Fotovoltaika nás okouzlila. V zimě stačila na vaření i praní, teď už máme přebytky!

V minulém článku jsem psala o svých zkušenostech při výstavbě a uvedení do provozu fotovoltaické elektrárny 5,4 kWp. Fotovoltaická elektrárna nás úplně okouzlila a aplikace monitorující její provoz se stala pro dva členy naší domácnosti, mě a mého přítele, tou nejoblíbenější aplikací.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

V zimě stačila elektřina ze slunce na vaření, praní, mytí nádobí a běžné spotřebiče

Kočku Pacinu a kocoura Nora zatím nechává královsky chladnými, ale to jen proto, že na zajištění svých potřeb, si zařídili nás. Výroba elektřiny v zimním období byla samozřejmě vzhledem k nižšímu slunečnímu svitu a kratším dnům nižší, ale základní provoz domácnosti produkce elektrárny mimo několik dnů pokryla. Běžná spotřeba naší domácnosti bez ohřevu teplé vody je 3 až 5 kWh. Pouze výjimečně vyrobila elektrárna méně než 2 kWh. K nule se samozřejmě výroba blížila, když napadl sníh, ale ten jsme vzhledem k tomu, že máme rovnou střechu, snadno koštětem odmetli (lehce, abychom nepoškrábali panely). Na vaření kávy i celého oběda vyrobila energie dostatek. Také dost energie na domácí práce jako praní, mytí nádobí, luxování a tak podobně, které extrémně nemiluji, ale vědomí, že peru vlastním proudem mě s nimi více smířilo. Na vše jsme si samozřejmě od odpoledních hodin do noci posvítili. Elektrického proudu bylo tak akorát, takže kocour se nemusel bát, že bude vyzván, aby si vypral kožíšek v pračce, což v létě, když bylo proudu nadbytek, tvrdošíjně odmítal. Od začátku prosince do konce ledna nezbylo dost elektrického proudu na ohřev teplé vody v bojleru. Od začátku února se již situace začala zlepšovat a od poloviny února sluníčko pokrylo plně i ohřev teplé vody. To vše samozřejmě řízeným využíváním baterie (10 kWh) a umírněným přístupem – „v prádelníku máš ještě 3 stejná trička, tak tohle vypereme až pozítří, kdy má svítit sluníčko.“

Od února přebytky

Od poloviny února jsme začali opět mít přebytky elektrické energie. Od září minulého roku jsme prodávali přebytky společnosti Centropol za 3,50 Kč za kWh, ale od 1. března se snížila cena na 1,20 Kč za 1 kWh a 1,70 Kč za 1 kWh pro ty, co od společnosti odebírají proud, což jsme ale kvůli fixaci u společnosti ČEZ nemohli využít. Tedy prodej s výdělkem několika korun denně nevypadá moc ziskově. Proto se snažíme spotřebovat maximum elektrické energie doma a poohlédli jsme se po dalším využití. Topíme plynem, ale velice často jsme doma jen ráno a večer a vytápět celý dům se nevyplatí. Přebytky jsme začali spotřebovávat na náhradu topení plynem v domácích topidlech. Zatím využíváme topidla z chaty. Účinnější způsob, např. instalaci tepelného čerpadla, zvážíme po vyhodnocení topné sezóny. Ukázalo se, že i těch několik kilowatthodin, které zbyly, s přehledem jednu až dvě místnosti vytopí. Kocour sice mírný hluk ventilátoru úplně nevítá, ale se svým zajištěným kožíškem do toho nemá, co mluvit (tedy mňoukat). Na vyhřívání domu zůstává stále více energie, protože od března elektrárna vyrábí jako „divá“, takže při návratu zimy na zmrzlé muže, jsme si krásně přitopili elektřinou ze slunce.

Pozor na přetoky

Celková výroba od října do dubna je na grafu. Naše výpočty, kolik ušetříme za platby za elektřinu, potvrdilo vyúčtování od dodavatele energie. Ušetřili jsme za elektrickou energii od 15. června do 31. března cca 11,5 tis. Kč. Další prostředky v řádu nižších jednotek tisíc odhaduji, že jsme získali za výkup a další za náhradu plynu na vytápění. K těmto položkám zatím nemáme vyúčtování.

Pozor na nedovolené přetoky. Možná pro vás nečekaně není problém v létě, kdy je sice vyšší sluneční osvit, ale vysoká teplota působí velké ztráty ve vodičích, ale na jaře, když je chladno a vodiče vedou elektrický proud účinněji. Pokud byste měli panely orientovány pouze na jednu světovou stranu, tak okamžitý výkon může převýšit maximální garantovaný výkon (kWp). Pokud máte od distributora pro přetoky povolen právě tento maximální výkon, může nastat problém, když výkon bude vyšší. Za nepovolený přetok 1 kW se platí sankce 1700 Kč. Vyšší přetok může nastat např. o dovolené, kdy je odběr v domě minimální. My máme elektrárnu orientovanou jihovýchod a jihozápad, tam je pravděpodobnost vyššího výkonu malá. U instalace druhé elektrárny v rodině, orientované jen na jihovýchod, instalační firma požádala o možnost přetoku o 1 kW vyšší, tedy místo 8,2 kWp máme povolený přetok 9,3 kWp.

zdroj: Eva Týlová

Dokonalý přehled o dění v domě

Další výhodou aplikace je přehled o dění v domě. Již žádné – „Proboha, nevím, zda jsem vypnula tu žehličku, musíme se vrátit to zkontrolovat“. Zjistíte naopak, když někdo v domě přístroj s vysokým odběrem zapomněl vypnout. Také, když nejste doma, zda se již členové rodiny probudili, vaří si čaj a můžete jim již zavolat, aniž byste je vzbudili.

Další výhodou, kterou nyní majitelé fotovoltaických elektráren mají, je využívání spotu pro nákup elektřiny. Proto potřebujete chytrý elektroměr. Ten však zadarmo můžete získat jen jako provozovatel fotovoltaické elektrárny nebo od 1. července 2024 při roční spotřebě vyšší než 6 MWh, což je ale již vyšší spotřeba. Naše spotřeba je zhruba 3 MWh za rok. Spot můžete využívat i pro prodej elektřiny. Pro efektivní využívání spotu pro nákup i prodej je ideální, pokud můžete vše podle aktuální ceny na spotu řídit přístroje v domě na dálku nebo jste doma a můžete přístroje zapínat či vypínat ručně. Například v době záporných cen zapnout bojler a tak podobně. My jsme v pracovní dny mimo domov a některé přístroje ještě nemají funkci odložené spotřeby, takže spot zatím nevyužíváme.

Související článek

Fotovoltaika: Vize firemních investorů jsou obrovské, ale realita bývá jiná, říká projektový lídr Tomáš Vařecha ze společnosti Memodo

Projektová divize PEAKPLAN, jejímž lídrem je Tomáš Vařecha, se specializuje na fotovoltaické instalace, a to od plánování až po jejich realizaci, aby se maximálně optimalizovala ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.