Francie chce omezit dominanci čínských výrobců solárních panelů

Francouzská vláda poskytne dotace na podporu instalace solárních panelů domácí výroby. Chce tak omezit dominanci čínských výrobců těchto zařízení. Řekl to podle agentury Bloomberg francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

„V současné době se téměř všechny panely používané ve Francii dovážejí,“ řekl Le Maire v projevu v jižní Francii. „Vyhrňme si rukávy a do roku 2030 vyrobme ve Francii 40 procent solárních panelů, které použijeme.“

Francie usiluje o zdvojnásobení tempa ročních instalací solárních farem na šest gigawattů. Vláda podpoří dva závody na výrobu panelů vedené francouzskými začínajícími společnostmi Carbon SAS a HoloSolis SAS. Podpora bude zhruba odpovídat investici 2,2 miliardy eur (55,7 miliardy Kč), dodal Le Maire. V letošním roce mohou firmy využít daňové úlevy až 200 milionů eur a mohou získat další finanční podporu.

Vyjádření francouzského ministra přichází v době, kdy EU uvažuje o možnostech, jak ochránit svůj průmysl čistých technologií před čínskými společnostmi. Evropský solární průmysl se potýká s problémy, i když se v regionu instaluje rekordní počet panelů, protože levný čínský dovoz podkopává domácí výrobu.

Francie patří v rámci EU mezi země, které nejhlasitěji hájí hospodářské zájmy bloku. EU podnikla kroky k zařazení kritérií udržitelnosti a odolnosti do aukcí na obnovitelnou energii, aby upřednostnila místní výrobu. Francie do konce roku 2025 hodlá využít ustanovení zákona EU o čistém nulovém průmyslu, který umožňuje vládám zařadit do veřejných zakázek požadavky na kybernetickou bezpečnost a sociální aspekty. Cílem je snížit závislost na zemích mimo EU.

Francie také od poloviny roku posílí kritéria pro obsah uhlíku ve vládních tendrech na střešní solární projekty a přidá bonus za „nízkouhlíkové“ panely používané v malých pozemních fotovoltaických projektech. „Pokud se to osvědčí, rozšíří kritéria pro obsah uhlíku na všechny vládní plány podpory solárních instalací,“ dodal Le Maire.

Související článek

Firmy a instituce stále více investují do vlastních fotovoltaických elektráren

Stále více firem a dalších právnických osob začíná preferovat energetickou nezávislost a investuje do budování vlastních fotovoltaických elektráren přinášejících kromě bezemisní výroby elektrické energie také ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz