Solární kolektory jako cenově dostupnější volba
Fotovoltaika je oproti solárním kolektorům dražší. V průměru stojí solární systém s 200litrovým zásobníkem asi 185 000 Kč bez dotace, zatímco FVE o výkonu 4 kWp asi 355 000 Kč bez dotace.
Pro oba systémy je možné získat štědré státní dotace, a to až 200 000 Kč na fotovoltaiku a až 90 000 Kč na kolektory. Díky těmto systémům mohou lidé ušetřit až desetitisíce korun ročně, a to je pro domácnosti s vysokými náklady na vytápění a provoz bojleru významná úspora.
- Fotovoltaika je vhodná pro ty, kteří chtějí vyrábět elektřinu.
- Sluneční kolektory jsou vhodné pro ty, kteří chtějí ušetřit za ohřev TUV a případně na vytápění. Rozdíl je v tom, že kolektory nevyrábí elektřinu, ale generují teplo.
Lidé upřednostňují fotovoltaiku
Příznivci fotovoltaiky argumentují tím, že se stanou nezávislými na dodavatelích elektřiny. Firmy navíc uvádějí, že instalace solárních kolektorů vyžaduje rozsáhlejší stavební úpravy.
Vít Pokorný, Senior Project Manager společnosti E.ON, pro web elektřina.cz uvedl: „V dnešní době se rapidně snižuje počet instalací solárních kolektorů pro ohřev teplé vody,“ zmínil tento novodobý trend.
Pravdou ale je, že fotovoltaika nepokryje celoroční spotřebu elektřiny. Přesto lidé raději volí FVE. Vít Pokorný dodává: „Je to zapříčiněné zlevňováním FV technologií, ale také tím, že se zdražuje elektřina a lidé chtějí šetřit i tu část nákladů za elektřinu, kterou spotřebují na provoz domácnosti.“
Některé firmy doporučují, aby si lidé nejdříve pořídili solární kolektory na ohřev vody, které jsou levnější než fotovoltaika. Podle další spotřeby elektřiny se pak mohou rozhodnout, zda chtějí investovat do FVE.
Zdroj: www.bluemag.cz, www.solarni-ohrev-vody.cz, www.e15.cz, oze.tzb-info.cz