Fotovoltaika není pro každého: Co zvážit, než se rozhodnete pro instalaci?

Fotovoltaice fandí stále více z nás. Jsou to zejména majitelé rodinných domů, kteří touží po střešních instalacích. Jaké chyby by neměli dělat hned ze začátku, kdy o záměru vybudovat fotovoltaickou elektrárnu začnou uvažovat?
Fotovoltaika je skvělým řešením energetické krize, je třeba k ní ale přistupovat střízlivě | zdroj: Getty Images

Možnost vyrábět si elektřinu sám a výrazně tak snížit své účty za ni je pro mnohé lákavá. Jedná se tak vlastně o fixaci ceny elektřiny na velmi dlouhé období, kterému žádný dodavatel elektřiny nemůže konkurovat. Pořízení fotovoltaiky je ale i s dotací nákladné. Zároveň to, že si někdo umístí fotovoltaiku na střechu, zdaleka neznamená, že má navždy vystaráno a nemusí se o nic starat. Jak si pořídit střešní elektrárnu a nebýt potom zklamaný?

Střešní fotovoltaika není úplně pro každého

Ačkoliv stát střešní fotovoltaice fandí a podporuje ji dotacemi, je třeba si uvědomit, že je stále mnoho domů, kde o ní zatím nemá smysl uvažovat, a to z různých důvodů. Pokud není vaše střecha v pořádku a nemá včetně krytiny požadovanou životnost, fotovoltaika se zde nevyplatí. Dále nelze instalovat fotovoltaiku na střechu se sklonem vyšším než 45 stupňů, střechu, která je pokrytá bobrovkami nebo eternitem. Na některých místech nemá distributor pro připojení dostatečné kapacity. Další rozšíření sítě je možné až poté, co se síť posílí, což může někde trvat i delší dobu.

Nejsou vyřešené přetoky

Fotovoltaika nevyrábí stále stejně. Nejvíce přes den, kdy je ale většina z nás v práci a kdy tedy není odpovídající spotřeba této vyrobené elektřiny. Fotovoltaika je připojená do distribuční sítě. Pokud nemá k dispozici bateriové úložiště, dodává přebytečnou elektřinu do distribuční sítě. Zacházení s přetoky je třeba si dopředu velmi pečlivě rozmyslet. Pokud je fotovoltaika bez bateriového úložiště, je třeba vymyslet, kde se bude elektřina spotřebovávat a pokud půjdou přetoky do sítě, za jakých podmínek je bude někdo vykupovat. Prodej přetoků totiž nemusí být rozhodně tak výhodný, jak se může někdo domnívat. Naopak, někdy může jít dokonce o ztrátový „byznys“.  Doposud platí to, že naprosto nejvýhodnější je vyrobenou elektřinu spotřebovávat na místě.

Špatný výběr dodavatelské firmy

Fotovoltaiku dnes nabízí velké množství firem s nejrůznější historií a zkušenostmi. Bohužel zdaleka ne všechny mají správný přístup. Pády dodavatelů fotovoltaiky ukázaly, že pro některé z nich je současný fotovoltaický boom pouze prostředkem k tomu, aby si rychle vydělaly a zájem klientů je pro ně druhořadý. Některé firmy neodhadly své kapacity a pod náporem nesplněných dodávek padly, jiné pak neměly seriózní práci vůbec v úmyslu. Pro zákazníka má střet s touto firmou obrovské důsledky. Za zálohy firmě může utratit až sta tisíce, o které navždy přijde. Navíc tak nešetří a nevyrábí elektřinu, takže je vlastně postižený dvakrát. Výběr dodavatele fotovoltaiky je tedy třeba opravdu dobře rozmyslet a využít k tomu nezávislé weby s recenzemi, jako je například refsite.info.

Nepřemýšlí do budoucna

Pokud se dimenzuje velikost fotovoltaické elektrárny, ať už se berou do úvahy panely samotné nebo střídač, počítá se se současnou spotřebou elektřiny. Ta se ale může vyvíjet, a to spíše zvyšovat.

U podobných instalací se člověk zpravidla nemá s kým poradit, a proto je odkázán hlavně na instalační firmu, kterou si vybere. Potřebné zkušenosti pak získá až za první léta provozu, což je drahé učení se na vlastních chybách. Proto je důležité si předem stanovit, pro jaký účel je fotovoltaika zamýšlená, zda jen na odlehčení spotřeby ze sítě, či hlavně jako zálohu pro případ výpadku veřejné sítě a odhadnout energetické nároky na systém, včetně vlastní spotřeby střídače.

Fotovoltaický systém je dlouhodobá investice, a proto se určitě více vyplatí zainvestovat do kvalitnějších produktů a upřednostnit je před těmi levnými, s negarantovanými parametry a životností, které kromě nepříjemných problémů mohou vyjít v konečném důsledku nakonec i dráž.

Související článek

V Kralupech funguje linka na recyklaci solárů

Fotovoltaika a solární panely se kritizují za to, že u nich není vyřešena recyklace. V této oblasti pokrok kráčí mílovými kroky. Nejnověji linka na třídění ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.