EU vyšetřuje nabídky čínských firem v rumunském solárním tendru

Evropská unie zahájila vyšetřování nabídek čínských firem na výstavbu rumunského solárního parku. Chce přezkoumat, zda čínští uchazeči ve svých nabídkách ve veřejném výběrovém řízení nadměrně netěží ze státních dotací. Uvedla to Evropská komise.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Prvním vyšetřovaným je konsorcium tvořené rumunskou firmou ENEVO Group a dceřinou společností čínské LONGi Green Energy Technology Co. Druhé vyšetřování zahrnuje dceřiné společnosti čínské státní firmy Shanghai Electric Group Co. Podle úředníků EU celková hodnota zakázky na solární park o výkonu 110 megawattů činí zhruba 375 milionů eur (9,5 miliardy Kč) a částečně má být park financován z prostředků EU.

Komise uvedla, že zahájení hloubkového šetření je oprávněné, protože existovaly dostatečné indicie, že čínským firmám byly poskytnuty zahraniční dotace, které narušily jednotný trh EU. Komise má na přijetí rozhodnutí čas do 14. srpna.

„Solární panely se pro Evropu staly strategicky důležité: Pro naši produkci čisté energie, zaměstnanost v Evropě a bezpečnost dodávek,“ uvedl komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton. Cílem vyšetřování je zachovat hospodářskou bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy, dodal.

Solární průmysl v EU bojuje s problémy, přestože v regionu se instaluje rekordní počet solárních panelů. Levný čínský dovoz obrovsky podkopává domácí výrobní základnu. Přesto EU velmi opatrně zvažuje případná obchodní obranná opatření kvůli obavám, že by mohla ohrozit ambiciózní cíl bloku, a to snížit v tomto desetiletí emise o 55 procent.

Podle nařízení EU o zahraničních dotacích, platné od července 2023, mají společnosti povinnost informovat EK o dotacích. Komise pak musí posoudit, zda dotace neumožňují firmám předkládat příliš výhodné nabídky, upozornila agentura Reuters.

Šetření EU je druhé svého druhu v rámci nařízení o dotacích. V prvním případě se čínská společnost po rozběhnutí vyšetřování vzdala bulharského železničního tendru za 610 milionů eur.

Čínská obchodní komora při EU uvedla, že je vážně znepokojena hloubkovými vyšetřováními čínských podniků podle práva EU. Způsob, jakým bylo nařízení formulováno, podle ní diskriminuje čínské podniky a tato situace narušuje rovné podmínky pro čínské podniky působící v EU, napsala agentura Bloomberg.

Související článek

Rozhodnutí o konkurzu zadlužené Maliny platí, soud zamítl odvolání

Rozhodnutí o konkurzu zadluženého Energetického Holdingu Malina platí. Vrchní soud v Praze v minulých dnech zamítl odvolání věřitelského výboru. Vyplývá to z dokumentu, který soud ...