Fotovoltaiku dnes pořídíte levněji a rychleji

Fotovoltaiku si můžete objednat i od velkých dodavatelů elektřiny, jako například od společnosti E.ON. Podle Ondřeje Hájka, vedoucího oddělení zákaznických řešení pro domácnosti společnosti E.ON Energie, se sice snižují dotace na fotovoltaiku, ale zároveň i její cena a návratnost se zkracuje.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Na fotovoltaiku se čekalo rok
Dodavatelé fotovoltaiky před dvěma lety zažili obrovský boom. Trh nebyl připravený a firmy dokonce odmítaly zákazníky. To již nyní ale neplatí: „Před rokem se čekalo na fotovoltaiku zhruba 12 měsíců, dnes už jsou instalační doby na úrovni tří měsíců. Už je dostatek hardwaru a dostatek materiálu, už je dostatek instalačních techniků na tu instalaci. Dneska se trh stabilizoval a stabilizovala se i poptávka. Je postupně rostoucí a většina z kvalitních firem nemá problém dostát svým závazkům a nainstalovat zdroje tak, jak zákazníkům slíbily,“ konstatoval Ondřej Hájek. I společnost E.ON se potýkala s tím, že nedokázala instalovat fotovoltaiku včas: „Chyběl hardware a panely, střídače, baterie, všeho bylo nedostatek, sklady byly prázdné. Výrobci museli velmi dramaticky navyšovat výrobu. Druhá věc byla, že nebyl dostatek techniků na instalaci. Spousta firem nabírala zákazníky, přestože věděly, že nemají dostatečné kapacity na tu instalaci, a potom, následně instalace protahovaly. I my samozřejmě si musíme posypat hlavu popelem, protože ne všem zákazníkům jsme dodali technologii tak, jak jsme slíbili – v termínu. Byli jsme jedna z firem, která zastavila příjem nových žádostí na několik měsíců, abychom nastavili správně procesy a dodavatelské řetězce.“

Dotace motivují ke spotřebě elektřiny doma
K rozvoji fotovoltaiky podle něj napomáhají také správně nastavené dotace, které kladou důraz na spotřebu vyrobené elektřiny doma: „Zákazníky motivujeme k tomu, aby si pořizovali co nejvíce akumulace, ať už do baterie nebo do vody a tím pádem co nejvíce energie spotřebovali doma a neposílali ji do sítě jako většina okolních států. Zde měli dotace nastavené na tarifech, byli motivováni poslat co nejvíce vyrobené energie do sítě. Tím pádem síť přehlcovali. Následně, když už v síti nebylo dostatečné napětí, tak postupně okolní státy dotace tlumily,“ připomněl Ondřej Hájek. Dotace se snížily, ale zároveň výrazně klesly vstupní ceny, zejména díky cenám materiálu – ať už panelů, střídačů baterií nebo v tepelné technice tepelných čerpadel: „Ano, dotace klesly, ale ne tak výrazně. Maximální částka se od poloviny letošního února změnila. Už nemůžete získat 200 000 korun, ale 160 000 korun. Redukce byla zhruba 25 % a cena pořizovací fotovoltaiky klesla o více než 80 000 korun. Cena klesla výrazně víc než ta dotace. Tím pádem je návratnost vlastně ještě kratší. Musím zmínit druhou podmínku, a to, že dnes už distributor v síti nerezervuje 100 % instalované kapacity, ale pouze 50 %, což ubírá účinnost fotovoltaiky. Určitě ne 50 %, protože toho peakového výkonu dosahujete jenom v nějakých částech roku – v těch nejslunnějších dnech,“ uvedl Ondřej Hájek.

Hlavní motiv pro fotovoltaiku? Soběstačnost
To, že někteří zákazníci dříve mohli mít dojem, že na prodeji doma vyrobené elektřiny mohou vydělat, je podle Ondřeje Hájka velký omyl: „Primární motivace by měla být spíš soběstačnost a úspora a zároveň záloha v případě výpadku sítě. Finanční motivace do toho byla nahnaná vysokými cenami komodit, ať už na straně spotřeby nebo na straně výkupu. A tím pádem v tom zákazníci viděli příležitost, jak vydělat peníze. Dneska jsou výkupní ceny výrazně nižší. Pohybujeme se kolem 50 haléřů za kilowatt hodinu a tím se to zákazníkům už dost často nevyplácí. Ba naopak, v případě spotové ceny na výkup se může stát, že musí platit tomu obchodníkovi.“ Ondřej Hájek dále připomíná dvě zásadní nevýhody fotovoltaiky: „Nejvíce vyrábíte přes den, kdy tolik nespotřebováváte, nejvíce spotřebováváte ráno a večer. Zároveň v průběhu roku vyrábíte nejvíce v létě, ale spotřebovávat potřebujete nejvíce v zimě. Takže nedá se hovořit o úplné soběstačnosti a nedá se hovořit o tom, že byste si s ní dokázali skutečně topit třeba přes celou zimu. Taková úroveň účinnosti panelů asi nikdy nebude, ale účet za elektřinu dokážete výrazně snížit.“

Do měsíce fotovoltaiku nedodá nikdo
Při výběru dodavatele fotovoltaiky by měli být zákazníci velmi opatrní: „Pokud něco zní moc dobře, aby to byla pravda, tak to prostě pravda není. Když se podíváte na spoustu nabídek dodavatelů, tak jednak hlásají nesmyslně krátké dodávky té fotovoltaiky, že vám to dodají do měsíce, což je nereálné. Pak uvádějí výše dotací, který jsou jenom pro velmi specifický segment zákazníků. Dneska je maximální výše dotace 160 000 korun plus 10 %, pokud jste ze znevýhodněného regionu a plus bonusy při zateplení. To jsou specifické případy. A pak se dočtete na některých stránkách, že dotace činí až 225 000 Kč,“ radí Ondřej Hájek. „Nepřeskočte rešerši instalačních firem. Musí to být firma s určitým zázemím. Fotovoltaika je stavba elektrárny, i když velmi malého rozsahu, která má postup, má pravidla pro připojení k distribuční síti, dotační programy a následný servis.“

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.