Gartner: Výroba elektromobilů bude do roku 2027 levnější než aut na benzin

Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů se spalovacím motorem díky novým výrobním metodám, které snižují produkční náklady. Uvedla to ve své zprávě výzkumná společnost Gartner. Výrobní náklady budou klesat výrazně rychleji než náklady na baterie, které jsou nejdražší součástí elektromobilu a v současnosti tvoří zhruba 40 procent ceny vozu.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Gartner uvedl, že jeho analýza se odvíjí z inovací, které zjednodušují výrobní náklady. Těmi jsou například centralizovaná architektura vozidel nebo zavedení „gigacastingů“, tedy velkých litinových odlitků využívaných pro konstrukci složitých a velkých komponentů automobilů, které pomáhají snížit výrobní náklady a dobu montáže. Nové technologie znamenají, že náklady na výrobu bateriových elektromobilů dosáhnout stejné úrovně jako náklady na vozy se spalovacím motorem rychleji, než se očekávalo, ale zároveň to výrazně prodraží některé opravy bateriových elektromobilů, uvedl viceprezident pro výzkum ve společnosti Gartner Pedro Pacheco.

Průměrné náklady na opravu karoserie a baterie elektromobilů po vážné nehodě se do roku 2027 mají zvýšit o 30 procent, odhaduje Gartner. To by mohlo způsobit, že vozidla, která se dostanou do vážné kolize, budou náchylnější k úplnému odpisu, protože oprava by mohla stát více, než je zůstatková hodnota.

Vysoké náklady na opravu elektromobilů již nyní vyvolávají obavy mezi potenciálními kupci. Gartner uvedl, že pokud by snížení výrobních nákladů bylo na úkor vyšších nákladů na opravu, mohlo by to mezi spotřebiteli vyvolat odmítavé reakce.

Gartner rovněž uvedl, že zhruba 15 procent výrobců elektromobilů založených od minulého desetiletí do roku 2027 zkrachuje nebo bude převzato jinou firmou. „To neznamená, že se odvětví elektromobilů hroutí. Pouze vstupuje do nové fáze, kdy firmy s nejlepšími produkty a službami zvítězí nad těmi zbývajícími,“ uvedl Pacheco.

Související článek

Tepelná čerpadla vzduch, voda, země: Jaký typ zvolit do vašeho domu?

Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo, čeká vás volba, jaký typ zvolit: vzduch-voda, voda-voda nebo země-voda? Jaké jsou rozdíly mezi těmito tepelnými čerpadly a jaký ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz