FVE na bytový dům nemusí být terno, jak někteří prezentují

Četli jste článek o bytovém domě, kde na střechu dali FVE a chlubili se, jak je to super? Tak z oblak spadněte honem rychle na zem. Popsaný příklad je jen reklamní text.
Elektřina se v energetické komunitě musí spotřebovat v čase výroby | zdroj: Freepik

Taková FVE bude mít přínos snad jen v tom, že instalační firma se napakuje a technologie pro SVJ bude s krásnou dotací. Jednotlivé byty moc neušetří, jak je prezentováno. Povíme si proč. Instalujeme fotovoltaiku na rodinné domy, firmy i na bytové domy a nikdy bychom se nesnížili k vychvalování fotovoltaické elektrárny jen proto, že na tom vyděláme, ale zákazníkova efektivita bude sporná. Jednáme fér a je třeba říci pár specifik, které se týkají bytových domů.

Společné prostory bytového domu
Osvětlení a výtah je základem spotřeby většiny elektřiny. Někde je i společný ohřev TUV (často ale na plyn) a topení tepelným čerpadlem, pokud je i společná klimatizace, tím lépe. Bez baterií si dovedeme představit efekt fotovoltaiky jen u klimatizace a ohřevu TUV. S bateriemi je pak efektivní i zbytek spotřeby, a to pak zhruba od poloviny února do poloviny listopadu.
Z tohoto pohledu super, tady je vše správně, a tak to má být.

Komunitní sdílení v rámci SVJ
Při běžném provozu v dopoledních hodinách dochází k dobíjení baterií, tedy systém FVE s bateriemi připojený na společné prostory negeneruje žádné přebytky, které by se mohly rozdělit zbytku společenství. Ranní spotřebu až do cca 10 hodin dopoledne si každý zaplatí celou. Přes poledne je výroba FVE největší, nejvíce pak v květnu. Výhodu pro jednotlivé byty mají instalace, kdy je střecha šikmá a počet jednotek je malý. V okamžiku, kdy na jeden byt připadá méně než 1 kWp výkonu, je jasné, že takový výkon moc úspor nepřinese, například varná konvice potřebuje 2 kW příkonu, sporák od 2 do 6 kW.

Čas je v energetické komunitě nepřítel
Elektřina se v energetické komunitě musí spotřebovat v čase výroby, kdy přetok z odběrného místa s FVE vzniká. Tedy buďte všichni doma, když elektrárna vyrábí! Naprogramovat některé spotřebiče asi půjde, ale o nějaké velké úspoře nemůže být ani slovo. Slovy jednoho z našich spolupracovníků: v paneláku je největší odběr večer, až jsou lidi z práce doma – do 3 až 4 hodin odpoledne je mrtvo a večer se celý dům rozjede a vaří a sežere se 90% energie. My říkáme, rozjezd až za tmy.

Aspoň, že tak! Na výběr máme fixovaný výkup za stabilní cenu (např. E.ON nabízel na konci prázdnin 2023 cenu 2,20 Kč/kWh) nebo za SPOTové ceny, kdy každý může být vítězem i poraženým zároveň.

Tak šup a skok na lep těm, co to „umí“ a ještě si platí amatérské PR oddělení, které o praxi nemá ani tušení.

Vladimír Růžička, jednatel VR OZE systems s.r.o.

Související článek

Kam umístit bateriové úložiště, aby fungovalo co nejlépe?

Využití baterie výrazně zkracuje návratnost investice do fotovoltaického systému. Někteří klienti se přitom obávají, že ji nemají kam umístit. Podle společnosti Resacs ji lze za ...