stanoveným datem, přičemž za předčasný odchod hrozí pokuta i úhrada ušlého zisku.

Tuzemští dodavatelé letos postupně snižují ceny ve svých nabídkách pro odběratele, proti nabídkám z konce loňského roku jde často o stovky korun za megawatthodinu (MWh). Plyn se u velkých dodavatelů prodává při fixaci v průměru od přibližně 1300 Kč za MWh bez DPH, fixovaná elektřina stojí kolem 3500 Kč za MWh. Loni většina zákazníků po velkou část roku platila ceny na úrovni vládou stanoveného limitu, v něm MWh plynu vyšla na 2500 Kč bez DPH, MWh elektřiny za 5000 Kč bez DPH.

Příčinou postupného zlevňování je pokles cen energií na trhu, meziročně jsou nižší až o desítky procent. Megawatthodina elektřiny nyní na burze stojí 86,9 eura (zhruba 2199 Kč), což je meziročně asi o 40 procent méně. Ještě výrazněji, přibližně o polovinu , klesla cena plynu – a to na aktuálních 34,7 eura (asi 880 Kč) za MWh.

Související článek

Dodavatelé a zprostředkovatelé čelí nejvyšším sankcím v historii ERÚ

Energetický regulační úřad (ERÚ) za první pololetí letošního roku uložil za protispotřebitelské praktiky dodavatelů a zprostředkovatelů pokuty za 12 milionů korun. Je to nejvíce za ...