Fotovoltaika míří na střechy: Dachser a CTP přetvářejí průmyslové haly v energetické základny

Česko se kritizuje, že je skladištěm Evropy. Skladových prostor zde máme skutečně hodně, jde zároveň o ideální místo na umístění střešní fotovoltaiky. Kde najdeme v Česku soláry na skladech?
Dachser umístil na střechu svého skladu fotovoltaiku | zdroj: Dachser

Dachser na Kladně

Společnost Dachser dokončila stavbu nové překládkové haly a administrativní budovy na brownfieldu v kladenském areálu Koněv. Má jít o největší Dachser terminál pro zásilky sběrné služby s 23 000 m² skladových a administrativních ploch a více než 90 nakládacími rampami. Nová logistická hala s dvoupodlažní administrativní vestavbou počítá i s řadou technologií udržitelné výstavby, včetně fotovoltaiky. Dachser v současné době instaluje na své stávající překládkové hale fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 387 kWp, dalších 280 kWp by mělo přibýt na nové překládkové hale.

Elektřinou budou nabíjet manipulační techniku

Fotovoltaiku společnost plánuje využít převážně pro nabíjení manipulační techniky, nákladních vozidel na elektropohon i služebních osobních elektrovozidel. „Elektřina z FVE bude využívána převážně pro nabíjení manipulační techniky, nákladních vozidel na elektropohon i služebních osobních elektrovozidel. Kromě toho budou v Dachser Kladno pro každou fotovoltaickou elektrárnu umístěna úložiště pro uskladnění přebytečné energie, každé o kapacitě 300 kWh a výkonu 210 kW,“ řekla Solárnímu magazínu Andrea Pitronová, tisková mluvčí Dachser. „Jedná se o první budovu společnosti Dachser Czech Republic, kde bude instalovaná fotovoltaika. Je to vlastní nemovitost společnosti Dachser Czech Republic,“ doplnila Andrea Pitronová. Další instalace se prý chystají. „Ano, budova nového překládkového skladu bude na instalaci FVE také připravena,“ uvedla Andrea Pitronová.

CTP a Nupaky

Velký projekt plánuje developer CTP spolu s ČEZ ESCO. Ti chtějí společně po celém Česku instalovat desítky megawattů výkonu fotovoltaik na střechách hal. První společnou fotovoltaiku o výkonu 2 MW již vybudovali v CTPark Prague East v Nupakách u Prahy na střechách hal, ve kterém sídlí logistická společnost Raben. Elektrárna v Nupakách vznikla na střechách logistických budov na ploše přes 8 422 metrů čtverečních a ročně vyrobí 1,94 GWh bezemisní elektřiny – to odpovídá spotřebě více než 550 běžných domácností. Za rok ušetří tato fotovoltaika 964 tun emisí CO2. Vyrobená elektrická energie z FVE bude spotřebována lokálně v rámci areálu CTP. Haly, na kterých je fotovoltaická elektrárna umístěna, využívá nadnárodní logistická společnost Raben, která má sama velmi ambiciózní klimatické cíle.

Další elektrárny CTP a ČEZ ESCO

Další fotovoltaiky na střechách skladových areálů se budují v Chrášťanech u Prahy, Hradci Králové, Brně, Ostravě nebo v Cerhovicích u Hořovic. „Budování fotovoltaických elektráren je nedílnou součástí dlouhodobé a komplexní iniciativy udržitelnosti CTParků, které koncipujeme jako energeticky nezávislé. Neustále se snažíme hledat a následně i aplikovat nová a efektivnější řešení, která přispějí k vyšší kvalitě a nižší energetické náročnosti našich budov. Činíme tak v souladu s naším dlouhodobým solárním plánem, v rámci kterého chceme do roku 2030 vybudovat jen v České republice kumulovaný instalovaný výkon 250 až 300 MWp. Je skvělé, že můžeme spolupracovat s takto zkušeným a silným partnerem, jako je ČEZ ESCO a společně nejen realizovat FVE, ale také přicházet s novými a inovativními řešeními. Rovněž jsem velmi rád, že naši klienti, jako je společnost Raben, plně podporují tyto iniciativy, díky kterým můžeme společně snižovat uhlíkovou stopu a celkové náklady na provoz,“ říká Jakub Kodr, obchodní ředitel a jednatel CTP CZ.

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.