Budou se „domkaři“ bouřit? Povinná FVE od roku 2029
Již od roku 2025 budou muset mít panely všechny nově postavené komerční a veřejné budovy v Evropské unii. A od roku 2029 se tato povinnost rozšíří na rodinné domy. Toto rozhodnutí přijal Evropský parlament, aby přispěl v boji proti klimatickým změnám a podpořil využívání obnovitelných zdrojů energie.
Připravte si až půl milionu korun
Povinná instalace FVE samozřejmě ovlivní ceny nemovitostí. Aktuální náklady na pořízení fotovoltaiky se pohybují kolem půl milionu korun. Dobrou zprávou je, že majitelé domů mohou získat dotaci od státu, která pokryje téměř polovinu těchto nákladů. Povinnost FVE se zatím nevztahuje na starší domy. Ovšem i to se v budoucnu může změnit. A má to určitě smysl: fotovoltaické panely vám pomohou ušetřit na energiích a zároveň přispějete k ochraně životního prostředí. Otázkou je, jestli to jsou pro lidi pádné argumenty.
Je rok 2050 milník, kdy bude FVE povinná pro všechny budovy?
Do roku 2050 to již bude platit pro všechny budovy v EU. Výjimku budou mít pouze historické budovy, u kterých by instalace fotovoltaiky narušila jejich charakter. Otázkou zůstává, jak se s tím popasují architekti a firmy, aby nedošlo k narušení vzhledu obcí a historických center měst. K této problematice se vyjádřil Jiří Tauš ze Sdružení inženýrů a architektů Liberec: „Nemůžeme si zničit naše města a historická centra měst, ale ani vesnice, nějakou brutální instalací fotovoltaických panelů. Ale věřím tomu, že cesty se najdou. Třeba ukrýváním panelů za atiku domů, solárními střešními taškami nebo speciálními fóliemi v izolacích plochých střech. Spousta klientů už to dneska chce.“ Pozitivní na této evropské směrnici je, že není absolutně závazná. Každá země EU si ji může upravit podle svých potřeb.
„Ty podmínky musí dávat technický a ekonomický smysl a jsou tam výjimky pro památkově chráněné budovy,“ vysvětlil Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky ČR.
Zájem o fotovoltaické elektrárny mezi majiteli rodinných domů stále roste. Martin Sedlák dodal, že během posledních dvou let se jich nainstalovalo přes 150 tisíc. V roce 2029 ale nastane něco, na co by se majitelé domů bez FVE měli připravit. „Vliv na ten realitní trh to bude mít takový, že nemovitost, která to mít nebude (FVE), tak se bude muset zlevnit,“ varoval realitní makléř Jan Honzík z Libereckého kraje.
Rozvodná síť nemusí nápor solárních elektráren zvládnout
Někteří politici v tomto vidí příležitost pro rozvoj stavebního průmyslu, zatímco jiní varují před vysokými náklady a technickými problémy. Podle odborníků může cena za panely a instalaci dosáhnout až několika stovek tisíc korun. Navíc není jisté, zda je česká rozvodná síť připravena na tak masivní rozšíření solárních elektráren. Karel Havlíček, místopředseda Sněmovny, prohlásil: „To, že fotovoltaika dává smysl, o tom není pochyb. Na druhou stranu na to musí být připraveny všechny sítě a musíme si uvědomit to, že na to také ti lidé musí mít zdroje.“ S tím koresponduje výrok Jiřího Matouška, marketingového ředitele společnosti Centropol Energy. Ten upozornil, že jejich rozvodná síť nebude ještě dlouho po roce 2029 připravena na to, aby každý nově postavený rodinný dům mohl mít fotovoltaiku.
Ne všude mají fotovoltaické panely smysl
Jak jsme již zmínili, rozšíření fotovoltaik by mohlo zvýšit ceny staveb a znevýhodnit majitele nemovitostí bez FV elektráren. Navíc fotovoltaické panely nemusí být efektivní v oblastech s nedostatkem slunečního svitu. Další obavy mají lidé z narušení vzhledu budov a obcí a také z nákladů na recyklaci panelů po jejich životnosti.
Zdroj:
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/554566-solarni-revoluce-fotovoltaiky-budou-povinne-projevi-se-to-na-cenach