Fotovoltaika proměňuje karavany v soběstačné mobilní domovy

Karavany znamenají pro své majitele hlavně svobodu. Pokud karavan opatří fotovoltaikou, jejich nezávislost se ještě prohloubí, protože nebudou závislí na zástrčce do elektrické sítě.
Fotovoltaika na karavanech přispěje k vytoužené svobodě pohybu | Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Cesta za svobodou a nezávislostí

Vypravit se do přírody s karavanem je snem, který si plní stále více z nás. Realita je však často odlišná od snů. Parkoviště pro karavany jsou přeplněná a místo vysněné svobody nastává boj o volnou zástrčku do elektřiny. Přitom bez elektřiny je provoz karavanu obtížný. Za hodinu spotřebujeme asi 45 ampérů, ale jízda po dobu jedné hodiny dobije baterii jen asi o 8 ampérů. Uvařit si, rozsvítit a nabít spotřebiče chce každý karavanista. Řešením jsou fotovoltaické panely na karavanu, které umožní nezávislost na oficiálních místech pro parkování těchto vozů. Díky instalované fotovoltaice mohou karavany (při zachování zákonných podmínek) parkovat na místech, která nejsou opatřena zástrčkou do elektřiny. Fotovoltaika má také vliv na dobré zdraví baterie v karavanu. Pokud se baterie dobíjí průběžně a nikoliv nárazově, bude fungovat lépe a delší dobu. Karavanisty může navíc těšit to, že za elektřinu nezaplatí ani korunu a že její výroba nezatěžovala přírodu.

Typy solárních panelů na karavan

Fotovoltaické panely se na karavan nemontují na pevno, nevyžadují zásahy do karosérie vozu. Lze je buď nalepit na střechu nebo se zde uchytí na držáky. Nejlepší výkon podávají panely tehdy, pokud na ně slunce dopadá kolmo, střecha je tedy ideální umístění. Výkon solárního panelu by měl odpovídat 1,3 násobku kapacity baterie. Důležité je znát spotřebu elektřiny karavanu, kterou lze zjistit součtem příkonu všech spotřebičů. Panel se volí podle velikosti střechy a účinnosti panelu. Lze spojit i více panelů dohromady. Panely lze pořídit pevné i mobilní. Pevné vyžadují ukotvení ke střeše karavanu a jsou ideální na dlouhé cesty, aby mohly absorbovat sluneční světlo během cesty, aniž by se musely orientovat na slunce. Na druhé straně mobilní lze umístit pomocí lan a háků a také je použít na zemi pro každou potřebu, protože jsou přizpůsobivější, lehčí a snadno se s nimi manipuluje. Co se typů solárních panelů týká, na výběr jsou monokrystalické, polokrystalické a amorfní (často označované jako tenkovrstvé) panely. Nejlepší účinnost mají nejdražší monokrystalické panely, cenově výhodnější polokrystalické a amorfní panely mají o něco nižší účinnost.

Správné dobíjení baterie díky regulátoru

Pro správné využívání baterie je třeba dále pořídit regulátor nabíjení. Na trhu jsou dva druhy regulátorů, které se liší svými funkcemi a také cenou. Solární regulátory MPPT (Maximum Power Point Tracking) dosahují o třicet procent vyšší výnos z nabíjení oproti regulátorům PWM. Regulátor MPPT funguje tak, že neustále měří výstupní napětí a proud solárních panelů a upravuje zátěž panelů tak, aby se dosáhlo maximálního možného výkonu. Regulátor PWM hlídá mezní napětí baterie a v určitém okamžiku, kdy napětí poklesne, spustí nabíjení. Dalším velmi užitečným zařízením je paralelizér, který je schopen odvést proud, který přichází ze solárních panelů a který by zůstal nevyužitý, do baterie motoru. Dalším důležitým příslušenstvím je invertor pro přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý. Toto zařízení transformuje 12 V proud na 220 V a umožňuje použití domácích spotřebičů s tímto napětím.

zdroj: www.associazioneproduttoricamper.it

Související článek

Jak na sdílení elektřiny: Praktické tipy a povinnosti pro bytové domy

Zájem o komunitní energetiku v Česku roste, což potvrzuje stále více bytových domů sdílejících vlastní elektřinu. Do konce roku se musí zaregistrovat u Elektroenergetického datového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.